Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor Hendriks blijven harde keuzes basis voor presteren op Spelen

Voor Hendriks blijven harde keuzes basis voor presteren op Spelen

ARNHEM (ANP) - Om over drie jaar op de Olympische Spelen van Parijs op hetzelfde niveau te presteren als dit jaar in Tokio zijn opnieuw harde keuzes nodig. Dat hield Maurits Hendriks, technisch directeur van NOC*NSF, de leden van de sportkoepel maandag tijdens de algemene vergadering voor.

"Met elkaar hebben we in 2013 ingezet op aantoonbare potentie", zei Hendriks. In januari volgt de toekenning van de gelden voor topsportprogramma's, het resultaat van die keuzes en Hendriks' laatste klus voordat hij na de Winterspelen van Beijing afscheid neemt.

NOC*NSF hanteert de zogenoemde top 10-ambitie, een plaats bij de beste tien landen in het medailleklassement op de Spelen. In Tokio sloot TeamNL de Spelen zelfs af als nummer 7 van de wereld, bij de daaropvolgende Paralympische Spelen was Nederland vijfde. "Maar het prestatieniveau van onze sporters reikt verder dan het aantal behaalde medailles. We kijken naar top 8-noteringen en zien dan dat we het ook wat dat betreft nooit beter hebben gedaan. Ook wat aantal sporten betreft waarin we presteren, hebben we records geboekt."

Kritiek

De uitgedragen ambitie leidt ook tot kritiek. Bijvoorbeeld toen uitkwam dat er in het topturnen jaren sprake is geweest van grensoverschrijdend gedrag. Alles voor prestaties, leek daarbij het uitgangspunt bij onder meer coaches. Hendriks: "Het is belangrijk dat we met zijn allen de ambitie overeind houden, maar altijd op het fundament van verantwoord ontwikkelen en eervol presteren. Altijd op het fundament dat we grensverleggend willen zijn, zonder grensoverschrijdend te zijn. De grootste fout die we kunnen maken, is dat we grensoverschrijdend gedrag koppelen aan ambitie. Het komt van mensen in een entourage van sporters: coaches, begeleiders, zelfs ouders. We focussen erop dat de omgeving klopt. We willen tot de top 10 van de wereld blijven behoren, maar absoluut niet ten koste van alles."

Hendriks deed zijn verhaal 984 dagen voordat Parijs 2024 begint en stelde al dat Nederland er misschien nog wel beter voorstaat dan in de aanloop naar de wegens corona een jaar verplaatste Spelen van Tokio. Het duurt niet lang meer eer de immer weer scherpe normen en limieten voor deelname worden prijsgegeven. "Die zullen hoog liggen, het is de basis van ons topsportsysteem. Het zou de verkeerde afslag zijn die lat omlaag te halen. Excellentie en schoonheid ontstaan vaak niet in de comfortabele zone, die ontstaan juist vaak als het wat oncomfortabel is. Fit worden lukt niet van stilzitten op de bank. Daarvoor zal je moeten trainen, soms hard trainen. In de topsport geldt dat nog veel meer."

Volgens Hendriks ligt de potentie bij Nederlandse sporters voor de Spelen van Parijs "vele malen hoger" dan het in Tokio getoonde niveau. "Dan heb ik het over geïdentificeerde sporters met geïdentificeerde topsportprogramma's." Tegelijk geven data-analyses aan dat het telkens weer harder moet. "Om internationaal alleen al op hetzelfde niveau te blijven, is stijging continu nodig. Het is een keuze die we moeten maken en waarvoor financiële middelen nodig zijn. Onze premier heeft dat al eens erkend. Daar zal ik hem zeker nog eens aan herinneren."

Meer uit Voetbal

Hekkensluiter Heracles Almelo en FC Utrecht delen de punten (0-0)

ALMELO (ANP) - De Eredivisiewedstrijd tussen Heracles Almelo en FC Utrecht is geëindigd in 0-0. De thuisploeg van trainer en technisch directeur Ernest Faber, die deze week Vincent Heilmann aan zijn staf toevoegde als assistent, blijft hekkensluiter in de Eredivisie met nu 3 punten achter Telstar. Utrecht blijft achtste.

12 minuten geleden
Veurink beschikt weer over Van de Donk voor duel met Ierland

ZEIST (ANP) - Arjan Veurink kan in het WK-kwalificatieduel zaterdag met Ierland in Utrecht weer beschikken over Daniëlle van de Donk. De 34-jarige middenveldster keert terug na een lange afwezigheid, waarin ze twijfelde over haar toekomst bij Oranje. Het is de tweede kwalificatiewedstrijd van Oranje in aanloop naar het WK voetbal van 2027 in Brazilië. Nederland speelde dinsdag met 2-2 gelijk in Polen.

4 uur geleden
Mexico zet 100.000 agenten en militairen in rond WK-wedstrijden

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De WK-wedstrijden in Mexico zullen worden beveiligd door 100.000 politieagenten, militairen en andere beveiligers. Dat heeft de Mexicaanse overheid vrijdag bekendgemaakt. Woensdag vond er een overleg plaats tussen het Mexicaanse veiligheidskabinet en wereldvoetbalbond FIFA.

5 uur geleden
Middenvelder Lingard wordt ploeggenoot van Depay bij Corinthians

SÃO PAULO (ANP) - Middenvelder Jesse Lingard (33) wordt ploeggenoot van Memphis Depay bij de Braziliaanse club Corinthians. De voormalig Engels international en speler van Manchester United komt transfervrij over naar de club uit São Paulo, nadat zijn contract op 1 januari was afgelopen bij FC Seoul uit Zuid-Korea. Lingard heeft een contract getekend tot en met december 2026.

5 uur geleden
Van Persie heeft spelers aangesproken op mentaliteit tegen Twente

ROTTERDAM (ANP) - Trainer Robin van Persie heeft met de spelersgroep van Feyenoord gesproken over de mentaliteit van de spelers in de wedstrijd tegen FC Twente, die afgelopen zondag met 2-0 werd verloren. Dat zei de trainer van de nummer 2 van de Eredivisie op een persconferentie in aanloop naar het uitduel met NAC Breda van zondag.

7 uur geleden
Ajax-trainer Grim houdt hoop op tweede plaats Eredivisie

AMSTERDAM (ANP) - Trainer Fred Grim van Ajax heeft de hoop op de tweede plek in de Eredivisie nog niet opgegeven, na het teleurstellende gelijkspel bij PEC Zwolle van vorige week (0-0). "Dat lijkt me ook logisch, als je ziet hoeveel wedstrijden er nog zijn en hoeveel punten we achterstaan. Het valt binnen de marge", zei de coach een dag voor het uitduel met FC Groningen van zaterdag.

11 uur geleden
Ouahbi nieuwe bondscoach Marokko in aanloop naar WK voetbal

RABAT (ANP/RTR) - De voetbalbond van Marokko heeft drie maanden voor het WK voetbal Mohamed Ouahbi aangesteld als nieuwe bondscoach. De Marokkaans-Belgische coach vervangt Walid Regragui, die donderdag afscheid nam.

13 uur geleden