VS en EU ijveren voor gedragscode AI-bedrijven
LULEA (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten en Europese Unie moeten er bij techbedrijven op aandringen dat ze een gedragscode over kunstmatige intelligentie (AI) gaan volgen, zei Eurocommissaris Margrethe Vestager. De EU werkt weliswaar aan wetgeving die de risico's van baanbrekende technologie moet beperken. Maar de ontwikkelingen gaan zo snel dat bedrijven als OpenAI, Google en Microsoft zichzelf al zouden moeten reguleren om schadelijke maatschappelijke gevolgen van AI tegen te gaan.
"Op zijn vroegst gaat het pas over tweeënhalf tot drie jaar in. Dat is natuurlijk veel te laat", verwees Vestager naar de in de maak zijnde Europese AI-wetten. De Deense, die over digitalisering in de EU gaat, denkt dat een conceptversie van de vrijwillige gedragscode voor AI-bedrijven "binnen enkele weken" klaar kan zijn. De EU en de VS werken samen aan die eerste versie, zei Vestager
De twee machtsblokken hielden in Zweden hun terugkerende overleg over onder andere handel en technologische kwesties. Kunstmatige intelligentie stond daarbij hoog op de agenda. De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken zei dat overheden de "gigantische urgentie" voelen om in actie te komen op het vlak van AI.
Ontsporen
Onlangs zei Eurocommissaris voor industrie Thierry Breton dat het dagelijks bestuur van de EU werkt aan een AI-akkoord met Alphabet, het moederbedrijf van Google. Dat akkoord moet voorkomen dat de technologie ontspoort zolang de Europese regels nog in de maak zijn.
De laatste maanden presenteren techbedrijven steeds geavanceerdere AI-platforms, aangejaagd door de introductie van chatbot ChatGPT en het achterliggende taalmodel GPT van OpenAI. Het chatprogramma is in staat om op basis van enkele aanwijzingen complete teksten te schrijven die amper te onderscheiden zijn van mensenwerk. Microsoft lift mee op dat succes met miljardeninvesteringen in OpenAI en ondertussen komt Google met zijn eigen tegenhangers.
Intelligente machines
De AI-technologie kan veel werk vergemakkelijken en versnellen, maar baart ook veel zorgen. Zo zouden chatbots de verspreiding van desinformatie kunnen versnellen. Ook zijn er zorgen over "intelligente machines" die voor zichzelf zouden kunnen gaan denken en zo de mens verdringen.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple praat met het Amerikaanse ministerie van Justitie over het schikken van een rechtszaak uit 2024 waarin het techbedrijf wordt beschuldigd van het overtreden van de mededingingswetgeving. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag lager gesloten tot onder de 1100 punten. Donderdag bereikte de hoofdindex voor het eerst ooit een slotstand boven die grens, nadat de AEX een dag eerder al tussentijds dat aantal aantikte. Maar vrijdag zorgden onder meer de koersverliezen van de chipbedrijven voor een lagere slotstand.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil de regels voor EU-banken herzien en standaardiseren. Het gaat onder meer om afspraken over de omvang van de banken in de EU, hun activiteiten en bedrijfsmodellen. "De banken in de Europese Unie zijn niet groot genoeg om te concurreren, zowel internationaal als intern", zei Eurocommissaris Maria Luís Albuquerque (Financiële diensten) vrijdag op een persconferentie.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Techconcern Apple heeft Nvidia ingehaald als waardevolste bedrijf ter wereld. Het Amerikaanse chipbedrijf was sinds bijna een jaar het meest waard op de beurs door de grote vraag naar toepassingen voor kunstmatige intelligentie, maar inmiddels kijken beleggers breder naar de toegevoegde waarde van AI. Nvidia verliest daardoor wat terrein.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - CNV maakt zich grote zorgen over ingrepen bij Qbuzz in het personeelsbestand. De vakbond meldt dat de vervoerder een afdeling in Groningen samenvoegt met een afdeling in Utrecht, waardoor ongeveer twintig mensen hun baan zouden kwijtraken. CNV vreest dat dit het begin is van een grote reorganisatie.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse kansspelautoriteit heeft internetproviders opdracht gegeven de Amerikaanse site Polymarket te blokkeren. Op de site wordt door te wedden op bepaalde vermeende toekomstige gebeurtenissen met cryptocurrency gegokt. De Franse regering ziet dit als een illegale goksite en heeft al in 2024 bepaald dat er in Frankrijk geen financiële transacties mogen zijn via de site.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix stond vrijdag bij de grote verliezers op de beurzen in New York. De grote streamingdienst zag de omzet en winst afgelopen kwartaal stijgen. Maar ondanks dat Netflix nog steeds meer abonnees heeft dan elke andere betaalde streamingdienst, is de omzetgroei vertraagd. Ook voor het huidige kwartaal rekent Netflix op een afnemende omzetgroei. De winstverwachting voor dit kwartaal viel ook tegen.
6 uur geleden