Voorzitter Eerste Kamer: zon schijnt weer in relatie met Suriname
DEN HAAG (ANP) - De zon is weer gaan schijnen in de relatie tussen Nederland en Suriname, vindt Eerste Kamervoorzitter Jan Anthonie Bruijn. Dat zei hij tijdens een "gedachtewisseling" tussen de Surinaamse president Chan Santokhi en leden van de Eerste en Tweede Kamer. De Surinaamse president brengt een meerdaags staatsbezoek aan Nederland.
Volgens Bruijn volgt deze nieuwe periode op een tijdperk van "kilte". De banden tussen Nederland en Suriname waren jarenlang verslechterd, voornamelijk door het bewind van voormalig president Desi Bouterse. Hij pleegde in 1980 een staatsgreep en was twee jaar later betrokken bij de Decembermoorden. Ook is hij in Nederland bij verstek veroordeeld tot 11 jaar cel voor zijn betrokkenheid bij drugshandel.
Santokhi memoreert de historische banden die Nederland en Suriname hebben. Volgens hem kent de relatie tussen de landen meerdere "zwarte bladzijden", waaronder het slavernijverleden. Maar ondanks de "ongemakkelijke band" is Suriname Nederland niet vergeten, zegt hij. Hij ziet zichzelf als een vertegenwoordiger van een nieuw begin in de Nederlands-Surinaamse verhoudingen.
Grote financiële crisis
De Surinaamse president benadrukte in zijn toespraak de wil om met het Nederlandse bedrijfsleven samen te werken. Suriname verkeert in een grote financiële crisis en zit verlegen om buitenlandse investeerders. Santokhi zegt dat zijn regering een schuld van vier miljard Amerikaanse dollars heeft "geërfd" van voormalig president Desi Bouterse. De president spreekt van een noodzakelijke "wederopbouw" van zijn land en hoopt daarin Nederland als samenwerkingspartner te vinden.
Demissionair premier Mark Rutte noemde woensdag het bezoek van Santokhi "echt historisch" en een "herbevestiging van de vriendschappelijke relatie". De banden tussen de landen zijn direct na het aantreden van Santokhi vorig jaar aangehaald, onder meer door weer ambassadeurs uit te wisselen.
Meer uit Binnenland
PARAMARIBO (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam is dinsdag kort na vertrek vanaf de Johan Adolf Pengel-luchthaven in Suriname niet rechtstreeks naar Schiphol gevlogen, maar eerst uitgeweken naar Frans-Guyana om bij te tanken. Dat schrijft de Surinaamse nieuwssite Waterkant.
19 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Opnieuw brengen meer dan honderd asielzoekers de nacht door in congrescentrum Hanzeplaza in de stad Groningen. In de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is geen plek voor ze. Het Rode Kruis weet het exacte aantal mensen nog niet, omdat het vervoer in de nacht van dinsdag op woensdag nog gaande is.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower heeft zich met zijn uitspraken over geweld tegen Palestijnse vluchtelingen "buiten de constructieve krachten geplaatst", vindt premier Rob Jetten. Maar ondanks herhaalde verzoeken van onder anderen Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA spreekt de premier niet expliciet uit dat hij samenwerking met de radicaal-rechtse politicus uitsluit.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Studenten op het hbo en universiteiten blijven tevreden over hun opleiding. Dat blijkt uit de Nationale Studenten Enquête (NSE) 2026, die werd ingevuld door 248.000 studenten. Driekwart van hen is tevreden over de opleiding die zij volgen. Naast de algemene tevredenheid van studenten over hun opleiding meet de NSE ook de tevredenheid over allerlei specifieke onderwerpen, waaronder studiedruk, docenten en sfeer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De meeste Nederlanders vinden het klimaatbeleid onrechtvaardig en de bereidheid om zelf bij te dragen aan het tegengaan van klimaatverandering neemt af, signaleert het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een onderzoek. Het planbureau waarschuwt: "Mensen hebben vaak het gevoel dat de rekening te veel bij burgers wordt neergelegd en de grote vervuilers worden ontzien."
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ook in de avond is de Wegenwacht van de ANWB nog flink druk geweest met pechgevallen die veelal door de hitte zijn veroorzaakt. Aan het einde van de middag schatte de ANWB dat het aantal pechgevallen op zo'n 4300 zou uitkomen. Dat werden er uiteindelijk 4700.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De gemeente Groningen biedt opnieuw nachtopvang in congrescentrum Hanzeplaza voor asielzoekers die niet terechtkunnen in Ter Apel. De gemeente is bereid deze opvang met ongeveer een week te verlengen, mits er een oplossing komt voor de langere termijn. Hierover wordt woensdag mogelijk meer bekend, meldt de gemeente.
9 uur geleden