Vreemdelingenhaat was motief dader schietpartij Hanau
WIESBADEN (ANP/DPA) - De dader van de schietpartijen in het Duitse Hanau werd voor zover bekend door vreemdelingenhaat gedreven en wordt verdacht van terrorisme. De minister van Binnenlandse Zaken van Hessen, Peter Beuth, zei dit in het parlement van de deelstaat. President Frank-Walter Steinmeier sprak zijn medeleven uit met de nabestaanden van de elf slachtoffers. Hij zei "aan de kant te staan van alle mensen die worden bedreigd door racisme, haat en geweld".
Duitse media melden dat de dader de 43-jarige Tobias Rathjen uit Hanau is. Hij zou een wapenvergunning hebben gehad en was volgens Beuth niet bij de politie bekend. De bewindsman veroordeelde het bloedbad als "een aanslag op onze vrije en vreedzame samenleving". Bij de aanslagen op twee shishabars in Hanau kwamen negen mensen om het leven. De dader en zijn moeder zijn later in de woning van Rathjen dood aangetroffen. De politie gaat ervan uit dat Rathjen zijn moeder heeft doodgeschoten en daarna zichzelf.
Onder de slachtoffers zouden veel mensen van buitenlandse afkomst zijn. Media berichten dat de dader bij de aanslag op de eerste shishabar vijf jonge mensen van Koerdische komaf doodschoot. Het is niet bekend of er onder de slachtoffers buitenlanders zijn. De burgemeester van Hanau, Claus Kaminsky, houdt om 18.00 uur op het Marktplein een openbare rouwbijeenkomst.
Rathjen heeft in de aanloop naar de aanslagen meerdere video's op internet gezet met racistische denkbeelden en samenzweringstheorieën.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben vrijdag weer gedemonstreerd in de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Ze eisen dat oud-defensieminister Mychajlo Fedorov weer wordt aangesteld. Hij is erg populair in het land, onder meer omdat hij vroeg in de oorlog tegen Rusland het gebruik van drones heeft omarmd.
3 uur geledenNAPELS (ANP/RTR) - Een aardbeving met een kracht van 4.7 heeft vrijdag het Italiaanse Napels opgeschrikt. Het epicentrum lag volgens persbureau ANSA in het vulkanische gebied Campi Flegrei. De lokale autoriteiten melden dat op sommige plekken de stroom was uitgevallen. Het trein- en metroverkeer is uit angst voor naschokken stilgelegd.
4 uur geledenDUBLIN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Ambassadeurs van de Europese Unie komen maandag bijeen voor een spoedvergadering over de situatie rond de Spaanse exclave Ceuta. Tienduizenden mensen staken de afgelopen dagen illegaal de grens over vanuit Marokko. Verschillende EU-leiders spraken zich hierover uit of kwamen met maatregelen.
4 uur geledenCEUTA (ANP/AFP) - Meer dan 48.000 van de migranten die de Spaanse exclave Ceuta bij Marokko wisten te bereiken, zijn teruggekeerd naar Marokko. Dat meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken aan AFP.
6 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het weerfenomeen El Niño wint de komende maanden aan kracht, waarschuwt de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO). Volgens de VN-organisatie zal het fenomeen zich vooral tussen augustus en oktober laten gelden. Dat kan in grote delen van de wereld leiden tot hogere temperaturen dan gemiddeld en tot aanzienlijke veranderingen in neerslagpatronen.
7 uur geledenATHENE (ANP/AFP) - Er zijn nieuwe natuurbranden uitgebroken bij de Griekse hoofdstad Athene. Deze kunnen zich vanwege de harde wind snel verspreiden, waarschuwt de brandweer. Een deel van een voorstad ten westen van Athene moest worden geëvacueerd.
7 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Nadat tienduizenden mensen in korte tijd de grens naar de Spaanse exclave Ceuta overstaken, zijn al meer dan 37.000 migranten inmiddels teruggekeerd naar Marokko. Dat meldt het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Dat is ongeveer tweederde van het aantal mensen dat het land was binnengekomen.
8 uur geleden