Voor Hendriks blijven harde keuzes basis voor presteren op Spelen
ARNHEM (ANP) - Om over drie jaar op de Olympische Spelen van Parijs op hetzelfde niveau te presteren als dit jaar in Tokio zijn opnieuw harde keuzes nodig. Dat hield Maurits Hendriks, technisch directeur van NOC*NSF, de leden van de sportkoepel maandag tijdens de algemene vergadering voor.
"Met elkaar hebben we in 2013 ingezet op aantoonbare potentie", zei Hendriks. In januari volgt de toekenning van de gelden voor topsportprogramma's, het resultaat van die keuzes en Hendriks' laatste klus voordat hij na de Winterspelen van Beijing afscheid neemt.
NOC*NSF hanteert de zogenoemde top 10-ambitie, een plaats bij de beste tien landen in het medailleklassement op de Spelen. In Tokio sloot TeamNL de Spelen zelfs af als nummer 7 van de wereld, bij de daaropvolgende Paralympische Spelen was Nederland vijfde. "Maar het prestatieniveau van onze sporters reikt verder dan het aantal behaalde medailles. We kijken naar top 8-noteringen en zien dan dat we het ook wat dat betreft nooit beter hebben gedaan. Ook wat aantal sporten betreft waarin we presteren, hebben we records geboekt."
Kritiek
De uitgedragen ambitie leidt ook tot kritiek. Bijvoorbeeld toen uitkwam dat er in het topturnen jaren sprake is geweest van grensoverschrijdend gedrag. Alles voor prestaties, leek daarbij het uitgangspunt bij onder meer coaches. Hendriks: "Het is belangrijk dat we met zijn allen de ambitie overeind houden, maar altijd op het fundament van verantwoord ontwikkelen en eervol presteren. Altijd op het fundament dat we grensverleggend willen zijn, zonder grensoverschrijdend te zijn. De grootste fout die we kunnen maken, is dat we grensoverschrijdend gedrag koppelen aan ambitie. Het komt van mensen in een entourage van sporters: coaches, begeleiders, zelfs ouders. We focussen erop dat de omgeving klopt. We willen tot de top 10 van de wereld blijven behoren, maar absoluut niet ten koste van alles."
Hendriks deed zijn verhaal 984 dagen voordat Parijs 2024 begint en stelde al dat Nederland er misschien nog wel beter voorstaat dan in de aanloop naar de wegens corona een jaar verplaatste Spelen van Tokio. Het duurt niet lang meer eer de immer weer scherpe normen en limieten voor deelname worden prijsgegeven. "Die zullen hoog liggen, het is de basis van ons topsportsysteem. Het zou de verkeerde afslag zijn die lat omlaag te halen. Excellentie en schoonheid ontstaan vaak niet in de comfortabele zone, die ontstaan juist vaak als het wat oncomfortabel is. Fit worden lukt niet van stilzitten op de bank. Daarvoor zal je moeten trainen, soms hard trainen. In de topsport geldt dat nog veel meer."
Volgens Hendriks ligt de potentie bij Nederlandse sporters voor de Spelen van Parijs "vele malen hoger" dan het in Tokio getoonde niveau. "Dan heb ik het over geïdentificeerde sporters met geïdentificeerde topsportprogramma's." Tegelijk geven data-analyses aan dat het telkens weer harder moet. "Om internationaal alleen al op hetzelfde niveau te blijven, is stijging continu nodig. Het is een keuze die we moeten maken en waarvoor financiële middelen nodig zijn. Onze premier heeft dat al eens erkend. Daar zal ik hem zeker nog eens aan herinneren."
Meer uit Voetbal
MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De voetbalteams van Mexico en Portugal hebben het beroemde Aztekenstadion in Mexico-Stad heropend. De wedstrijd eindigde in 0-0. Bij Portugal ontbrak grote vedette Cristiano Ronaldo.
5 uur geledenZEIST (ANP) - Het Nederlands elftal trainde zaterdag met de reserves van de gewonnen oefeninterland tegen Noorwegen (2-1) voor de volgende test richting het WK in de Verenigde Staten, Mexico en Canada. Zij maken dinsdag tegen Ecuador kans op een basisplaats omdat bondscoach Ronald Koeman een aantal internationals rust wil gunnen in aanloop naar de beslissende fase van het seizoen met hun club.
18 uur geledenPARIJS (ANP) - Het nationale team van Senegal heeft zaterdagmiddag in Stade de France de Afrika Cup aan het publiek getoond. Dat deden de voetballers voor een vriendschappelijk duel met Peru dat om 17.00 uur begint in Parijs.
20 uur geledenCOVERCIANO (ANP/AFP) - De Italiaanse voetballers gaan er niet zomaar vanuit dat ze dinsdag in Zenica ten koste van Bosnië en Herzegovina het wereldkampioenschap bereiken. Dat zei international Federico Dimarco zaterdag, in reactie op camerabeelden waarop te zien was dat hij en zijn teamgenoten juichten toen Bosnië in de halve finale van de play-offs Wales na strafschoppen uitschakelde. Mensen maakten daaruit op dat Italië liever Bosnië zou treffen dan Wales.
20 uur geledenBARCELONA (ANP/RTR) - FC Barcelona kan in de kwartfinales van de Champions League tegen Atlético Madrid niet beschikken over aanvaller Raphinha. De 29-jarige Braziliaan heeft een hamstringblessure opgelopen in de oefenwedstrijd van Brazilië tegen Frankrijk.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Virgil van Dijk was redelijk tevreden na de zege van het Nederlands elftal op Noorwegen (2-1) in een oefenwedstrijd voor het WK in de Johan Cruijff ArenA. "Over het algemeen hebben we een goede wedstrijd gespeeld tegen een sterke tegenstander", zei hij vlak na de wedstrijd in een flashinterview. "In de tweede helft vond ik ons beter. We hebben uiteindelijk genoeg kansen gekregen om meer doelpunten te maken. Verdedigend stonden we goed. We hebben verdiend gewonnen."
1 dag geledenLONDEN (ANP) - Engeland en Uruguay hebben vrijdagavond in een oefenduel in aanloop naar het WK voetbal met 1-1 gelijkgespeeld. Spanje was in Villarreal met 3-0 te sterk voor Servië.
1 dag geleden