Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Von der Leyen, Costa en Kallas krijgen topfuncties EU

Von der Leyen, Costa en Kallas krijgen topfuncties EU

N i e u w bericht, meer details in 3e, 4e en 6e alinea

BRUSSEL (ANP) - De regeringsleiders van de Europese Unie willen dat Ursula von der Leyen opnieuw voorzitter van de Europese Commissie wordt, zo zijn ze donderdag overeengekomen. De voormalig Portugese premier António Costa wordt voorzitter van de Europese Raad, waarin de EU-leiders overleggen. De Estse premier Kaja Kallas wordt wat hen betreft de nieuwe EU-buitenlandchef.

Over de drie namen was al langer brede overeenstemming. De christendemocraten van Von der Leyen, de sociaaldemocraten van Costa en de liberalen van Kallas, de drie middenpartijen die traditioneel in de EU de dienst uitmaken, sloten over de verdeling al een voorakkoord. Maar de regeringsleiders hebben nu officieel ingestemd met hun benoeming (Costa) dan wel met hun voordracht (Von der Leyen en Kallas). Het Europees Parlement moet de voordracht van die laatste twee nog goedkeuren.

De leiders deden veel moeite om in ieder geval de Italiaanse premier Giorgia Meloni over te halen zich achter de kandidaten te scharen. Meloni maakte bezwaar, omdat haar uiterst rechtse politieke familie er ondanks verkiezingswinst bekaaid af zou komen. Ze stemde op de EU-top tegen Costa en Kallas, maar onthield zich van stemming over Von der Leyen. Met de Duitse bouwde Meloni de afgelopen tijd zorgvuldig een goede verstandhouding op, zeggen EU-diplomaten. Hongarije stemde tegen Von der Leyen, onthield zich van stemming over Kallas en steunde Costa, aldus een EU-diplomaat.

Ruzie over de benoeming van Costa dreigde de deal vorige week nog bijna te torpederen. De christendemocratische EVP eiste dat een van hen Costa halverwege de vijf jaar zou mogen vervangen. Na fel protest van de sociaaldemocraten bond de EVP in. Het is de bedoeling dat Costa de vijf jaar volmaakt, hebben ze nu afgesproken.

Ook de huidige voorzitter van het Europese Parlement, Roberta Metsola uit Malta, is nagenoeg verzekerd van een volgende termijn. Maar daar is donderdag officieel geen besluit over genomen. Dat is aan het parlement zelf, onderstrepen de leiders uitdrukkelijk.

Het Europees Parlement stemt hoogstwaarschijnlijk op 18 juli over het commissievoorzitterschap van Von der Leyen. Kallas en de andere Eurocommissarissen komen in het najaar aan de beurt, na hoorzittingen.

Over die 25 andere EU-commissarissen, uit elk land een, wordt al druk gesproken en gespeculeerd. Von der Leyen stelt in principe haar eigen team samen, in overleg met de lidstaat die de kandidaat moet leveren.

Italië krijgt, zo verwachten EU-bronnen, een stevige post in de Europese Commissie. Dat zou Meloni hebben bedongen als wisselgeld. De radicaal-rechtse fractie waar zij deel van uitmaakt (ECR), is de liberale fractie na de Europese verkiezingen voorbijgestreefd en voorlopig de derde partij geworden. De ECR heeft in deze ronde geen echte 'topjob' gekregen.

Meer uit Buitenland

IS-gelieerde strijders doden 15 mensen bij aanval in Congo

KINSHASA (ANP) - Een militie die gelinkt is aan Islamitische Staat (IS) heeft bij meerdere aanvallen op dorpen in de Democratische Republiek Congo 15 mensen om het leven gebracht.

1 uur geleden
Saoedi-Arabië wil forum organiseren om kwestie Jemen op te lossen

CAIRO (ANP) - Het Saoedische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een verzoek van de door Saoedi-Arabië gesteunde presidentiële raad van Jemen verwelkomd om een forum in Riyad te houden om de kwestie in Jemen op te lossen.

1 uur geleden
Meerdere doden door aardbeving met kracht van 6.5 in Mexico

MEXICO-STAD (ANP) - Een aardbeving met een kracht van 6.5 heeft vrijdag de Mexicaanse hoofdstad en de toeristische kustplaats Acapulco getroffen. Daarbij kwamen minstens twee mensen om het leven.

3 uur geleden
11 doden bij ongeluk tussen bus en vrachtwagen in Zuid-Brazilië

SAO PAULO (ANP) - Een frontale botsing tussen een bus en een vrachtwagen heeft in het zuiden van Brazilië minstens elf mensen het leven gekost, aldus de Federale Wegpolitie van het land in een verklaring.

4 uur geleden
Zelensky wijst Mychajlo Fedorov aan als nieuwe defensieminister

KYIV (ANP/RTR) - Volodymyr Zelensky draagt de Oekraïense vicepremier Mychajlo Fedorov voor als nieuwe minister van Defensie. Dat meldt de Oekraïense president in een videoboodschap. Fedorov vervangt daarmee Denys Sjmyhal, die sinds juli vorig jaar dat ambt vervulde. Volgens Zelensky heeft Sjmyhal goed werk geleverd in zijn ministersrol en is hem een andere overheidspost aangeboden.

7 uur geleden
Eigenaar Zwitserse bar: meerdere controles, voldoet aan de normen

CRANS-MONTANA (ANP/RTR) - De eigenaar van de Zwitserse bar waar de dodelijke brand heeft plaatsgevonden, meent dat zijn zaak drie keer in tien jaar is gecontroleerd en dat "alles volgens de normen is gedaan". Dat zei hij in gesprek met het Zwitserse nieuwsmedium 24 Heures.

9 uur geleden
Spanje ziet migratie met 40 procent terugvallen

MADRID (ANP/AFP) - Het aantal migranten dat Spanje bereikte in 2025 is met meer dan 40 procent teruggelopen. Dat blijkt uit statistieken van het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land. Volgens het ministerie ging het om circa 37.800 migranten die het voorbije jaar Spanje bereikten, veelal over zee. In 2024 waren dat er nog zo'n 64.000.

10 uur geleden