Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voorzitter Eerste Kamer: zon schijnt weer in relatie met Suriname

Voorzitter Eerste Kamer: zon schijnt weer in relatie met Suriname

DEN HAAG (ANP) - De zon is weer gaan schijnen in de relatie tussen Nederland en Suriname, vindt Eerste Kamervoorzitter Jan Anthonie Bruijn. Dat zei hij tijdens een "gedachtewisseling" tussen de Surinaamse president Chan Santokhi en leden van de Eerste en Tweede Kamer. De Surinaamse president brengt een meerdaags staatsbezoek aan Nederland.

Volgens Bruijn volgt deze nieuwe periode op een tijdperk van "kilte". De banden tussen Nederland en Suriname waren jarenlang verslechterd, voornamelijk door het bewind van voormalig president Desi Bouterse. Hij pleegde in 1980 een staatsgreep en was twee jaar later betrokken bij de Decembermoorden. Ook is hij in Nederland bij verstek veroordeeld tot 11 jaar cel voor zijn betrokkenheid bij drugshandel.

Santokhi memoreert de historische banden die Nederland en Suriname hebben. Volgens hem kent de relatie tussen de landen meerdere "zwarte bladzijden", waaronder het slavernijverleden. Maar ondanks de "ongemakkelijke band" is Suriname Nederland niet vergeten, zegt hij. Hij ziet zichzelf als een vertegenwoordiger van een nieuw begin in de Nederlands-Surinaamse verhoudingen.

Grote financiële crisis

De Surinaamse president benadrukte in zijn toespraak de wil om met het Nederlandse bedrijfsleven samen te werken. Suriname verkeert in een grote financiële crisis en zit verlegen om buitenlandse investeerders. Santokhi zegt dat zijn regering een schuld van vier miljard Amerikaanse dollars heeft "geërfd" van voormalig president Desi Bouterse. De president spreekt van een noodzakelijke "wederopbouw" van zijn land en hoopt daarin Nederland als samenwerkingspartner te vinden.

Demissionair premier Mark Rutte noemde woensdag het bezoek van Santokhi "echt historisch" en een "herbevestiging van de vriendschappelijke relatie". De banden tussen de landen zijn direct na het aantreden van Santokhi vorig jaar aangehaald, onder meer door weer ambassadeurs uit te wisselen.

Meer uit Binnenland

Demonstranten blokkeren spoorlijn haven Rotterdam opnieuw

BARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.

1 uur geleden
Protesten in veel steden, ook tegengeluiden

DEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.

4 uur geleden
Tientallen jongeren vallen politie aan op kermis Purmerend

PURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.

4 uur geleden
Presentator Bas Westerweel (62) onverwachts overleden

ENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.

4 uur geleden
Flinke rijen voor nieuw horloge, winkels rest van de dag dicht

DEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.

7 uur geleden
Vrouw in huis Helmond dood aangetroffen, man aangehouden

HELMOND (ANP) - In Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw van 45 jaar gevonden in haar huis, meldt de politie. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in dezelfde woning aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf.

7 uur geleden
Universiteit Leiden geeft eeuwenoude platen terug aan India

DEN HAAG (ANP) - De Universiteit Leiden geeft twee eeuwenoude ringen met beschreven koperen platen terug aan India. De Indiase premier Narendra Modi krijgt de 'Chola-platen' deze zaterdag ook te zien bij zijn bezoek aan Den Haag, meldt de universiteit.

8 uur geleden