VS en Oekraïne plannen veiligheidsdeal met looptijd van 10 jaar
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky tekenen donderdag op de G7-top een nieuwe veiligheidsovereenkomst. Daarin staat dat de VS de Oekraïners over een periode van tien jaar van militaire steun blijven voorzien, bericht The Washington Post.
De overeenkomst moet ook toekomstige regeringen ertoe verplichten steun aan Oekraïne te blijven verlenen in de strijd tegen de Russische invasiemacht. Ook oud-president Donald Trump zou dat moeten doen als hij wordt herkozen in november, zeggen functionarissen tegen de krant.
Of Trump zich daadwerkelijk aan de afspraken zal houden als hij de verkiezingen wint, is de vraag. De overeenkomst wordt niet goedgekeurd door het Amerikaanse parlement en heeft ook niet de status van een verdrag. Dat betekent dat de volgende president kan besluiten om de VS terug te trekken uit de deal.
De VS leveren nu al veel wapens aan Oekraïne, maar die steun ligt politiek gevoelig. Politiek geruzie over de dure wapenleveranties leidde dit jaar tot maandenlang uitstel van een groot steunpakket en daarmee tot een munitietekort in Oekraïne. Republikeinen en Democraten in het Congres keurden het pakket met een waarde van tientallen miljarden alsnog goed in april.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het staat nog niet vast dat de Britse premier Keir Starmer onder druk opstapt. Dat zei minister Darren Jones, de hoofdsecretaris van de premier, tegen Times Radio. Starmer heeft in de loop van de ochtend een kabinetsbijeenkomst met ministers die willen dat hij vertrekt. Ondertussen hebben zeker 72 van de 403 parlementariërs van zijn Labourpartij duidelijk gemaakt dat ze een andere leider willen.
34 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij een Israëlische luchtaanval op Kfar Dounine in het zuiden van Libanon zijn zes personen omgekomen. Dat meldt het Libanese staatspersbureau NNA.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse organisatie die zich inzet voor meer transparantie, stelt het ongeveer 3,5 miljoen pagina's tellende dossier rond Jeffrey Epstein tentoon in New York. Voor de pop-up-expositie in de wijk Tribeca zijn de documenten gebundeld in 3437 delen.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP/DPA) - In de eerste nacht na het driedaagse staakt-het-vuren heeft Rusland droneaanvallen uitgevoerd op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat meldt de militaire leiding van de stad op Telegram. Bij aanvallen op de regio Dnipropetrovsk vielen daarnaast een dode en vier gewonden, melden de regionale autoriteiten.
4 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - In Japan is in de twaalf maanden tot maart van dit jaar een recordaantal beren waargenomen en gedood, zo blijkt uit voorlopige overheidsgegevens. Er werden ruim twee keer zoveel beren gezien als twee jaar eerder, toen het laatste record werd gevestigd.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico ziet af van het plan om het schooljaar eerder te beëindigen in verband met het WK voetbal deze zomer. Vorige week maakte het ministerie van Onderwijs bekend dat het overwoog de schoolvakantie veertig dagen eerder te laten beginnen.
7 uur geledenWASSENBERG (ANP/DPA) - Bij een schietpartij in de Duitse plaats Wassenberg, vlak bij de Nederlandse grens ter hoogte van Roermond, is maandagavond een man om het leven gekomen. De politie is een klopjacht begonnen op de dader en heeft onder meer een helikopter ingezet, meldt een woordvoerder van de Duitse politie.
7 uur geleden