Voor het CDA zijn verkiezingen op 22 november een 'tussenmoment'
DEN HAAG (ANP) - Het CDA gaat weer een rol spelen in het politieke speelveld, denkt lijsttrekker Henri Bontenbal. Maar de verkiezingen komen daar mogelijk net te vroeg voor. "We hebben wel tijd nodig, en die verkiezingen hadden wij natuurlijk liever niet zo snel gehad", gezien de "toestand" waarin zijn partij verkeert. Voor de camera van RTL Nieuws noemt Bontenbal 22 november een "tussenmoment".
"Wij keren gewoon weer terug naar wat we altijd waren, maar wel met nieuwe thema's", zegt Bontenbal maandag bij de presentatie van het verkiezingsprogramma. Met een CDA-verhaal uit de tijd van Jan-Peter Balkenende wil de partij breken met het tijdperk-Rutte, waarin het CDA vaak nauw optrok met de VVD. "Geef het CDA weer een kans", is zijn oproep. Want een sterk CDA is volgens hem broodnodig.
De volgens Bontenbal nodige vernieuwing van het CDA kost wel tijd, erkent hij. Maar "ik ben het commitment aangegaan voor de komende jaren", aldus de lijsttrekker. "Ook als de uitslag mee- of tegenvalt."
Eigen verhaal
Na jaren van intern gedoe en coalities waarin het CDA volgens Bontenbal te veel de gesloten compromissen heeft verdedigd, wil de partij haar eigen verhaal weer vertellen. In het partijprogramma zijn de traditionele christendemocratische thema's goed terug te zien. Samen met het Wetenschappelijk Instituut voor het CDA werd overigens al langer gewerkt aan een visie op Nederland, en de Tweede Kamerfractie kwam met een plan 'Voor heel Nederland', dat voor de Provinciale Statenverkiezingen dit voorjaar werd gepresenteerd.
Toen het CDA met die visie de verkiezingen in ging, waarschuwde de partij ook al mogelijk langer de tijd nodig te hebben. Toenmalig partijleider en aanstaand Eurocommissaris Wopke Hoekstra zei vlak voor de verkiezingen erop te vertrouwen dat het CDA-verhaal "uiteindelijk zal resoneren in Nederland".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De onderhandelaars van D66 en CDA praten maandag onder leiding van informateur Sybrand Buma verder over de formatie. De twee partijen hebben nog ruim een week om samen een document op te stellen dat kan dienen als basis voor de rest van de kabinetsformatie. Op 9 december moet het af zijn, wat volgens de partijen zeker gaat lukken.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Sharon Dijksma verwijt de landelijke politiek "halfhartigheid" in de houding naar het lokale bestuur. De voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) reageerde bij Buitenhof op de advertentie in De Limburger waarin lokale bestuurders protesteren tegen intimidatie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Frank Rijkaart van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties "houdt overal rekening mee" bij de acties van de Verenigde Staten rond Venezuela. In WNL Op Zondag zei de BBB-bewindsman dat we "niet kunnen denken dat het lekker rustig is voor de eilanden". Hij bedoelt daarmee Aruba, Bonaire en Curaçao die niet ver van Venezuela liggen.
13 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De overstap van Eerste Kamerlid Arie Griffioen van BBB naar D66 doet BBB-partijleider Caroline van der Plas pijn. Na afloop van een algemene ledenvergadering in Apeldoorn zei Van der Plas dat ze het moeilijk te begrijpen vindt dat Griffioen overstapt naar D66, een partij die volgens Van der Plas recht tegenover BBB staat.
1 dag geledenAPELDOORN (ANP) - De BBB doet in 29 gemeenten mee aan de gemeenteraadsverkiezingen volgend jaar. De opvallendste gemeente waar de partij meedoet is Amsterdam. In Friesland doen met acht gemeenten de meeste mee.
1 dag geledenBLOEMENDAAL (ANP) - De SP doet met de nieuwe afdeling Bloemendaal-Heemstede mee aan de gemeenteraadsverkiezingen in Bloemendaal. Voormalig voorzitter van de vakbond FNV Tuur Elzinga is de lijsttrekker voor de partij.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma heeft via zijn woordvoerder uitspraken genuanceerd die hij eerder vrijdag deed over de kabinetsformatie. Hij zei toen dat de optie van een kabinet met zowel GroenLinks-PvdA als de VVD definitief is "afgevallen". Hij laat nu weten dat hij bedoelde dat de VVD een blokkade heeft opgeworpen voor samenwerking met GroenLinks-PvdA, en dat hij "tot op heden geen reden" heeft "om aan te nemen dat dat is veranderd".
2 dagen geleden