Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS breiden nieuw economisch hulppakket uit naar Groenland

VS breiden nieuw economisch hulppakket uit naar Groenland

NUUK (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn een nieuw economisch hulppakket voor Groenland overeengekomen. De VS willen de banden met het grootste eiland ter wereld aanhalen. Ook wordt als onderdeel van de overeenkomst de militaire aanwezigheid in het Noordpoolgebied versterkt.

Washington heeft een militaire basis op Groenland, maar besteedde twee decennia lang weinig aandacht aan het Noordpoolgebied. Dat veranderde in 2019 toen het probeerde Russische en Chinese commerciƫle en militaire inmenging in de regio tegen te gaan.

Het woensdag aangekondigde steunpakket van USAid ter waarde van 10 miljoen dollar (8,5 miljoen euro) is vooral gericht op de ontwikkeling van de Groenlandse mijnbouwsector, toerisme en onderwijs. "Dit is geen groot bedrag, maar symbolisch is het zeer belangrijk," zei de minister van Industrie en Buitenlandse Zaken van Groenland, Pele Broberg.

Kritiek

Het bedrag komt bovenop een pakket van 12,1 miljoen dollar dat vorig jaar door Washington werd aangekondigd. Dit pakket zorgde voor kritiek uit Kopenhagen omdat het verdeeldheid zou zaaien tussen Groenland en Denemarken. Het eiland is een voormalige kolonie en nu autonoom Deens grondgebied.

Op Groenland wonen maar 57.000 mensen. Het eiland is evenwel rijk aan natuurlijke hulpbronnen. Voormalig president van de VS Donald Trump probeerde het eiland in 2019 te kopen. Vorig jaar opende de Verenigde Staten ook een consulaat in Groenland.

Groenland koos in april een nieuwe regering. Die heeft toegezegd een groot door China gesteund project voor de winning van zeldzame aardmetalen te zullen stopzetten omdat het radioactief uranium bevat. Het project werd gezien als een potentiƫle spelbreker voor de piepkleine economie van het land.

Visserij

De economie van Groenland is sterk afhankelijk van de visserij. Daarnaast krijgt het land jaarlijks voor circa 600 miljoen dollar aan subsidies uit Denemarken. Sommigen zien de relatie met Denemarken als een obstakel voor economische ontwikkeling.

"We krijgen niet de steun van Denemarken die we nodig hebben om te kunnen gedijen. Dus proberen we nu onze eigen weg te gaan, zonder Denemarken, en we beginnen klein", aldus Broberg.

Meer uit Financieel

Kleine daling verkoopprijzen Nederlandse industrie

DEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in oktober licht gedaald, na een stijging in september. Gemiddeld waren de afzetprijzen 0,1 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In september stegen de prijzen met 0,6 procent.

21 minuten geleden
Aantal ontvangers bijstandsuitkering opnieuw gestegen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen met een algemene bijstandsuitkering is in het derde kwartaal opnieuw gestegen. Vooral de groep jongeren in de bijstand groeide, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

56 minuten geleden
Nexperia roept Chinese tak openlijk op toelevering te herstellen

NIJMEGEN (ANP) - Nexperia heeft donderdag een open brief gepubliceerd waarin de chipmaker de Chinese tak oproept de toeleveringsketen te herstellen. Het Nijmeegse bedrijf zegt contact te hebben geprobeerd te leggen via telefoon, e-mails en voorstellen voor vergaderingen om de problemen op te lossen, maar dat "betekenisvolle" reacties uitbleven.

8 uur geleden
Verenigd Koninkrijk stelt sancties tegen Lukoil uit tot februari

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft sancties tegen de buitenlandse onderdelen van de Russische olieproducent Lukoil uitgesteld. De sancties werden vorige maand aangekondigd en moesten kort voor middernacht ingaan, maar zijn nu uitgesteld tot 26 februari volgend jaar.

9 uur geleden
VNO-NCW bezorgd over mkb'ers om lange rijen voor vol stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.

10 uur geleden
ABP verhoogt pensioenen in januari met 2,8 procent

HEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.

12 uur geleden
Weinig beweging op Europese beurzen na flinke winsten op woensdag

AMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.

13 uur geleden