VS en Oekraïne plannen veiligheidsdeal met looptijd van 10 jaar
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky tekenen donderdag op de G7-top een nieuwe veiligheidsovereenkomst. Daarin staat dat de VS de Oekraïners over een periode van tien jaar van militaire steun blijven voorzien, bericht The Washington Post.
De overeenkomst moet ook toekomstige regeringen ertoe verplichten steun aan Oekraïne te blijven verlenen in de strijd tegen de Russische invasiemacht. Ook oud-president Donald Trump zou dat moeten doen als hij wordt herkozen in november, zeggen functionarissen tegen de krant.
Of Trump zich daadwerkelijk aan de afspraken zal houden als hij de verkiezingen wint, is de vraag. De overeenkomst wordt niet goedgekeurd door het Amerikaanse parlement en heeft ook niet de status van een verdrag. Dat betekent dat de volgende president kan besluiten om de VS terug te trekken uit de deal.
De VS leveren nu al veel wapens aan Oekraïne, maar die steun ligt politiek gevoelig. Politiek geruzie over de dure wapenleveranties leidde dit jaar tot maandenlang uitstel van een groot steunpakket en daarmee tot een munitietekort in Oekraïne. Republikeinen en Democraten in het Congres keurden het pakket met een waarde van tientallen miljarden alsnog goed in april.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Human Rights Watch beschuldigt Israël opnieuw van een oorlogsmisdrijf. Volgens onderzoek van de mensenrechtenorganisatie heeft Israël bij een aanval in Zuid-Libanon "illegaal witte fosformunitie gebruikt". Blootstelling aan witte fosfor kan niet alleen leiden tot verminking, maar soms ook de dood tot gevolg hebben.
2 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - De Groenen hebben in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg een nipte overwinning behaald op de CDU van bondskanselier Friedrich Merz. Volgens de maandagochtend gepubliceerde voorlopige uitslag behaalden de Groenen 30,2 procent van de stemmen tegenover 29,7 procent voor de CDU.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Bij twee Israëlische aanvallen in Gaza zijn zondag zes Palestijnen omgekomen. Onder de doden zijn twee minderjarigen. Dat melden lokale gezondheidsautoriteiten. Het waren volgens hen de dodelijkste aanvallen in Gaza sinds het begin van de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Bij een Amerikaanse aanval op een boot in de oostelijke Stille Oceaan zijn zondag zes mensen omgekomen. Volgens het Amerikaanse leger was de boot betrokken bij drugshandel.
5 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Europese landen hebben hun wapenimporten de afgelopen jaren verdrievoudigd. Het overgrote deel komt uit de Verenigde Staten, dat zijn export naar Europa zelfs nog meer zag groeien, becijferde onderzoeksinstituut SIPRI.
8 uur geledenGLASGOW (ANP) - Een grote brand nabij het centraal station van Glasgow heeft zondagavond voor grote problemen gezorgd voor treinreizigers, met tientallen annuleringen tot gevolg. Dat melden Britse media waaronder BBC en Sky News.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Mojtaba Khamenei, een van de zonen van Ali Khamenei, is gekozen tot nieuwe opperste leider van Iran. Dat heeft de daartoe bevoegde Assemblee van Experts bekendgemaakt via Iraanse staatsmedia. Volgens ayatollah Hosseinali Eshkevari wordt de naam Khamenei als leider van Iran daarmee doorgezet.
11 uur geleden