'Vraag naar woningen blijft sterk ondanks coronacrisis'
AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben ondanks de coronacrisis nog vertrouwen in de huizenmarkt. Zo'n driekwart van de ruim duizend ondervraagden door marktonderzoeksbureau Markteffect denkt dat de vraag naar woningen onverminderd groot blijft. De voornaamste reden daarvoor is dat er een flink tekort aan huizen is, dat niet snel opgelost kan worden. Ook verwacht het gros van respondenten dat grote stijgingen van de hypotheekrente uitblijven.
Een aanzienlijk deel van de woningzoekenden, ruim 40 procent, stelt de aankoop van een woning liever niet uit. Een vergelijkbaar grote groep wil de huizenjacht wel op pauze zetten. De belangrijkste reden daarvoor is de onzekerheid over werkgelegenheid of de hoogte van het inkomen. Al met al kan het sentiment onder Nederlanders worden samengevat als gematigd positief met veel potentiƫle kopers die wel voorzichtig handelen, concludeert hypotheekadviseur Thomas van Splunteren van De Hypotheker, dat opdracht gaf voor de toets.
Als de coronacrisis aanhoudt, kan de situatie verslechteren, waarschuwt de hypotheekadviseur. Dan krijgt het consumentenvertrouwen een knauw, wat toch voor een afkoeling op de huizenmarkt kan zorgen. Maar het is volgens Van Splunteren nog te vroeg voor dat scenario. De Hypotheker zag in maart het aantal hypotheekaanvragen met bijna een derde toenemen in vergelijking met februari.
Huizenprijzen
Volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) liep de woningmarkt de afgelopen weken gewoon door, ondanks de overheidsmaatregelen om de verspreiding van het nieuwe coronavirus te beperken. Zo zaten de huizenprijzen in Nederland in het eerste kwartaal nog flink in de lift.
Economen van ABN AMRO voorspellen een daling in de huizenprijzen, maar pas volgend jaar. Het zou gaan om de eerste prijsdaling sinds 2014. Hoe sterk de daling wordt, is nog ongewis.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen maandag omlaag. Beleggers namen geen risico voorafgaand aan een toespraak die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell later op de dag houdt. De Federal Reserve houdt op 9 en 10 december de laatste rentevergadering van het jaar en beleggers zijn benieuwd of Powell iets gaat zeggen over een eventuele verdere verlaging van de leenkosten in de Verenigde Staten. Verscheidene Fed-bestuurders hebben de afgelopen tijd laten doorschemeren ruimte te zien voor een nieuwe renteverlaging.
23 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse overheid heeft zijn steun van zo'n 1,2 miljard dollar (ongeveer 1 miljard euro) aan het olie- en gasconcern TotalEnergies voor het omstreden project in Mozambique voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) ingetrokken. Deze zomer zei het bedrijf het werk aan het project te willen hervatten, nadat dat in 2021 werd stilgelegd na een aanval door een aan Islamitische Staat gelieerde groep.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) heeft Unibet een boete van 4 miljoen euro opgelegd, omdat de gokaanbieder te weinig deed om gokverslaving tegen te gaan. In alle onderzochte spelersdossiers tussen juli 2022 en 2024 schoot Unibet, onderdeel van Optdeck Service Limited, volgens de toezichthouder tekort.
1 uur geledenOSLO (ANP/RTR) - Tesla heeft een nieuw verkooprecord gevestigd in Noorwegen. Nog nooit verkocht een merk in het land zoveel auto's als het bedrijf van Elon Musk dit jaar, met ook nog een maand te gaan. Tesla profiteerde in november met een verdrievoudiging van de verkoop van een aanstaande belastingverhoging.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Chipmachinemaker ASML is verreweg de grootste investeerder in onderzoek en ontwikkeling (R&D) in Nederland. Maar een groot deel van de uitgaven hieraan in ons land komt slechts van een handvol bedrijven, meldt onderzoeksinstituut TNO.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV verlengt de beslistermijn voor WIA-beoordelingen en herbeoordelingen met ingang van het nieuwe jaar tijdelijk van acht naar zestien weken. Het lukt de organisatie al langere tijd niet om mensen die mogelijk arbeidsongeschikt zijn binnen de gestelde termijn duidelijkheid te geven. Dat komt door een aanhoudende toename van beoordelingsaanvragen en een tekort aan verzekeringsartsen.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Paul Terstegge wordt de nieuwe topman van Transavia. Begin oktober werd bekend dat de huidige topman Marcel de Nooijer de budgetmaatschappij verlaat. Terstegge volgt hem per 1 februari 2026 op, meldt Transavia.
4 uur geleden