Politie gebruikt geweld bij Franse en Belgische protesten
PARIJS/BRUSSEL (ANP/BELGA) - Protesten in Franse en Belgische steden zijn zaterdag ontaard in gewelddadige confrontaties met de politie, waarbij traangas en een waterkanon zijn ingezet.
In Frankrijk en België gaan nu al weken mensen de straat op om te demonstreren tegen bezuinigingen in het onderwijs, op andere publieke voorzieningen en tegen sociale ongelijkheid.
In Parijs zijn inmiddels zo'n honderd arrestaties verricht nadat demonstranten de confrontatie met de oproerpolitie hadden gezocht, meldt de Franse nieuwszender BFMTV. Op X schrijft een journalist van Le Parisien dat demonstranten projectielen, vuurwerk en explosieven naar de agenten gooiden. Verder werd de redactie van de Parijse nieuwszender CNews aangevallen.
Brussel
Ook bij protesten in Marseille is traangas gebruikt. Daar drongen demonstranten bovendien het stadhuis korte tijd binnen.
In Brussel voltrok zich een vergelijkbaar scenario, waar ruim vijfhonderd demonstranten in aanvaring kwamen met de politie. Daar is behalve traangas ook het waterkanon ingezet. De groep is teruggedrongen naar het Zuidstation, de plek waar ze mochten demonstreren. Vandaar probeerden de actievoerders vervolgens toch weer weg te komen. De politie heeft al verschillende personen opgepakt. Onduidelijk is op dit moment hoeveel. De demonstranten wierpen blokkades op met deelfietsen en staken deze ook in brand. Een protest in Luik, met zo'n 250 aanwezigen, verloopt nu nog rustig.
In Frankrijk zijn voor deze zaterdag 1400 manifestaties aangekondigd waarbij 90.000 tot 170.000 demonstranten worden verwacht, aldus BFMTV. Daar hebben de studenten van de scholierenprotesten, docenten, de 'gele hesjes', boeren, klimaatactivisten en taxichauffeurs inmiddels de handen ineengeslagen.
Meer uit Buitenland
SPRIMONT (ANP/BELGA) - Een stuk snelweg ten zuiden van Luik is afgesloten, omdat daar een automobilist dreigt met een wapen en explosieven. Er werden ook sporen van springstoffen gevonden, zegt de openbaar aanklager.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo mag het ziekenhuis in Rome zaterdag verlaten, waar hij deze week aan longkanker is geopereerd. Volgens zijn artsen is hij voldoende hersteld van de ingreep, zo maakt het Vaticaan bekend.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Amerikaanse versoepeling van de sancties tegen Rusland zal volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky alleen maar leiden tot meer aanvallen op zijn land. Hij spreekt van "beloningen" voor de Russische president Vladimir Poetin.
2 uur geledenAL JUBAIL (ANP/AFP) - Twee tankers zijn vrijdag getroffen voor de kust van Saudi-Arabië, meldt UKMTO, een maritiem veiligheidscentrum van de Britse marine, zaterdag. Alle bemanningsleden zouden veilig zijn en er zijn ook nog geen tekenen van milieuschade.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Dat de Amerikaanse president Donald Trump sancties tegen Rusland tegenhoudt, markeert volgens de Russische gezant Kirill Dmitriëv een "historisch moment". Trump blokkeerde per decreet maatregelen tegen inkomsten uit Russische olie en gas. Die waren vastgelegd in een wet die hij een maand geleden zelf had getekend.
4 uur geledenEDMONTON (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft vrijdag in zijn thuisprovincie Alberta een laatste oproep gedaan aan kiezers die overwegen voor onafhankelijkheid van de provincie te stemmen. Dat melden diverse lokale media, waaronder CTV News. Hij waarschuwde dat een referendum een gevaarlijke gok is in een tijd waarin de bedreigingen voor de Canadese soevereiniteit toenemen.
7 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Een Mexicaanse rechter heeft drie mannen veroordeeld tot elk 158 jaar en negen maanden cel voor de moord op twee Australische broers en hun Amerikaanse vriend tijdens een surftrip in 2024 in de deelstaat Baja California. Dat meldt een bron binnen het gerecht aan persbureau Reuters.
7 uur geleden