Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS en Oekraïne plannen veiligheidsdeal met looptijd van 10 jaar

VS en Oekraïne plannen veiligheidsdeal met looptijd van 10 jaar

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky tekenen donderdag op de G7-top een nieuwe veiligheidsovereenkomst. Daarin staat dat de VS de Oekraïners over een periode van tien jaar van militaire steun blijven voorzien, bericht The Washington Post.

De overeenkomst moet ook toekomstige regeringen ertoe verplichten steun aan Oekraïne te blijven verlenen in de strijd tegen de Russische invasiemacht. Ook oud-president Donald Trump zou dat moeten doen als hij wordt herkozen in november, zeggen functionarissen tegen de krant.

Of Trump zich daadwerkelijk aan de afspraken zal houden als hij de verkiezingen wint, is de vraag. De overeenkomst wordt niet goedgekeurd door het Amerikaanse parlement en heeft ook niet de status van een verdrag. Dat betekent dat de volgende president kan besluiten om de VS terug te trekken uit de deal.

De VS leveren nu al veel wapens aan Oekraïne, maar die steun ligt politiek gevoelig. Politiek geruzie over de dure wapenleveranties leidde dit jaar tot maandenlang uitstel van een groot steunpakket en daarmee tot een munitietekort in Oekraïne. Republikeinen en Democraten in het Congres keurden het pakket met een waarde van tientallen miljarden alsnog goed in april.

Meer uit Buitenland

'Buitenlandse' zeedrone ontploft in Roemeense haven

BOEKAREST (ANP) - Een onbekende militaire zeedrone is vrijdagochtend in de haven van het Roemeense Constanța ontploft. De explosie maakte geen slachtoffers, laat het Roemeense ministerie van Defensie weten.

5 minuten geleden
VK spreekt Amerikaanse kritiek tegen na dood Nowak

LONDEN (ANP) - De Britse regering zegt zich niet te herkennen in Amerikaanse kritiek na de dood van student Henry Nowak. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken stelde dat de zaak laat zien dat niet alle groepen gelijk worden behandeld door de Britse politie. De Britse minister van Justitie David Lammy zei bij Sky News zich niet te herkennen in "deze karikatuur van Groot-Brittannië met een strafrechtssysteem met dubbele standaarden".

24 minuten geleden
Israël beveelt evacuatie dorpen ten noorden van de Litani

TEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) waarschuwt inwoners van drie dorpen ten noorden van de rivier de Litani om te vertrekken. Er staan aanvallen aan te komen, zegt de krijgsmacht. Aanvallen op de zuidelijke stad Tyrus kostten volgens de Libanese burgerbescherming aan zeven mensen het leven.

59 minuten geleden
IAEA: lokaal bestand voor reparaties bij kerncentrale Oekraïne

KYIV (ANP) - In Oekraïne is vrijdag een lokaal bestand ingegaan in de omgeving van de kerncentrale Zaporizja. Dat moet reparaties aan een hoogspanningslijn mogelijk maken, zodat een mogelijk nucleair ongeval kan worden voorkomen, meldt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). Dat bemiddelde tussen de strijdende partijen.

2 uur geleden
Kennedy Center laat naam Trump verwijderen

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Kennedy Center heeft medewerkers opdracht gegeven de naam van president Donald Trump te verwijderen. Teksten in e-mails en andere documenten moeten meteen worden aangepast. Voor het weghalen van de naam van Trump op borden, de website en in brochures geldt een deadline van 12 juni. Dat schrijven Amerikaanse media als PBS en NBC News, die zich baseren op een interne memo.

3 uur geleden
Japan wil verouderde kernreactoren vervangen

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan wil in de komende decennia tot veertien verouderde kernreactoren vervangen. Het ministerie van Economie, Handel en Industrie deed vrijdag een voorstel daartoe, om zo aan de stijgende vraag naar elektriciteit te kunnen blijven voldoen.

4 uur geleden
Chinese president Xi volgende week naar Noord-Korea

BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese leider Xi Jinping brengt op 8 en 9 juni een bezoek aan Noord-Korea. De president werd uitgenodigd voor een staatsbezoek door de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, meldt de Chinese staatstelevisie.

6 uur geleden