Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS en EU ijveren voor gedragscode AI-bedrijven

VS en EU ijveren voor gedragscode AI-bedrijven

LULEA (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten en Europese Unie moeten er bij techbedrijven op aandringen dat ze een gedragscode over kunstmatige intelligentie (AI) gaan volgen, zei Eurocommissaris Margrethe Vestager. De EU werkt weliswaar aan wetgeving die de risico's van baanbrekende technologie moet beperken. Maar de ontwikkelingen gaan zo snel dat bedrijven als OpenAI, Google en Microsoft zichzelf al zouden moeten reguleren om schadelijke maatschappelijke gevolgen van AI tegen te gaan.

"Op zijn vroegst gaat het pas over tweeënhalf tot drie jaar in. Dat is natuurlijk veel te laat", verwees Vestager naar de in de maak zijnde Europese AI-wetten. De Deense, die over digitalisering in de EU gaat, denkt dat een conceptversie van de vrijwillige gedragscode voor AI-bedrijven "binnen enkele weken" klaar kan zijn. De EU en de VS werken samen aan die eerste versie, zei Vestager

De twee machtsblokken hielden in Zweden hun terugkerende overleg over onder andere handel en technologische kwesties. Kunstmatige intelligentie stond daarbij hoog op de agenda. De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken zei dat overheden de "gigantische urgentie" voelen om in actie te komen op het vlak van AI.

Ontsporen

Onlangs zei Eurocommissaris voor industrie Thierry Breton dat het dagelijks bestuur van de EU werkt aan een AI-akkoord met Alphabet, het moederbedrijf van Google. Dat akkoord moet voorkomen dat de technologie ontspoort zolang de Europese regels nog in de maak zijn.

De laatste maanden presenteren techbedrijven steeds geavanceerdere AI-platforms, aangejaagd door de introductie van chatbot ChatGPT en het achterliggende taalmodel GPT van OpenAI. Het chatprogramma is in staat om op basis van enkele aanwijzingen complete teksten te schrijven die amper te onderscheiden zijn van mensenwerk. Microsoft lift mee op dat succes met miljardeninvesteringen in OpenAI en ondertussen komt Google met zijn eigen tegenhangers.

Intelligente machines

De AI-technologie kan veel werk vergemakkelijken en versnellen, maar baart ook veel zorgen. Zo zouden chatbots de verspreiding van desinformatie kunnen versnellen. Ook zijn er zorgen over "intelligente machines" die voor zichzelf zouden kunnen gaan denken en zo de mens verdringen.

Meer uit Financieel

AEX-index begint licht hoger aan september, focus op marktrente

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een kleine winst begonnen aan september, historisch gezien de slechtste beursmaand van het jaar. Beleggers houden vooral de ontwikkelingen op de obligatiemarkten in de gaten, waar de rentes op langlopende staatsleningen stijgen door zorgen over de hoge inflatie en oplopende staatsschulden. Investeerders op de obligatiemarkten eisen daardoor een hogere premie, oftewel rente, om staatsleningen aan te houden.

35 minuten geleden
Bronnen: Anthropic steekt weer tientallen miljarden in clouddeal

SAN FRANCISCO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic heeft een clouddeal van 35 miljard dollar gesloten met Lambda, een door Nvidia gesteunde cloudprovider. Dit maakt deel uit van een plan om de capaciteit voor toepassingen van kunstmatige intelligentie in hoog tempo uit te breiden, meldden verschillende Amerikaanse media op basis van bronnen.

1 uur geleden
Horeca zet groei voort in tweede kwartaal

DEN HAAG (ANP) - De horeca heeft in het tweede kwartaal van dit jaar 2,2 procent meer omgezet dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De omzet van de sector laat daarmee al 21 kwartalen op rij een groei zien. Het laatste kwartaal waarin de omzet van de horeca kromp, was het eerste kwartaal van 2021 toen er nog coronamaatregelen golden. De groei in het tweede kwartaal was gelijk aan die in het eerste kwartaal van 2026. In de afgelopen twee kwartalen kende de horeca wel de kleinste groei in vijf jaar.

2 uur geleden
Detailhandel zet bijna 3 procent meer om, ook volume stijgt

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in juli meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 2,8 procent, na een stijging van 2,9 procent in juni. De toename was deels een gevolg van prijsverhogingen. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 1,8 procent hoger dan een jaar geleden.

2 uur geleden
Inflatie loopt verder op tot 3,3 procent in augustus

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in augustus 3,3 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie is daarmee verder opgelopen na de stijging tot 3,2 procent in juli.

3 uur geleden
ING verwacht minder omzetgroei voor winkels dan voor Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De omzet van de detailhandel in Nederland gaat dit jaar verder stijgen, maar wel minder hard dan eerder voorspeld. Dat verwachten onderzoekers van ING Research. Consumenten blijven volgens de onderzoekers voorzichtig met hun bestedingen, waardoor de groei ondanks een verbeterde koopkracht nog altijd "niet uitbundig" is.

3 uur geleden
Nederlandse Loterij onderneemt weer actie tegen illegale goksite

RIJSWIJK (ANP) - De Nederlandse Loterij heeft opnieuw stappen gezet tegen een aanbieder van een illegale goksite. De kansspelorganisatie achter Staatsloterij en TOTO wil dat de website Skyhills zijn activiteiten in Nederland stopzet en vraagt ook om meer informatie over de bedrijfsstructuur.

5 uur geleden