Voorlopig geen veranderingen bij ophalen plastic en restafval
THOLEN - De gemeente Tholen gaat niet meedoen aan de proef van afvalverwerker AVR om het plastic voortaan niet meer door inwoners te laten scheiden van het restafval, maar om dit later in de fabriek te laten doen. Dat laat het college van burgemeester en wethouders weten op vragen van Theo Korevaar (SP).
Vier andere Zeeuwse gemeenten gaan wel meedoen aan deze proef en Theo Korevaar wilde weten of de gemeente Tholen ook zou aansluiten. Bij deze proef hoeven inwoners het restafval zelf niet meer te scheiden, maar kunnen ze dat gewoon bij het restafval gooien. Later, in de fabriek, wordt dit dan alsnog eruit gefilterd. Deze manier van afval scheiden noemt men ook wel nascheiding. De gemeente Tholen gaat hier echter niet aan meedoen, want de gemeente heeft voor zichzelf al een plan bedacht om het afval de komende jaren aan te pakken.
Daling restafval
"Gemeente Tholen heeft met het laag frequent inzamelsysteem momenteel al een inzamelresultaat van 162 kg fijn restafval per inwoner per jaar." De verwachting is dat dit met extra inzetten op het scheiden van GFT richting de 100 kilogram per inwoner kan gaan. "Het laatste half jaar van 2018, na het uitreiken van de kleine gft-bakjes voor in de keuken, lijkt de hoeveelheid restafval nog verder gedaald." De gemeente Tholen wil de komende tijd dan ook eerst extra focus leggen op de GFT-stroom, zodat dit niet meer tussen het restafval komt. "Een droge hoeveelheid restafval biedt in de toekomst ook veel grotere mogelijkheden voor nascheiding."
Nascheiding
Als dat eenmaal gelukt is, dan pas wil de gemeente Tholen gaan bekijken of het nascheiden van plastic en drankkartons in te zetten is om de doelstellingen te realiseren. "Het scheidingspercentage plastic en drankkartons in de gemeente Tholen varieert de laatste twee jaren tussen de 55 - 72 procent. Als we de nog aanwezig kilogrammen plastic en drankkartons in het restafval bekijken, dit is 15 kilogram per persoon, staan we als gemeente Tholen derde in de provinciale lijst. Dit is een zeer goede score, het gemiddelde aantal nog aanwezige kilogrammen over de provincie Zeeland is 27 kilogram per persoon. "Echter de tijd is op dit moment voor de gemeente Tholen niet juist." De pilot die nu voor een aantal andere Zeeuwse gemeenten mogelijk gaat lopen, biedt de gemeente Tholen de mogelijkheid te kijken of de kosten afwegen tegen de milieuwinst. "We zullen de ervaringen van de andere Zeeuwse gemeenten die wel gekozen hebben voor nascheiding zeker goed blijven volgen om zo te zien of het genoemde percentage werkelijk gehaald wordt. Eventueel kunnen we dan in een later stadium een nieuwe weloverwogen keus maken." Grotere gemeenten zoals Rotterdam, Utrecht en Den Haag maken al wél gebruik van dit systeem. Maar, deze gemeenten hebben veel hoogbouw waar een vorm van bronscheiding onmogelijk of zeer lastig is.
Meer uit Tholen
BERGEN OP ZOOM/THOLEN - Wie kan er mooier vertellen over zijn vak dan degene die er dagelijks mee bezig is? Waar komt de liefde voor het vak vandaan? Waarom hebben ze voor dit beroep gekozen? Wat is er zo mooi aan het werk? En hoe ziet een werkdag er eigenlijk uit? Deze week: hbo-verpleegkundige en OR-lid Angie Verdult van locatie Vissershaven.
14 uur geledenZEELAND - Het KNMI geeft zondag code geel in verband met de aanhoudende hitte. De waarschuwing duurt tot halverwege de avond. Vannacht zal het gaan afkoelen.
14 uur geledenTHOLEN - Elke week prijkt er op de ontspanningspagina van de wekelijkse Thoolse Bode een lezersfoto. Dit keer was het een foto van Cees van 't Hof die de spotlight mocht vangen.
17 uur geledenSCHERPENISSE - De toekomst van de steiger en het haventje bij Gorishoek blijft voorlopig onderwerp van onderzoek. Het Thoolse college ziet op dit moment geen aanleiding om de steiger te verwijderen en wil in 2027 samen met betrokken partijen kijken naar een nieuwe invulling voor het gebied.
1 dag geledenTholen- In de provincie Zeeland geldt er tot en met vanavond code oranje in verband met de extreme hitte. Vanaf vanmiddag geldt in het zuidwesten van Nederland code geel voor zware onweersbuien.
1 dag geledenSTAVENISSE- Meerdere hulpdiensten zijn donderdagmiddag uitgerukt naar de Keeten nadat zij een melding hadden ontvangen van een ongeval op het water. Meerdere zwemmers zouden de kant niet zelfstandig hebben kunnen bereiken. Bij aankomst bleken de betrokken zwemmers al uit het water te zijn. Daardoor hoefde geen reddingsactie meer plaats te vinden.
1 dag geledenTHOLEN - De zomervakantie staat voor de deur en dus organiseren de jongerenwerkers van Jij op Tholen weer de Summergames: een programma met wekelijks twee zomerse activiteiten voor kinderen en jongeren. Denk hierbij aan zeskamp, kanoën, survivalgames, mountainbiken en spelen bij de fruitboer. Vanaf maandag gaat de inschrijving open.
1 dag geleden