
Voorzitter wil woord tribunaal niet meer horen in Eerste Kamer
DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Eerste Kamer heeft dinsdag het woord tribunaal in de ban gedaan. "Ik wil die associatie met de Tweede Wereldoorlog in dit huis niet horen", zei voorzitter Jan Anthonie Bruijn toen senator Henk Otten de term bezigde.
Er moet om het woord heen worden gepraat, verklaarde de voorzitter. PVV'er Alexander van Hattem maakte bezwaar tegen het feit dat er een taboe wordt gelegd op het woord tribunaal "vanwege een verkeerde uitleg".
Volgens Bruijn is het woord "een metaforische associatie met de Tweede Wereldoorlog". "Dat treft mensen in het land zwaar. Dat is de bijl aan de wortel van de parlementaire democratie. Dat gaan we hier niet doen".
Pepijn van Houwelingen
Vorige week ontstond commotie in de Tweede Kamer toen Pepijn van Houwelingen van Forum voor Democratie tegen D66'er Sjoerd Sjoerdsma zei "uw tijd komt nog wel. Want er komen tribunalen". Sjoerdsma voelde zich bedreigd door die opmerking.
Voorzitter Vera Bergkamp van de Tweede Kamer gaat de komende weken in gesprek met de fractievoorzitters over haar zorgen over de verruwing van het debat. "Dat gaat mijns inziens niet alleen over omgangsvormen, maar ook over de vraag wanneer dit uitmondt in intimidatie", schrijft ze aan de fractievoorzitters.
Meer uit Binnenland
CADZAND (ANP) - In Cadzand in Zeeland zijn zes fietsers gewond geraakt door een aanrijding, meldt de politie. De bestuurster van een auto is aangehouden voor het rijden onder invloed.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een viswinkel aan het Waterlandplein in Amsterdam-Noord die in de nacht van dinsdag op woensdag werd beschoten, is zaterdag gesloten voor zes maanden, meldt de gemeente. De winkel was net een week weer open na een eerdere gedwongen sluiting van zes maanden, ook vanwege beschietingen.
55 minuten geledenBASEL (ANP) - De 11-jarige Olivier, het Enschedese jongetje in de songfestivalact van Claude, heeft alle vertrouwen in de Nederlandse zanger. Voor de grote finale vertelde hij dat hij "heel trots" is op Claude. Ook vond Olivier het "heel cool" om zichzelf op dat grote podium te zien.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - EYE Filmmuseum in Amsterdam eert deze zomer de vrijdag overleden scenarioschrijver Gerard Soeteman met de vertoning van enkele van zijn films. Dat heeft EYE zaterdag gemeld op het Filmfestival van Cannes. Soeteman werd vooral bekend dankzij de films die hij met regisseur Paul Verhoeven maakte.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Eppo Bruins, minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, roemt de overleden scenarioschrijver Gerard Soeteman om de "kleur en diepgang" die hij aan verhalen gaf. "Als scenarioschrijver was hij de kracht achter het succes van veel grote films", aldus Bruins in een reactie.
9 uur geledenTILBURG (ANP) - Twee tieners zijn vrijdagmiddag bij een aanrijding op de Ringbaan-Zuid in Tilburg zwaargewond geraakt. Ze werden aangereden door een automobilist die door rood licht reed. De jongen (18) en het meisje (15) zijn met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis gebracht, meldt de politie zaterdag. De automobilist is aangehouden.
10 uur geledenUDEN (ANP) - De voetganger die in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven is gekomen bij een ongeval op de A50 bij Uden is een 18-jarige man uit Nistelrode. Dat meldt de politie op X.
11 uur geleden