Voorzitter Eerste Kamer: zon schijnt weer in relatie met Suriname
DEN HAAG (ANP) - De zon is weer gaan schijnen in de relatie tussen Nederland en Suriname, vindt Eerste Kamervoorzitter Jan Anthonie Bruijn. Dat zei hij tijdens een "gedachtewisseling" tussen de Surinaamse president Chan Santokhi en leden van de Eerste en Tweede Kamer. De Surinaamse president brengt een meerdaags staatsbezoek aan Nederland.
Volgens Bruijn volgt deze nieuwe periode op een tijdperk van "kilte". De banden tussen Nederland en Suriname waren jarenlang verslechterd, voornamelijk door het bewind van voormalig president Desi Bouterse. Hij pleegde in 1980 een staatsgreep en was twee jaar later betrokken bij de Decembermoorden. Ook is hij in Nederland bij verstek veroordeeld tot 11 jaar cel voor zijn betrokkenheid bij drugshandel.
Santokhi memoreert de historische banden die Nederland en Suriname hebben. Volgens hem kent de relatie tussen de landen meerdere "zwarte bladzijden", waaronder het slavernijverleden. Maar ondanks de "ongemakkelijke band" is Suriname Nederland niet vergeten, zegt hij. Hij ziet zichzelf als een vertegenwoordiger van een nieuw begin in de Nederlands-Surinaamse verhoudingen.
Grote financiële crisis
De Surinaamse president benadrukte in zijn toespraak de wil om met het Nederlandse bedrijfsleven samen te werken. Suriname verkeert in een grote financiële crisis en zit verlegen om buitenlandse investeerders. Santokhi zegt dat zijn regering een schuld van vier miljard Amerikaanse dollars heeft "geërfd" van voormalig president Desi Bouterse. De president spreekt van een noodzakelijke "wederopbouw" van zijn land en hoopt daarin Nederland als samenwerkingspartner te vinden.
Demissionair premier Mark Rutte noemde woensdag het bezoek van Santokhi "echt historisch" en een "herbevestiging van de vriendschappelijke relatie". De banden tussen de landen zijn direct na het aantreden van Santokhi vorig jaar aangehaald, onder meer door weer ambassadeurs uit te wisselen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De akoestische gitaar van George Kooymans is voor 28.000 euro geveild. Dat heeft Stichting ALS Nederland zondagavond bekendgemaakt. De totale opbrengst van de onlineveiling bedraagt ruim 57.000 euro. Het bedrag wordt gedoneerd aan onderzoek naar de dodelijke zenuw- en spierziekte ALS, waaraan de zanger en gitarist van Golden Earring vorig jaar is overleden.
5 uur geledenVLAGTWEDDE (ANP) - Bij een pluimveebedrijf in het Groningse Vlagtwedde, gemeente Westerwolde, is vogelgriep vastgesteld. De ongeveer 35.000 leghennen op de locatie worden gedood, laat het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) weten.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic verwacht geen last te krijgen van de sneeuw en gladheid zondag. "Picnic voorziet met de huidige weersverwachtingen geen problemen bij de bezorging. We gaan er dus vanuit dat alle bestellingen op tijd bij klanten bezorgd worden", meldt een woordvoerder van Picnic.
13 uur geledenBREDA (ANP) - Een 38-jarige man heeft zaterdagavond voor flink wat overlast gezorgd in het centrum van Breda. De man vernielde prullenbakken, trok borden omver en betastte verschillende vrouwen. Hij is aangehouden en zit nog vast. Tijdens zijn aanhouding plaste de man in de politiebus en beet hij een politiebeambte in de hand.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Mensen moeten tot maandagochtend rekening houden met gladheid wanneer ze de weg opgaan en hun rijstijl daarop aanpassen. Volgens Rijkswaterstaat kan het op veel plaatsen glad worden. Strooiwagens staan klaar om te strooien, voegt de organisatie toe.
13 uur geledenSINT JOOST (ANP) - Een politieauto heeft zaterdagnacht een aanrijding gehad met een ander voertuig bij het Limburgse dorp Sint Joost. Volgens de politie is de bestuurder van de aangereden auto met de ambulance naar een ziekenhuis gebracht.
15 uur geledenMILAAN (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima hebben shorttracker Jens van 't Wout gefeliciteerd met zijn tweede gouden medaille tijdens de Olympische Winterspelen. Het koningspaar spreekt in een bericht op sociale media van "een razend spannende finale".
17 uur geleden