Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vooroorlogs tijdschrift ‘Ons Zeeland’ binnenkort online beschikbaar

Vooroorlogs tijdschrift ‘Ons Zeeland’ binnenkort online beschikbaar

MIDDELBURG - Het legendarische geïllustreerde weekblad Ons Zeeland, dat voor de Tweede Wereldoorlog actualiteit, leven en werken in de provincie in woord en beeld vastlegde, is vanaf volgende week online raadpleegbaar bij ZB.

Het geïllustreerde weekblad Ons Zeeland verscheen tussen de twee wereldoorlogen onder diverse titels, met deze titel als constante in de naam. Alle beschikbare twintigduizend pagina’s zijn gedigitaliseerd van 1926 tot en met 1941, toen het weekblad ophield te bestaan. Het tijdschrift verscheen voor het eerst in 1926 onder de titel ‘Ons Zeeland. Geïllustreerd weekblad, tevens orgaan voor de Zeeuwsche verenigingen in Nederland’. Hoewel het geen toeristisch initiatief was, betrof het wel regelrechte provinciepromotie. In de jaren 1930 en 1931 verscheen het onder de titel Zeeuwsche editie als onderdeel van het geïllustreerde weekblad Groot Rotterdam, om daarna weer als Ons Zeeland (wel met andere subtitels) door te gaan. Vanaf dat moment uitgegeven door De Spaarnestad. Vanaf 1935 maakte het weekblad als regionale editie Panorama – Ons Zeeland onderdeel uit van het nog steeds bestaande weekblad Panorama.

Boerenleven
Ons Zeeland geeft in woord en vooral beeld het leven in de provincie weer zoals niemand dat meer kent. Het ontleent zijn kracht aan het tonen van het dagelijks leven en werken in de provincie met een knipoog. Van Zuiddorpe tot Zonnemaire en Westkapelle tot Tholen. Dat gebeurde vaak op een voor tijdgenoten ‘wereldse’ en sensationele toon, waarbij voor de (sepia-) foto’s werd geposeerd of deze zelfs in scene werden gezet. Tegelijk laat Ons Zeeland een feeëriek beeld zien van een arme agrarische samenleving waar geluk nog gewoon leek, zoals op de spreadpagina’s ‘mooi Zeeland’ of ‘Zeeuwsche film.’ Waar Walcheren nog de tuin van Zeeland was voordat Zuid-Beveland dat werd en het boerenleven en -werk in de provincie nadrukkelijk wordt getoond.

Wereldnieuws
Daarnaast worden ook (inter)nationale nieuwsfoto’s en actuele gebeurtenissen, zeker in de jaren ’30, steeds vaker getoond. Een tijd waarin de nakende verwoestingen van de Tweede Wereldoorlog nog onbekend waren. Een samenleving waarvoor het politieke gewoel in de wereld rondom nog ver weg leek, maar door het geïllustreerde tijdschrift toch in beeld de geïsoleerde wereld van de Zeeuwse eilanden en regio’s binnendrong.

Ons Zeeland is vanaf 2 april 2021 raadpleegbaar via Tijdschriftenbank Zeeland van ZB. Tijdschriftenbank Zeeland telt momenteel circa 210.000 pagina’s en tientallen Zeeuwse tijdschrifttitels vanaf 1769 tot heden. 

https://tijdschriftenbankzeeland.nl/periodicals/ons

Meer uit Middelburg

Koor Glorify opent seizoen in toeristenkerk Dishoek

DISHOEK - Op zondag 11 mei is de eerste viering van dit seizoen in de openlucht toeristenkerk aan de Westerscheldelaan in Dishoek, de Emmauskerk. Deze eerste viering zal worden opgeluisterd met een grote vertegenwoordiging van het koor Glorify, dat ook met een eigen muziekband komt. Het belooft mooi te worden!

14 uur geleden
Fietsers met elkaar in botsing op Breeweg in Middelburg

MIDDELBURG - Op de Breeweg in Middelburg zijn donderdagmiddag twee fietsers met elkaar in botsing gekomen. Een amulancemedewerker ontfermde zich over de betrokkenen.

16 uur geleden
Ronald van de Sande: Van kroegbaas tot raadslid

WESTKAPELLE - Ronald van de Sande (55) is onlangs geïnstalleerd als gemeenteraadslid voor partij Hart Voor Veere. Met zijn start als raadslid nam hij tegelijkertijd afscheid van zijn jarenlange carrière in de Westkapelse horeca. Wat zijn Ronalds plannen en hoe kijkt hij terug op al die jaren in de horeca?

21 uur geleden
Dini is al sinds haar jeugd vrijwilliger: ‘Dat is geen moeten, dat is gewoon leuk!’

VEERE - Dini Helmers uit Veere doet sinds haar jeugd vrijwilligerswerk. Ze heeft al veel verschillende dingen gedaan en rolt, zoals ze zelf zegt, 'van het een in het ander'. Zo kwam zij bij toeval via haar roofvogelonderzoek in contact met de krant Zeeuws Weerzien, waarvoor zij nu actief is als vrijwilliger.

1 dag geleden
Zeeland Nazomerfestival 2025 in nieuwe vorm: ‘Dit is mijn hof als indrukwekkend middelpunt’

MIDDELBURG - Van 29 augustus tot en met 6 september presenteert Theaterproductiehuis Zeeland een nieuwe editie van het Zeeland Nazomerfestival. Dit jaar staat één grote locatievoorstelling centraal: 'Dit is mijn hof'. Deze theatervoorstelling komt tot leven op een bijzondere plek in Zeeuws-Vlaanderen, waar landschap en verhaal naadloos samenvallen, aldus de organisatie. 'De exacte locatie blijft nog even geheim.'

1 dag geleden
Monument voor omgekomen piloten Tweede Wereldoorlog onthuld bij Oostkapelle

OOSTKAPELLE - Op de kruising tussen de Munnikweg en Dunoweg bij Oostkapelle is een monument onthuld voor twee piloten die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen.

2 dagen geleden
Middelburg zoekt nieuwe stadsdichter

MIDDELBURG - Sinds 2003 heeft Middelburg een stadsdichter. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg benoemt deze persoon. De Kunst- en Cultuurroute Middelburg is verantwoordelijk voor de werving en de selectie. 'Voor 2026 zijn we op zoek naar een nieuwe stadsdichter', laat de organisatie weten.

2 dagen geleden