Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor Rutte geldt op EU-top alleen maar dat Oekraïne geld krijgt

Voor Rutte geldt op EU-top alleen maar dat Oekraïne geld krijgt

DEN HAAG (ANP) - Voor demissionair premier Mark Rutte is maar één uitkomst op de komende Europese top van belang en dat is dat Oekraïne miljarden aan steun krijgt. Hongarije sprak bij een vorige top zijn veto hierover uit. Rutte hoopt dat op de top volgende week de 27 lidstaten wel unaniem akkoord gaan, maar desnoods moet het geld er komen zonder steun van Boedapest.

"Het belangrijkste is dat het bericht uit die Europese Raad moet zijn dat het geld voor Oekraïne er is", zei de premier donderdag in de Kamer. Het is volgens hem "uiterst complex" als je het met 26 lidstaten moet doen. "Maar als het moet dan desnoods." De Kamer steunt die keuze. De Europese Commissie heeft een steunpakket van 50 miljard euro klaarliggen voor de regering in Kyiv.

Rutte zei ook weinig instrumenten te hebben om de Hongaarse premier Viktor Orbán te dwingen mee te doen met de rest van de lidstaten. "Mijn wapenkamertje is vrij leeg." Hongarije het roulerend voorzitterschap van de EU afnemen of het land het stemrecht afpakken is niet mogelijk, zei hij. "En ik heb maar een belang en dat is die 50 miljard voor Oekraïne."

Voorwaarden

De houding van Hongarije in deze discussie valt slecht in de Kamer. De "kleptocraat" Orbán ondermijnt de EU van binnen, aldus Laurens Dassen (Volt). Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA vindt wel dat er moet worden gekeken of de regering in Boedapest het stemrecht kan worden ontnomen als het dwars blijft liggen. Voor dat laatste is gewoon geen meerderheid, aldus Rutte.

Er was ook kritiek van partijen op het besluit van de Europese Commissie om iets meer dan 10 miljard euro aan bevroren tegoeden van Hongarije vrij te geven. Dat gebeurde kort voor de vorige top van de Europese regeringsleiders. Premier Orbán lag daarna op de top niet dwars bij het besluit om toetredingsonderhandelingen te beginnen met Oekraïne.

Dat smaakt veel partijen naar chantage door Hongarije. De Europese Commissie heeft een fout begaan door Hongarije die 10 miljard te geven, zei Jan Paternotte (D66). Maar Rutte steunt het besluit van Brussel. Volgens hem was de timing "ongelukkig", maar ging alleen de Commissie en niet de EU-leiders over het geld. En volgens de Commissie had Hongarije aan de voorwaarden voldaan om het geld vrij te geven, aldus Rutte.

Meer uit Binnenland

Natuurorganisaties doen aangifte tegen biomassacentrale RWE

AMSTERDAM (ANP) - Natuurorganisaties Comité Schone Lucht en Biofuelwatch doen aangifte tegen energiebedrijf RWE om mogelijke fraude en valsheid in geschrifte. Ze wijzen op de miljoenen euro's aan subsidies die het bedrijf krijgt voor het importeren en verbranden van houtpellets in zijn energiecentrales. Dit moet aan Nederlandse duurzaamheidseisen voldoen, maar volgens de organisaties is dat niet het geval.

2 uur geleden
Opbrengst Serious Request na drie dagen ruim 7,4 miljoen euro

DEN BOSCH (ANP) - De actie Serious Request van NPO 3FM heeft na drie dagen 7.423.618 euro opgeleverd. Dat werd zondagavond bekendgemaakt. Dit jaar staat Serious Request in het teken van Spieren voor Spieren, een stichting die zich inzet voor kinderen met een spierziekte.

7 uur geleden
Nederlandse militairen in Polen meteen in actie, maar loos alarm

ZUIDOOST-POLEN (ANP) - De Nederlandse militairen die sinds anderhalve week het Poolse luchtruim bewaken, moesten al meermaals in actie komen. Het was wel steeds loos alarm, zegt de leiding van de missie. Het herhaalde alarm zette wel meteen "iedereen op scherp" en "maakt duidelijk hoe tastbaar de dreiging is", zegt commandant Wesley Dijkshoorn.

9 uur geleden
Honderden mensen bij chanoekaviering op Dam in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen hebben zondag op de Dam in Amsterdam het joodse feest Chanoeka gevierd. Tijdens de nationale chanoekaviering werd de achtste kaars van de chanoekia, een speciale negenarmige kandelaar, aangestoken. Er waren speeches van onder anderen demissionair vicepremier Mona Keijzer, waarnemend burgemeester van Tilburg Onno Hoes en rabbijn Shimon Evers. De viering verliep rustig.

9 uur geleden
Vier aanhoudingen bij extreemrechts protest Apeldoorn

APELDOORN (ANP) - De politie heeft bij een kleine extreemrechtse demonstratie in Apeldoorn vier betogers aangehouden. Drie van hen hadden fakkels afgestoken en een droeg gezichtsbedekking, laat een woordvoerder weten. Dat was in strijd met de voorwaarden voor het protest.

10 uur geleden
Zon komt weer naar ons toe, dagen worden langer

DEN HAAG (ANP) - De kortste dag van het jaar is geweest. Vanaf nu worden de dagen langer en de nachten korter. Het wordt 's ochtends steeds iets vroeger licht en het wordt 's avonds steeds iets later donker.

10 uur geleden
Camiel Jansen benoemd tot nieuwe Componist der Nederlanden

UTRECHT (ANP) - Camiel Jansen is de nieuwe Componist der Nederlanden. Dat is zondag bekendgemaakt in TivoliVredenburg Utrecht tijdens de viering van het 10-jarig bestaan van de titel. De 34-jarige Jansen is de zesde Componist der Nederlanden en volgt Anne-Maartje Lemereis op, die de afgelopen twee jaar ambassadeur was van het Nederlandse muziekleven.

11 uur geleden