Von der Leyen: extra subsidies voor onderzoek en wetenschap
PARIJS (ANP) - De Europese Commissie gaat de komende jaren fors extra investeren in onderzoek en wetenschap. Voorzitter Ursula von der Leyen kondigde maandag op de Sorbonne-universiteit in Parijs aan 500 miljoen euro vrij te maken om van Europa "een magneet voor onderzoekers te maken". Ook komt de Commissie met een nieuwe 7-jarige "supersubsidie" om de knapste koppen naar Europa te halen en te houden.
Verder wordt de steun aan beginnende wetenschappers uitgebreid, via hogere toelagen en langere contracten.
Von der Leyen wil dat tegen 2030 de EU-lidstaten 3 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) investeren in onderzoek en ontwikkeling.
Financiering
De Commissie komt voor de zomer met meer "ambitieuze voorstellen" voor de financiering van onderzoek en innovatie, waarvoor in de nieuwe meerjarenbegroting geld moet worden vrijgemaakt. "Een investering in wetenschap is een investering in onze toekomst", zei Von der Leyen in Parijs.
"We willen dat Europa voorop blijft lopen in fundamenteel onderzoek", zei Von der Leyen. "We willen dat Europa een leider wordt in prioritaire technologieën, van AI tot kwantum, van ruimtevaart, halfgeleiders en micro-elektronica tot digitale gezondheid, genomica en biotechnologie."
Europese innovatiewet
Daarom is het belangrijk dat wetenschappers, onderzoekers, academici en hoogopgeleide werknemers voor Europa kiezen, zei de politica die een aantal onderdelen uit het plan Choose Europe (Kies Europa) aanstipte.
Er komt een Europese innovatiewet die het makkelijker moet maken om baanbrekende uitvindingen sneller op de markt te brengen, kondigde ze aan. Europese startups en scaleups moeten makkelijker financiering krijgen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Een Russische generaal, Fanil Sarvarov, is maandag omgekomen toen een autobom afging in Moskou. Het Russische Onderzoekscomité heeft dat maandag bekendgemaakt.
14 minuten geledenSYDNEY (ANP/BLOOMBERG) - De Australische premier Anthony Albanese heeft zijn excuses aangeboden aan de joodse gemeenschap na de dodelijke aanslag op een chanoekaviering op Bondi Beach vorige week. Twee schutters doodden daar vijftien mensen en verwondden zeker veertig anderen.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - De twee mannen die verdacht worden van de dodelijke aanslag op Bondi Beach eerder deze maand hebben volgens de Australische politie een paar dagen eerder een verkenningsbezoek gebracht aan de plek van de schietpartij. Dat blijkt uit vrijgegeven rechtbankdocumenten.
1 uur geledenMADRID (ANP) - De Socialistische Arbeiderspartij (PSOE) van de Spaanse premier Pedro Sánchez heeft tien zetels moeten inleveren bij de regionale verkiezingen in Extremadura. De partij behaalde slechts 18 van de 65 zetels in het parlement.
7 uur geledenMIAMI/KYIV/MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De Oekraïense delegatie die in Florida over het beëindigen van de oorlog spreekt, heeft drie dagen lang "productieve en constructieve gesprekken" gevoerd met Amerikaanse en Europese partners. Dit zei de speciale gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, die een sleutelrol speelt in de onderhandelingen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De verwijdering van bestanden uit de door justitie in de VS vrijgegeven online Epstein-archieven was op verzoek van vermeende slachtoffers van de zakenmagnaat en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dit heeft viceminister van Justitie Todd Blanche gezegd. Het gaat om foto's van mensen die bij justitie nog niet bekend waren als mogelijke slachtoffers. Nu dat wel zo is, vormen ze onderdeel van onderzoek en worden hun namen niet openbaar totdat dat is afgerond.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De VS hebben opnieuw een olietanker onderschept nabij Venezuela, zeggen bronnen tegen Bloomberg. De tanker Bella 1, een onder Panamese vlag varend schip dat op een Amerikaanse sanctielijst staat, was volgens een van de bronnen onderweg naar Venezuela om te laden.
15 uur geleden