Voor Rutte geldt op EU-top alleen maar dat Oekraïne geld krijgt
DEN HAAG (ANP) - Voor demissionair premier Mark Rutte is maar één uitkomst op de komende Europese top van belang en dat is dat Oekraïne miljarden aan steun krijgt. Hongarije sprak bij een vorige top zijn veto hierover uit. Rutte hoopt dat op de top volgende week de 27 lidstaten wel unaniem akkoord gaan, maar desnoods moet het geld er komen zonder steun van Boedapest.
"Het belangrijkste is dat het bericht uit die Europese Raad moet zijn dat het geld voor Oekraïne er is", zei de premier donderdag in de Kamer. Het is volgens hem "uiterst complex" als je het met 26 lidstaten moet doen. "Maar als het moet dan desnoods." De Kamer steunt die keuze. De Europese Commissie heeft een steunpakket van 50 miljard euro klaarliggen voor de regering in Kyiv.
Rutte zei ook weinig instrumenten te hebben om de Hongaarse premier Viktor Orbán te dwingen mee te doen met de rest van de lidstaten. "Mijn wapenkamertje is vrij leeg." Hongarije het roulerend voorzitterschap van de EU afnemen of het land het stemrecht afpakken is niet mogelijk, zei hij. "En ik heb maar een belang en dat is die 50 miljard voor Oekraïne."
Voorwaarden
De houding van Hongarije in deze discussie valt slecht in de Kamer. De "kleptocraat" Orbán ondermijnt de EU van binnen, aldus Laurens Dassen (Volt). Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA vindt wel dat er moet worden gekeken of de regering in Boedapest het stemrecht kan worden ontnomen als het dwars blijft liggen. Voor dat laatste is gewoon geen meerderheid, aldus Rutte.
Er was ook kritiek van partijen op het besluit van de Europese Commissie om iets meer dan 10 miljard euro aan bevroren tegoeden van Hongarije vrij te geven. Dat gebeurde kort voor de vorige top van de Europese regeringsleiders. Premier Orbán lag daarna op de top niet dwars bij het besluit om toetredingsonderhandelingen te beginnen met Oekraïne.
Dat smaakt veel partijen naar chantage door Hongarije. De Europese Commissie heeft een fout begaan door Hongarije die 10 miljard te geven, zei Jan Paternotte (D66). Maar Rutte steunt het besluit van Brussel. Volgens hem was de timing "ongelukkig", maar ging alleen de Commissie en niet de EU-leiders over het geld. En volgens de Commissie had Hongarije aan de voorwaarden voldaan om het geld vrij te geven, aldus Rutte.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Bij de zogenoemde entrada in de buurt van station Bijlmer ArenA voor aanvang van de wedstrijd tussen Ajax en Olympiakos in de Champions League worden veel rode fakkels en vuurwerk afgestoken. Een verslaggever ziet dat veel fans toekijken bij de sfeeractie van de harde supporterskern, die rond 18.00 uur begon. Rond de Johan Cruijff ArenA geldt een veiligheidsrisicogebied, wat onder meer inhoudt dat bezit en afsteken van vuurwerk niet zijn toegestaan.
49 minuten geledenALKMAAR (ANP) - De politie heeft op woensdagmorgen een 17-jarige jongen uit Alkmaar aangehouden. Hij wordt verdacht van mogelijke betrokkenheid bij een explosie en beschieting van een woning aan de Bannewaard in zijn thuisstad. Dat heeft de politie bekendgemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Inwoners van Bonaire die betrokken waren bij de klimaatzaak tegen de Nederlandse overheid, zijn verheugd over de erkenning die zij van de rechtbank in Den Haag hebben gekregen. "Wij voelen ons tweederangsburgers en moeten altijd vechten om dingen voor elkaar te krijgen. Dat de rechter zei dat wij worden gediscrimineerd, dat vond ik te gek. Dat dwingt respect af", reageert kunstenares Jackie Bernabela, die in traditionele klederdracht het vonnis heeft bijgewoond.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - Naast het noorden moeten donderdag ook de provincies Flevoland, Gelderland en Overijssel rekening houden met gladheid door sneeuwval. Daar geldt vanaf de nacht tot begin van de middag code geel. Het KNMI verwacht op veel plaatsen 1 tot 2 centimeter sneeuw.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat de rechter vandaag heeft geoordeeld dat de Staat onrechtmatig heeft gehandeld tegen de bewoners van Bonaire, is een "stevige uitspraak", vindt het kabinet. "De Staat neemt deze zeer serieus", laat een woordvoerder van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat weten. De Nederlandse overheid moet meer doen om de inwoners van het Caribische eiland te beschermen tegen klimaatverandering, oordeelde de rechter.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is te afhankelijk van een paar grote buitenlandse ICT-leveranciers. Dit geldt niet alleen voor de overheid, maar bijvoorbeeld ook voor de zorg en het betalingsverkeer. Als een ander land die afhankelijkheid ooit gebruikt om Nederland onder druk te zetten, "kan Nederland volledig tot stilstand komen", waarschuwt de Autoriteit Persoonsgegevens (AP).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag in hoger beroep opnieuw een werkstraf van tweehonderd uur geëist tegen Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie voor opruiing. De strafeis bij het gerechtshof is gelijk aan de straf die de rechtbank de parlementariër in juni 2024 oplegde, waartegen Van Meijeren hoger beroep instelde.
3 uur geleden