Voor Hendriks blijven harde keuzes basis voor presteren op Spelen
ARNHEM (ANP) - Om over drie jaar op de Olympische Spelen van Parijs op hetzelfde niveau te presteren als dit jaar in Tokio zijn opnieuw harde keuzes nodig. Dat hield Maurits Hendriks, technisch directeur van NOC*NSF, de leden van de sportkoepel maandag tijdens de algemene vergadering voor.
"Met elkaar hebben we in 2013 ingezet op aantoonbare potentie", zei Hendriks. In januari volgt de toekenning van de gelden voor topsportprogramma's, het resultaat van die keuzes en Hendriks' laatste klus voordat hij na de Winterspelen van Beijing afscheid neemt.
NOC*NSF hanteert de zogenoemde top 10-ambitie, een plaats bij de beste tien landen in het medailleklassement op de Spelen. In Tokio sloot TeamNL de Spelen zelfs af als nummer 7 van de wereld, bij de daaropvolgende Paralympische Spelen was Nederland vijfde. "Maar het prestatieniveau van onze sporters reikt verder dan het aantal behaalde medailles. We kijken naar top 8-noteringen en zien dan dat we het ook wat dat betreft nooit beter hebben gedaan. Ook wat aantal sporten betreft waarin we presteren, hebben we records geboekt."
Kritiek
De uitgedragen ambitie leidt ook tot kritiek. Bijvoorbeeld toen uitkwam dat er in het topturnen jaren sprake is geweest van grensoverschrijdend gedrag. Alles voor prestaties, leek daarbij het uitgangspunt bij onder meer coaches. Hendriks: "Het is belangrijk dat we met zijn allen de ambitie overeind houden, maar altijd op het fundament van verantwoord ontwikkelen en eervol presteren. Altijd op het fundament dat we grensverleggend willen zijn, zonder grensoverschrijdend te zijn. De grootste fout die we kunnen maken, is dat we grensoverschrijdend gedrag koppelen aan ambitie. Het komt van mensen in een entourage van sporters: coaches, begeleiders, zelfs ouders. We focussen erop dat de omgeving klopt. We willen tot de top 10 van de wereld blijven behoren, maar absoluut niet ten koste van alles."
Hendriks deed zijn verhaal 984 dagen voordat Parijs 2024 begint en stelde al dat Nederland er misschien nog wel beter voorstaat dan in de aanloop naar de wegens corona een jaar verplaatste Spelen van Tokio. Het duurt niet lang meer eer de immer weer scherpe normen en limieten voor deelname worden prijsgegeven. "Die zullen hoog liggen, het is de basis van ons topsportsysteem. Het zou de verkeerde afslag zijn die lat omlaag te halen. Excellentie en schoonheid ontstaan vaak niet in de comfortabele zone, die ontstaan juist vaak als het wat oncomfortabel is. Fit worden lukt niet van stilzitten op de bank. Daarvoor zal je moeten trainen, soms hard trainen. In de topsport geldt dat nog veel meer."
Volgens Hendriks ligt de potentie bij Nederlandse sporters voor de Spelen van Parijs "vele malen hoger" dan het in Tokio getoonde niveau. "Dan heb ik het over geïdentificeerde sporters met geïdentificeerde topsportprogramma's." Tegelijk geven data-analyses aan dat het telkens weer harder moet. "Om internationaal alleen al op hetzelfde niveau te blijven, is stijging continu nodig. Het is een keuze die we moeten maken en waarvoor financiële middelen nodig zijn. Onze premier heeft dat al eens erkend. Daar zal ik hem zeker nog eens aan herinneren."
Meer uit Voetbal
VALENCIA (ANP) - Real Madrid is in het spoor van koploper Barcelona gebleven. De nummer 2 van La Liga won de uitwedstrijd bij Valencia met 2-0.
6 uur geledenTURIJN (ANP) - Drie dagen na de nederlaag in de Italiaanse beker bij Atalanta (3-0) heeft Juventus met moeite een punt veroverd tegen Lazio: 2-2. De ploeg van Oranje-international Teun Koopmeiners maakte diep in de blessuretijd de gelijkmaker tegen het elftal van Kenneth Taylor.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - Paris Saint-Germain heeft in Frankrijk 'Le Classique' tegen Olympique Marseille gewonnen. De koploper van de Ligue 1 was in het eigen Parc des Princes met 5-0 te sterk voor de ploeg van Quinten Timber en doelman Jeffrey de Lange.
6 uur geledenREGGIO EMILIA (ANP) - Internazionale heeft een ruime zege geboekt bij Sassuolo. De koploper van de Serie A won de uitwedstrijd met 5-0.
9 uur geledenLIVERPOOL (ANP) - Manchester City blijft koploper Arsenal in zicht houden na een late zege bij het Liverpool van trainer Arne Slot. De nummer 2 van de ranglijst draaide op Anfield in de slotfase een achterstand om in een 2-1-overwinning.
10 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Bayern München heeft na twee competitieduels zonder zege weer een overwinning geboekt. De koploper van de Bundesliga was met 5-1 te sterk voor tien man van nummer 3 Hoffenheim. Topscorer Harry Kane benutte twee strafschoppen, Luis Díaz maakte een hattrick.
10 uur geledenGRONINGEN (ANP) - PSV-trainer Peter Bosz noemde de zege van PSV bij FC Groningen "een zwaar bevochten overwinning". "Dat we winnen is bevredigend", zei Bosz bij ESPN na de 2-1-overwinning in de Euroborg. PSV won voor de zestiende keer op rij een uitduel in de Eredivisie.
10 uur geleden