Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor het eerst sinds 2009 blauwtong op schapenhouderijen

Voor het eerst sinds 2009 blauwtong op schapenhouderijen

DEN HAAG (ANP) - Bij vier schapenhouderijen in Noord-Holland en Utrecht is het blauwtongvirus vastgesteld. Dat meldt demissionair landbouwminister Piet Adema aan de Tweede Kamer. Het is voor het eerst sinds 2009 dat deze dierziekte, die voor mensen geen bedreiging vormt, in Nederland is aangetroffen. Adema houdt er rekening mee dat er in de komende tijd meer besmettingen aan het licht komen.

"Voor de betreffende houders is dit schrikken en voor de zieke dieren erg vervelend", schrijft Adema. Onderzoek moet uitwijzen wat de bron van de besmetting is, in afwachting van de uitkomsten worden de besmette bedrijven tijdelijk geblokkeerd. Dat betekent dat de schapen het terrein alleen nog mogen verlaten om naar de slacht te worden gebracht. Verder mogen er "geen dieren of levende producten afgevoerd worden". Levende producten van dieren zijn bijvoorbeeld sperma, eicellen en embryo's.

Blauwtong wordt niet verspreid via direct contact tussen besmette dieren, maar alleen via knutten, een soort mug. Daarom moeten de getroffen boerderijen maatregelen nemen om insecten buiten de deur te houden. Doordat knutten de ziekte verspreiden, is het volgens Adema "vrijwel onmogelijk om de ziekte te beperken op een locatie of in een regio".

Vaccinatiecampagne

De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) kreeg afgelopen zondag en maandag meldingen van mogelijke blauwtongbesmettingen. "Dieren hadden koorts, waren lusteloos en hadden ontstekingen in de bek en soms aan de poten", aldus Adema. Het ging om schapenhouders in de gemeente Wijdemeren in Noord-Holland en de aangrenzende gemeente Stichtse Vecht in Utrecht. Op vier locaties bleek het inderdaad blauwtong te zijn, bij de vijfde boerderij was geen sprake van een besmetting.

De NVWA gaat ook schapen op boerderijen in de omgeving controleren. Zodra bekend is om wat voor variant van blauwtong het gaat, volgt er mogelijk een vaccinatiecampagne onder schapen.

Meer uit Binnenland

Demonstranten blokkeren spoorlijn haven Rotterdam opnieuw

BARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.

1 uur geleden
Protesten in veel steden, ook tegengeluiden

DEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.

4 uur geleden
Tientallen jongeren vallen politie aan op kermis Purmerend

PURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.

4 uur geleden
Presentator Bas Westerweel (62) onverwachts overleden

ENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.

4 uur geleden
Flinke rijen voor nieuw horloge, winkels rest van de dag dicht

DEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.

7 uur geleden
Vrouw in huis Helmond dood aangetroffen, man aangehouden

HELMOND (ANP) - In Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw van 45 jaar gevonden in haar huis, meldt de politie. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in dezelfde woning aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf.

7 uur geleden
Universiteit Leiden geeft eeuwenoude platen terug aan India

DEN HAAG (ANP) - De Universiteit Leiden geeft twee eeuwenoude ringen met beschreven koperen platen terug aan India. De Indiase premier Narendra Modi krijgt de 'Chola-platen' deze zaterdag ook te zien bij zijn bezoek aan Den Haag, meldt de universiteit.

8 uur geleden