Voor Hendriks blijven harde keuzes basis voor presteren op Spelen
ARNHEM (ANP) - Om over drie jaar op de Olympische Spelen van Parijs op hetzelfde niveau te presteren als dit jaar in Tokio zijn opnieuw harde keuzes nodig. Dat hield Maurits Hendriks, technisch directeur van NOC*NSF, de leden van de sportkoepel maandag tijdens de algemene vergadering voor.
"Met elkaar hebben we in 2013 ingezet op aantoonbare potentie", zei Hendriks. In januari volgt de toekenning van de gelden voor topsportprogramma's, het resultaat van die keuzes en Hendriks' laatste klus voordat hij na de Winterspelen van Beijing afscheid neemt.
NOC*NSF hanteert de zogenoemde top 10-ambitie, een plaats bij de beste tien landen in het medailleklassement op de Spelen. In Tokio sloot TeamNL de Spelen zelfs af als nummer 7 van de wereld, bij de daaropvolgende Paralympische Spelen was Nederland vijfde. "Maar het prestatieniveau van onze sporters reikt verder dan het aantal behaalde medailles. We kijken naar top 8-noteringen en zien dan dat we het ook wat dat betreft nooit beter hebben gedaan. Ook wat aantal sporten betreft waarin we presteren, hebben we records geboekt."
Kritiek
De uitgedragen ambitie leidt ook tot kritiek. Bijvoorbeeld toen uitkwam dat er in het topturnen jaren sprake is geweest van grensoverschrijdend gedrag. Alles voor prestaties, leek daarbij het uitgangspunt bij onder meer coaches. Hendriks: "Het is belangrijk dat we met zijn allen de ambitie overeind houden, maar altijd op het fundament van verantwoord ontwikkelen en eervol presteren. Altijd op het fundament dat we grensverleggend willen zijn, zonder grensoverschrijdend te zijn. De grootste fout die we kunnen maken, is dat we grensoverschrijdend gedrag koppelen aan ambitie. Het komt van mensen in een entourage van sporters: coaches, begeleiders, zelfs ouders. We focussen erop dat de omgeving klopt. We willen tot de top 10 van de wereld blijven behoren, maar absoluut niet ten koste van alles."
Hendriks deed zijn verhaal 984 dagen voordat Parijs 2024 begint en stelde al dat Nederland er misschien nog wel beter voorstaat dan in de aanloop naar de wegens corona een jaar verplaatste Spelen van Tokio. Het duurt niet lang meer eer de immer weer scherpe normen en limieten voor deelname worden prijsgegeven. "Die zullen hoog liggen, het is de basis van ons topsportsysteem. Het zou de verkeerde afslag zijn die lat omlaag te halen. Excellentie en schoonheid ontstaan vaak niet in de comfortabele zone, die ontstaan juist vaak als het wat oncomfortabel is. Fit worden lukt niet van stilzitten op de bank. Daarvoor zal je moeten trainen, soms hard trainen. In de topsport geldt dat nog veel meer."
Volgens Hendriks ligt de potentie bij Nederlandse sporters voor de Spelen van Parijs "vele malen hoger" dan het in Tokio getoonde niveau. "Dan heb ik het over geïdentificeerde sporters met geïdentificeerde topsportprogramma's." Tegelijk geven data-analyses aan dat het telkens weer harder moet. "Om internationaal alleen al op hetzelfde niveau te blijven, is stijging continu nodig. Het is een keuze die we moeten maken en waarvoor financiële middelen nodig zijn. Onze premier heeft dat al eens erkend. Daar zal ik hem zeker nog eens aan herinneren."
Meer uit Voetbal
RABAT (ANP) - Feyenoorder Anis Hadj Moussa heeft woensdag een belangrijk aandeel gehad in de laatste groepswedstrijd van Algerije op de Afrika Cup. De rechtsbuiten gaf in het met 3-1 gewonnen duel met Equatoriaal-Guinea de assist bij twee doelpunten.
3 uur geledenBURNLEY (ANP) - Quilindschy Hartman vertrekt de komende transferperiode niet naar Ajax. Dat meldt de 24-jarige linkervleugelverdediger op Instagram.
4 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/DPA) - Oud-profvoetballer Roberto Carlos heeft een hartoperatie ondergaan in zijn geboorteland Brazilië. Dat meldt onder meer de Spaanse sportkrant AS.
5 uur geledenLIVERPOOL (ANP) - Liverpool-trainer Arne Slot hoopt dat zijn elftal het zichzelf donderdag in de thuiswedstrijd tegen Leeds United in de Premier League niet zo moeilijk maakt als een kleine maand geleden. Toen eindigde het eerste duel tussen de twee clubs in de competitie in Leeds in 3-3. Liverpool verspeelde toen eerst een voorsprong van 2-0 en daarna van 3-2.
6 uur geledenRABAT (ANP/RTR) - Bertrand Traoré heeft op de Afrika Cup een boete gekregen van 10.000 dollar, omgerekend ongeveer 8500 euro. De aanvoerder van Burkina Faso, oud-speler van Ajax, wordt daarmee gestraft voor aanmerkingen op de wedstrijdleiding.
6 uur geledenMANCHESTER (ANP/RTR) - Rodri is fit genoeg om zijn rentree bij Manchester City te maken. De 29-jarige Spaanse spelmaker zat zaterdag in de uitwedstrijd tegen Nottingham Forest al op de reservebank, maar kwam toen nog niet in actie.
7 uur geledenMADRID (ANP) - Real Madrid begint het nieuwe jaar zonder Kylian Mbappé. De Franse aanvaller heeft een verstuiking aan zijn linkerknie, meldt de Spaanse voetbalclub in een korte verklaring.
8 uur geleden