Vraag warmtepompen zakt in door lagere gasprijs en kabinetsbeleid
HEERHUGOWAARD (ANP) - De vraag naar warmtepompen is dit jaar flink ingezakt door de lagere gasprijzen en het nieuwe beleid van de overheid. Na het recordjaar 2023 waarin 154.000 warmtepompen werden verkocht, zakt de verkoop in 2024 naar verwachting in naar 103.000, meldt onderzoeksbureau Dutch New Energy Research (DNER) in het nieuwe Nationaal Warmtepomp Trendrapport.
Recordhoge aardgasprijzen stuwden de verkoop van warmtepompen in voorgaande jaren nog tot grote hoogte. Door de forse daling van de aardgasprijzen is de verkoop van warmtepompen vanaf eind 2023 echter sterk teruggelopen. In 2024 zullen er slechts 98.000 warmtepompen in huishoudens worden geïnstalleerd, 35 procent minder dan vorig jaar. Het aantal verkochte grote warmtepompsystemen groeit naar verwachting dit jaar nog wel met 8 procent naar 5000.
Een stevig herstel van de vraag naar warmtepompen zit er volgens DNER de komende jaren ook niet in. Dat komt doordat het kabinet-Schoof vanaf 2026 de verplichting schrapt om bij vervanging van de cv-ketel een hybride warmtepomp te nemen. Ook wordt de subsidie op warmtepompen vanaf 1 januari 2025 aanzienlijk ingekort.
Overheidsdoelstelling
Met het huidige beleid en de huidige marktomstandigheden zal de verkoop van warmtepompen volgens DNER de komende jaren niet verder stijgen dan 125.000 per jaar. Hierdoor verdwijnt de overheidsdoelstelling van 1 miljoen hybride warmtepompen in de gebouwde omgeving in 2030 uit zicht. Zelfs wanneer de komende jaren alle verkochte warmtepompen hybride systemen zouden zijn, dan nog wordt dat doel niet gehaald.
Volgens voorzitter Frank Agterberg van de Vereniging Warmtepompen heeft de sector de afgelopen jaren flink geïnvesteerd om een bijdrage te leveren aan de verduurzaming van woningen en gebouwen. De aanhoudende krimp in de markt voor woningen en het gebrek aan substantiële groei noopt bedrijven nu hun productie- en installatiecapaciteit weer af te bouwen. Om de verduurzaming op snelheid te houden, is het volgens voorzitter Doekle Terpstra van Techniek Nederland dan ook belangrijk dat het kabinet de toepassing van warmtepompen blijft stimuleren.
Meer uit Financieel
LOS ANGELES (ANP) - Paramount Skydance heeft een overnamebod uitgebracht van 108,4 miljard dollar om Warner Bros. Discovery (WBD) in zijn geheel over te nemen. Het bod voor de volledige overname van WBD biedt aandeelhouders 18 miljard dollar meer dan de bieding van streamingdienst Netflix, meldt Paramount.
14 minuten geledenBREDA (ANP) - Het Nederlandse GoVolta biedt vanaf maart een nieuwe optie om met de trein naar Berlijn en Hamburg te reizen. Na een moeizaam toegangstraject heeft de Bredase onderneming met steun van Keolis, een dochteronderneming van het Franse spoorwegbedrijf SNCF, genoeg geld beschikbaar om drie keer per week vanuit Amsterdam naar de Duitse steden te reizen. Komende zomer worden dat dagelijkse verbindingen, later moet Parijs daar bijkomen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - "Het ligt binnen de vrijheid van meningsuiting om compleet gekke uitlatingen te doen", laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten na opmerkingen van Elon Musk. De eigenaar van X suggereerde de EU volledig af te schaffen en vergeleek op X de EU met het naziregime, nadat de Commissie het socialmediaplatform vrijdag een boete van 120 miljoen euro had gegeven.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Meta komt de Europese Commissie tegemoet door gebruikers van Instagram en Facebook binnenkort de keuze te bieden om minder gepersonaliseerde advertenties te zien. Het Amerikaanse techbedrijf moest zijn beleid aanpassen om te ontkomen aan een boete, nadat Brussel eerder had vastgesteld dat Meta de Europese digitale regels had overtreden.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het aantal luchtvaartpassagiers in de Europese Unie is vorig jaar gegroeid en Schiphol was de op een na drukste luchthaven. Volgens het Europese statistiekbureau Eurostat waren er vorig jaar in totaal 1,1 miljard luchtvaartreizigers binnen de EU, een toename van meer dan 8 procent vergeleken met 2023.
3 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - De uitbreiding van windturbines en zonnepanelen heeft in Duitsland bijgedragen aan de opwekking van recordhoeveelheden hernieuwbare energie in juli, augustus en september. Volgens het Duitse statistiekbureau waren wind- en zonne-energie in het derde kwartaal goed voor een recordaandeel van 64,1 procent van de elektriciteitsopwekking.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever stond maandag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten de beursintroductie van The Magnum Ice Cream Company (TMICC), de afgesplitste ijsjesdivisie van voedings- en verzorgingsmiddelenconcern Unilever (min 4 procent). Het aandeel Magnum noteerde op bijna 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro. Het bedrijf, waaronder ijsmerken vallen als Magnum, Cornetto en Ben & Jerry's, gaat ook naar de beurzen in Londen en New York.
6 uur geleden