Voorstel coalitie aan oppositieverbond: geen langstudeerboete
DEN HAAG (ANP) - De coalitie stelt aan het 'monsterverbond' van oppositiepartijen voor om de langstudeerboete te schrappen en de bezuinigingen op de maatschappelijke diensttijd grotendeels terug te draaien, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Dit voorstel heeft de coalitie woensdagmiddag voorgelegd aan de partijleiders van D66, CDA, ChristenUnie, SGP en JA21. Later op de dag spreekt het verbond waarschijnlijk weer met de coalitie over het voorstel.
Anderhalve week geleden eiste het verbond om 1,3 miljard van de circa 2 miljard euro aan bezuinigingen op het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap terug te draaien. Anders dreigden de oppositiepartijen tegen de onderwijsbegroting te stemmen in de Eerste Kamer, waardoor deze zou sneuvelen. Met het coalitievoorstel begin deze week om een streep te zetten door 363 miljoen euro aan bezuinigingen stemden de oppositiepartijen niet in. In het laatste 'eindbod' - in de woorden van de coalitie - wordt 650 miljoen euro van de bezuinigingen teruggedraaid.
De oppositiepartijen hebben nog niet gehoord hoe de coalitie deze teruggedraaide bezuinigingen wil betalen, zei JA21-leider Joost Eerdmans na afloop van het overleg.
Einde maatschappelijke diensttijd
In het hoofdlijnenakkoord is afgesproken om de maatschappelijke diensttijd te beëindigen en daarmee 200 miljoen euro te bezuinigen. De coalitie stelt nu voor om 110 miljoen euro hiervoor over te houden. De christelijke partijen hechten veel waarde aan dit overheidsprogramma om jongeren vrijwilligerswerk te laten doen.
De coalitie stelt daarnaast voor om 100 miljoen euro minder te bezuinigen op wetenschappelijk onderzoek en 50 miljoen op beurzen voor startende wetenschappers. Het geldpotje om lesgeven in de Randstad aantrekkelijker te maken door leraren meer te betalen, blijft grotendeels overeind. Hier wordt niet 70 miljoen euro, maar 23 miljoen euro op bezuinigd.
Buitenlandse studenten
Andere voorstellen uit het pakket zijn om geld te steken in praktijkleren (12 miljoen euro), godsdienstig onderwijs (19 miljoen euro), de aansluiting tussen mbo- en hbo-opleidingen (25 miljoen euro) en religieus cultureel erfgoed (5 miljoen euro). De langstudeerboete terugdraaien kost 282 miljoen euro.
De coalitiepartijen zijn ook bereid om te kijken naar uitzonderingen op de wet die bedoeld is om het aantal buitenlandse studenten in te perken, bijvoorbeeld voor grensregio's. Maar hier wordt geen geld voor uitgetrokken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in hoger beroep tegen recente uitspraken over de vliegvelden bij Eindhoven, Rotterdam en Lelystad. Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) wil daarmee "verdere juridische helderheid" over de stikstofcrisis krijgen, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. "Die helderheid helpt vervolgens om beleid op te baseren."
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Wat premier Rob Jetten betreft werkt het kabinet de komende tijd verder aan plannen over sociale zekerheid. De vakbonden gaven na een gesprek op het Catshuis aan dat zij niet meer verder willen praten. Bij het kabinet "staat de deur altijd open en ik hoop dat werkgevers en werknemers ook snel weer met ons willen doorpraten".
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Van vijf dieren moet herbeoordeeld worden of ze in huis gehouden mogen worden. Per juli 2024 verdwenen veel dieren van de huis- en hobbydierenlijst. Of dat voor de jak, de chinchilla, de Russische dwerghamster, het witstaartstekelvarken en de dromedaris terecht is, moet van het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) opnieuw onderzocht worden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden beëindigen hun gesprekken met het kabinet over sociale zekerheid. Dat hebben vakbondsvoorzitters Hans Spekman van FNV en Hans Van den Heuvel van CNV gezegd na een gesprek met ministers op het Catshuis. Bezuinigingen op sociale zekerheid blijven te veel boven de markt hangen, en daar zijn de bonden op tegen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Scholen moeten in de weken voor de zomervakantie extra alert zijn op signalen dat meisjes in de zomer mogelijk worden meegenomen naar een ander land om genitaal verminkt te worden. Het kabinet stuurt alle scholen een brief met een aantal signalen die daarop kunnen wijzen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer is veel verbazing en woede over het gebrek aan voortgang bij het tegengaan van huiselijk geweld. Tijdens een debat over dat onderwerp vroegen bijna alle partijen zich af hoe het kan dat er nog steeds zoveel misgaat bij het herkennen van onder meer kinder- en vrouwenmishandeling.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport neemt het advies van de Gezondheidsraad over en neemt een vaccinatie tegen meningokokken B niet op in het rijksvaccinatieprogramma. Volgens de raad wegen de voordelen niet op tegen de nadelen. Als er nieuwe vaccins voor komen, kan dit besluit veranderen.
1 dag geleden