Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor het eerst sinds 2009 blauwtong op schapenhouderijen

Voor het eerst sinds 2009 blauwtong op schapenhouderijen

DEN HAAG (ANP) - Bij vier schapenhouderijen in Noord-Holland en Utrecht is het blauwtongvirus vastgesteld. Dat meldt demissionair landbouwminister Piet Adema aan de Tweede Kamer. Het is voor het eerst sinds 2009 dat deze dierziekte, die voor mensen geen bedreiging vormt, in Nederland is aangetroffen. Adema houdt er rekening mee dat er in de komende tijd meer besmettingen aan het licht komen.

"Voor de betreffende houders is dit schrikken en voor de zieke dieren erg vervelend", schrijft Adema. Onderzoek moet uitwijzen wat de bron van de besmetting is, in afwachting van de uitkomsten worden de besmette bedrijven tijdelijk geblokkeerd. Dat betekent dat de schapen het terrein alleen nog mogen verlaten om naar de slacht te worden gebracht. Verder mogen er "geen dieren of levende producten afgevoerd worden". Levende producten van dieren zijn bijvoorbeeld sperma, eicellen en embryo's.

Blauwtong wordt niet verspreid via direct contact tussen besmette dieren, maar alleen via knutten, een soort mug. Daarom moeten de getroffen boerderijen maatregelen nemen om insecten buiten de deur te houden. Doordat knutten de ziekte verspreiden, is het volgens Adema "vrijwel onmogelijk om de ziekte te beperken op een locatie of in een regio".

Vaccinatiecampagne

De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) kreeg afgelopen zondag en maandag meldingen van mogelijke blauwtongbesmettingen. "Dieren hadden koorts, waren lusteloos en hadden ontstekingen in de bek en soms aan de poten", aldus Adema. Het ging om schapenhouders in de gemeente Wijdemeren in Noord-Holland en de aangrenzende gemeente Stichtse Vecht in Utrecht. Op vier locaties bleek het inderdaad blauwtong te zijn, bij de vijfde boerderij was geen sprake van een besmetting.

De NVWA gaat ook schapen op boerderijen in de omgeving controleren. Zodra bekend is om wat voor variant van blauwtong het gaat, volgt er mogelijk een vaccinatiecampagne onder schapen.

Meer uit Binnenland

Politie prijst kritische blik Big Brother Award

AMSTERDAM (ANP) - De Nationale Politie heeft de kritische blik van Bits of Freedom gebruikt om de werkwijze aan te passen. Dat zei plaatsvervangend korpschef Wilbert Paulissen in een videoboodschap bij de uitreiking van de Big Brother Awards, de 'prijs' voor de grootste privacyschenders van 2025.

7 uur geleden
Belastingdienst blijft algoritmes gebruiken, belooft beterschap

DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst belooft algoritmes op een meer verantwoorde manier toe te passen, na hiervoor te zijn berispt met een Big Brother Award. Maar de organisatie kan volgens een woordvoerder niet zonder algoritmes om miljarden euro's aan belastinginkomsten te kunnen controleren. "Wij gebruiken algoritmes en zullen die blijven gebruiken."

8 uur geleden
Amsterdam vraagt hulp Rijk bij aanpak schimmelwoningen

AMSTERDAM (ANP) - Om te komen tot gezonde en schimmelvrije woningen voor alle Amsterdammers, is steun van het Rijk nodig. Dat schrijft woonwethouder Zita Pels aan de gemeenteraad.

11 uur geleden
Verdachte van bedreigen Douwe Bob opnieuw aangehouden

AMSTERDAM (ANP) - De 39-jarige Bob ter H., die wordt verdacht van het bedreigen van zanger Douwe Bob, is opnieuw opgepakt. De man was in afwachting van zijn strafzaak vrijgelaten, maar heeft de voorwaarden die daaraan waren verbonden overtreden. Dat bevestigt zijn advocaat Willem van Vliet na berichtgeving door het AD.

12 uur geleden
Vier van de vijf verdachten in 'soevereinenzaak' komen vrij

LEEUWARDEN (ANP) - Vier van de vijf verdachten in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, mogen de inhoudelijke behandeling van de strafzaak in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden aan het einde van de derde inleidende zitting laten weten, waarna applaus in de zittingszaal klonk.

12 uur geleden
Amsterdammer (31) aangehouden voor versturen drugs per post

DEN HAAG (ANP) - Een 31-jarige Amsterdammer is dinsdag aangehouden voor het versturen van drugs via de post. Zijn voorarrest is vrijdag verlengd met twee weken, meldt het Openbaar Ministerie. De man zou zeker acht pakketten met in totaal ruim drie kilo harddrugs hebben verstuurd.

13 uur geleden
Staatssecretaris adviseert speelzand voorlopig niet te gebruiken

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd) adviseert ouders en organisaties om kinderen voorlopig niet met speelzand te laten spelen, omdat er mogelijk te veel asbest in zit. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de VVD-bewindsvrouw dat ze een advies van meerdere deskundigen en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit onderschrijft.

14 uur geleden