Voorzitter Europese Raad dringt bij Israël en Iran aan op kalmte
BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Raad Charles Michel heeft zowel Iran als Israël gevraagd om zich te beheersen en verdere escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten te voorkomen, meldt een bron bij de Europese Unie. Michel vindt dat de regio "op de rand van een veel bredere oorlog" staat, en dat de twee leiders alles in het werk moeten stellen om dat te voorkomen.
Michel heeft zondag gebeld met de Iraanse president Masoud Pezeshkian en zijn "sterke zorgen van de EU over de steun van Iran" aan onder meer Hamas, Hezbollah en de Houthi's uitgesproken, aldus de EU-functionaris. Hij vroeg Iran de poging van de VS, Egypte en Qatar om over een bestand te spreken te steunen.
Volgens Iraanse staatsmedia heeft Pezeshkian in datzelfde gesprek gezegd dat de president vindt dat "de VS en sommige andere Westerse landen" Israël hebben aangemoedigd om "terreur en misdaden" in Gaza te plegen. Ook Iran wil "vrede en veiligheid voor alle landen over de hele wereld", maar daarvoor zou juist Israël een bedreiging zijn, zo vindt de president volgens IRNA.
Raadsvoorzitter Michel heeft dinsdag in een telefoongesprek met de Israëlische minister-president Benjamin Netanyahu gesproken over zijn eerdere discussie met Pezeshkian. Hij heeft daarbij "de noodzaak om de situatie te de-escaleren en een bredere oorlog in de regio te voorkomen" benadrukt, aldus de EU-bron.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - In Libanon zijn in minder dan vier dagen tijd zeker 300.000 mensen ontheemd geraakt door de Israëlische bombardementen en evacuatieoproepen, schat de Norwegian Refugee Council (NRC). Israël riep deze week op het zuiden van Libanon en de zuidelijke buitenwijken van hoofdstad Beiroet te verlaten. De hulporganisatie waarschuwt voor een humanitaire ramp als Israël deze bevelen niet intrekt.
1 minuut geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk verlangt van de VS dat ze zo snel mogelijk duidelijkheid geven over hun mogelijke betrokkenheid bij een bombardement op een Iraanse school, waarbij volgens Iran zeker 150 doden vielen. Militaire onderzoekers zien het als aannemelijk dat de VS daar verantwoordelijk voor zijn, zeggen twee Amerikaanse officials tegen persbureau Reuters.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Duitse christendemocratische bondskanselier Friedrich Merz waarschuwt voor "Syrische toestanden" indien de oorlog tegen Iran zich voortsleept en de staatsinstellingen daar ineenstorten. Een lange oorlog zou tot een chaos leiden die "verstrekkende negatieve gevolgen heeft op het gebied van migratie, energievoorziening en de veiligheid voor Europa", melden Duitse media.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De bedreigingen van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan het adres van de Hongaarse premier Viktor Orbán zijn voor de Europese Commissie "onaanvaardbaar". Dat zei een woordvoerder van de Commissie vrijdag. "Er mogen geen bedreigingen aan het adres van EU-lidstaten worden geuit en we zijn hierover actief in gesprek met alle betrokken partijen."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil met Iran alleen een deal sluiten als het land zich onvoorwaardelijk overgeeft. Dat schrijft Trump in een bericht op Truth Social, waarin hij het land ook een "geweldige toekomst" in het vooruitzicht stelt.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney beloofde vrijdag de defensiesamenwerking en economische veiligheid met Tokio te versterken. Dat deed hij tijdens het Japanse deel van zijn rondreis door meerdere landen, die erop gericht is de afhankelijkheid van de Verenigde Staten te verminderen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - De ondergrondse bunker van de voormalige Iraanse opperste leider ayatollah Ali Khamenei is vrijdagochtend door de Israëlische luchtmacht vernietigd, meldt het leger volgens The Times of Israel.
4 uur geleden