Voor het eerst in vier jaar meer werklozen dan vacatures
DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in vier jaar telt Nederland meer werklozen dan vacatures. Volgens nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) nam het aantal vacatures in het derde kwartaal met 2000 af. Tegelijkertijd kwamen er 13.000 werklozen bij. Daarmee loopt de spanning op de arbeidsmarkt terug.
Voor elke 100 werklozen zijn er nu 97 openstaande vacatures. Historisch gezien gaat het met 387.000 stuks nog steeds om heel veel openstaande vacatures, nuanceert CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen. Maar er is toch wat veranderd: tijdens de vacaturepiek in 2022 waren er voor elke 100 werklozen gemiddeld nog ruim 140 vacatures.
Van Mulligen heeft de indruk dat Nederland een beetje aan de grens zit van wat mogelijk is met de arbeidsmarkt. Bedrijven lijken de laatste tijd minder vacatures uit te zetten omdat ze het gevoel hebben dat er toch geen geschikte sollicitanten zijn. "De rek is eruit. Bijna iedereen die kan en wil werken, doet dat ook."
Kleine toename
De werkloosheid laat juist een kleine toename zien. In het derde kwartaal waren 399.000 mensen werkloos, 3,9 procent van de beroepsbevolking. Hiermee is de werkloosheid hoger dan een kwartaal eerder, toen het nog om 386.000 werklozen en 3,8 procent ging.
Van Mulligen zegt dat deze toename onder meer komt doordat er iets meer mensen op zoek zijn gegaan naar werk. Dat zijn bijvoorbeeld mensen die langere tijd niet deelnamen aan de arbeidsmarkt. Zij hebben misschien minder goede papieren of ervaring en daarom niet direct een baan gevonden, verklaart de econoom.
Veel parttimers
De cijfers illustreren het belang van een verhoging van de arbeidsproductiviteit. Verdere economische groei zal anders moeilijk zijn, geeft Van Mulligen aan. Andere kenners hebben er eerder op gewezen dat Nederland daarvoor waarschijnlijk parttimers zal moeten prikkelen meer uren te gaan draaien. In Nederland werken relatief veel mensen die niet fulltime aan de slag zijn.
Indeed, naar eigen zeggen 's werelds grootste vacaturesite, merkt eveneens dat het aantal vacatures terugloopt. "Elk kwartaal is de daling beperkt, maar opgeteld over het afgelopen jaar zien we toch een duidelijke beweging", stelt bestuurder Stan Snijders van Indeed Benelux.
Volgens de site is de afname het grootst in sectoren met veel digitaal of kantoorgericht werk, zoals marketing of de bankensector. Daarentegen stijgt het aantal vacatures in bijvoorbeeld de bouw en verpleging nog wel. "Vooralsnog zijn extra handjes in die sectoren meer dan gewenst", aldus Indeed.
Meer uit Financieel
LEIDSCHENDAM (ANP) - De topman van textielwinkelketen Zeeman, Erik-Jan Mares, gaat de belangen behartigen van supermarkten. Vanaf september is hij voorzitter van branchevereniging Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL).
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - VNO-NCW en MKB-Nederland roepen ondernemers met een WordPress-website op om "zo snel mogelijk" hun beveiliging te controleren. De werkgeversorganisaties doen dit naar aanleiding van een grote internationale politieactie deze week. Daarbij werd een belangrijk netwerk van cybercriminelen verstoord dat WordPress-websites misbruikt om malware te verspreiden onder bezoekers.
45 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP) - Parfumerie- en cosmeticawinkelketen Douglas is somberder over de resultaten dit jaar. Door onzekerheid over de economische gevolgen van oorlogen kijken consumenten kritischer naar de prijs. Daardoor stelt het bedrijf onder andere zijn verwachtingen over de winstgevendheid en omzet naar beneden bij.
56 minuten geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De Duitse staat mag van Brussel een minderheidsbelang nemen in de Frans-Duitse wapenfabrikant KNDS, die onder meer Leopard 2-gevechtstanks maakt. De Europese Commissie heeft vanuit het mededingingsrecht geen bezwaar en keurt de verkoop goed.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Chipmaker Intel ging donderdag stevig omhoog op de beurzen in New York na uitlatingen van Donald Trump. Volgens de Amerikaanse president heeft Apple ingestemd om samen met Intel zijn chips te ontwerpen en te produceren in de Verenigde Staten. Trump gaf geen verdere details over de samenwerking. De Amerikaanse regering investeerde vorig jaar al miljarden in Intel om de chipproductie in eigen land te stimuleren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL heeft vorig jaar meer brievenbussen weggehaald dan in eerdere jaren. Door heel Nederland verdwenen bijna achthonderd brievenbussen. De betrouwbaarheid van de postbezorging is daarnaast gelijk gebleven en lag in 2025 opnieuw ruim onder de wettelijke norm, meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) donderdag in een jaarlijkse monitor van de post- en pakketmarkt.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De nieuwe game uit de populaire reeks Grand Theft Auto is vanaf volgende week vooraf te bestellen, kondigt uitgever Rockstar Games aan. De komst van de game Grand Theft Auto VI is meermaals uitgesteld en moet volgens de planning in november verschijnen.
2 uur geleden