Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor het CDA zijn verkiezingen op 22 november een 'tussenmoment'

Voor het CDA zijn verkiezingen op 22 november een 'tussenmoment'

DEN HAAG (ANP) - Het CDA gaat weer een rol spelen in het politieke speelveld, denkt lijsttrekker Henri Bontenbal. Maar de verkiezingen komen daar mogelijk net te vroeg voor. "We hebben wel tijd nodig, en die verkiezingen hadden wij natuurlijk liever niet zo snel gehad", gezien de "toestand" waarin zijn partij verkeert. Voor de camera van RTL Nieuws noemt Bontenbal 22 november een "tussenmoment".

"Wij keren gewoon weer terug naar wat we altijd waren, maar wel met nieuwe thema's", zegt Bontenbal maandag bij de presentatie van het verkiezingsprogramma. Met een CDA-verhaal uit de tijd van Jan-Peter Balkenende wil de partij breken met het tijdperk-Rutte, waarin het CDA vaak nauw optrok met de VVD. "Geef het CDA weer een kans", is zijn oproep. Want een sterk CDA is volgens hem broodnodig.

De volgens Bontenbal nodige vernieuwing van het CDA kost wel tijd, erkent hij. Maar "ik ben het commitment aangegaan voor de komende jaren", aldus de lijsttrekker. "Ook als de uitslag mee- of tegenvalt."

Eigen verhaal

Na jaren van intern gedoe en coalities waarin het CDA volgens Bontenbal te veel de gesloten compromissen heeft verdedigd, wil de partij haar eigen verhaal weer vertellen. In het partijprogramma zijn de traditionele christendemocratische thema's goed terug te zien. Samen met het Wetenschappelijk Instituut voor het CDA werd overigens al langer gewerkt aan een visie op Nederland, en de Tweede Kamerfractie kwam met een plan 'Voor heel Nederland', dat voor de Provinciale Statenverkiezingen dit voorjaar werd gepresenteerd.

Toen het CDA met die visie de verkiezingen in ging, waarschuwde de partij ook al mogelijk langer de tijd nodig te hebben. Toenmalig partijleider en aanstaand Eurocommissaris Wopke Hoekstra zei vlak voor de verkiezingen erop te vertrouwen dat het CDA-verhaal "uiteindelijk zal resoneren in Nederland".

Meer uit Politiek

Kamer maakt geld vrij voor defibrillators in arme wijken

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer maakt extra geld vrij voor defibrillators in arme wijken. Een amendement van GroenLinks-PvdA en ChristenUnie om dit te regelen, kan rekenen op steun van de coalitie, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL Nieuws. Het gaat in eerste instantie om 500.000 euro, en later mogelijk nog eens 1 miljoen.

37 minuten geleden
Palmen ontkent dat toeslagenouders stukken bewust niet kregen

DEN HAAG (ANP) - De overheid heeft niet bewust documenten over toeslagenouders achtergehouden. Dat zei Sandra Palmen, de partijloze staatssecretaris die over het herstel van de toeslagenaffaire gaat, in een debat met de Tweede Kamer. "Wij houden ons aan de wet. Wij zijn maximaal transparant en leveren wat nodig is."

1 uur geleden
Provincie Groningen houdt kabinet aan sluiting Groningen-gasveld

GRONINGEN (ANP) - Het Groningen-gasveld is en blijft gesloten, ook nu de gasprijzen flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die boodschap heeft de provincie Groningen woensdag gegeven, nadat her en der werd gesuggereerd om toch weer gas te halen uit het Groningenveld. De provincie houdt het kabinet aan de sluiting die in 2024 is vastgelegd, zei gedeputeerde Susan Top na vragen van D66 over de gevolgen van de geopolitieke ontwikkelingen.

1 uur geleden
Berendsen ontbiedt ambassadeur Iran om drone- en raketaanvallen

DEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen heeft de Iraanse ambassadeur ontboden vanwege de aanvallen met drones en raketten die het land heeft uitgevoerd op omliggende landen. Dat schrijft de CDA-minister op X. Berendsen noemt daarbij specifiek Cyprus en Turkije.

2 uur geleden
Kamer niet gerustgesteld na uitleg sociale media over algoritmes

DEN HAAG (ANP) - Socialemediabedrijven TikTok, Meta en Google konden de zorgen van Tweede Kamerleden niet wegnemen tijdens een gesprek over transparantie, mogelijke beïnvloeding en maatregelen die de platforms daartegen nemen. Kamerleden waren meermaals niet tevreden met de antwoorden die ze kregen.

2 uur geleden
Kamer wil opheldering over toegezegde 2 miljard voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil weten wat er is gebeurd met de 2 miljard euro aan extra steun voor Oekraïne die door het vorige kabinet is toegezegd. Niet alleen de oppositie, maar ook regeringspartijen willen dat weten, bleek woensdag tijdens de behandeling van de begroting van Defensie.

3 uur geleden
Kabinet zet in op meer repatriëringsvluchten vanuit Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de komende dagen "meerdere repatriëringsvluchten" mogelijk maken voor Nederlandse reizigers die door de oorlog in Iran gestrand zijn in het Midden-Oosten. Dat meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Hij trekt daarbij samen op met luchtvaartmaatschappijen en reisorganisaties. De nadruk komt te liggen op de landen waar de meeste Nederlanders vast zijn komen te zitten, aldus de bewindsman.

7 uur geleden