Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Von der Leyen, Costa en Kallas krijgen topfuncties EU

Von der Leyen, Costa en Kallas krijgen topfuncties EU

N i e u w bericht, meer details in 3e, 4e en 6e alinea

BRUSSEL (ANP) - De regeringsleiders van de Europese Unie willen dat Ursula von der Leyen opnieuw voorzitter van de Europese Commissie wordt, zo zijn ze donderdag overeengekomen. De voormalig Portugese premier António Costa wordt voorzitter van de Europese Raad, waarin de EU-leiders overleggen. De Estse premier Kaja Kallas wordt wat hen betreft de nieuwe EU-buitenlandchef.

Over de drie namen was al langer brede overeenstemming. De christendemocraten van Von der Leyen, de sociaaldemocraten van Costa en de liberalen van Kallas, de drie middenpartijen die traditioneel in de EU de dienst uitmaken, sloten over de verdeling al een voorakkoord. Maar de regeringsleiders hebben nu officieel ingestemd met hun benoeming (Costa) dan wel met hun voordracht (Von der Leyen en Kallas). Het Europees Parlement moet de voordracht van die laatste twee nog goedkeuren.

De leiders deden veel moeite om in ieder geval de Italiaanse premier Giorgia Meloni over te halen zich achter de kandidaten te scharen. Meloni maakte bezwaar, omdat haar uiterst rechtse politieke familie er ondanks verkiezingswinst bekaaid af zou komen. Ze stemde op de EU-top tegen Costa en Kallas, maar onthield zich van stemming over Von der Leyen. Met de Duitse bouwde Meloni de afgelopen tijd zorgvuldig een goede verstandhouding op, zeggen EU-diplomaten. Hongarije stemde tegen Von der Leyen, onthield zich van stemming over Kallas en steunde Costa, aldus een EU-diplomaat.

Ruzie over de benoeming van Costa dreigde de deal vorige week nog bijna te torpederen. De christendemocratische EVP eiste dat een van hen Costa halverwege de vijf jaar zou mogen vervangen. Na fel protest van de sociaaldemocraten bond de EVP in. Het is de bedoeling dat Costa de vijf jaar volmaakt, hebben ze nu afgesproken.

Ook de huidige voorzitter van het Europese Parlement, Roberta Metsola uit Malta, is nagenoeg verzekerd van een volgende termijn. Maar daar is donderdag officieel geen besluit over genomen. Dat is aan het parlement zelf, onderstrepen de leiders uitdrukkelijk.

Het Europees Parlement stemt hoogstwaarschijnlijk op 18 juli over het commissievoorzitterschap van Von der Leyen. Kallas en de andere Eurocommissarissen komen in het najaar aan de beurt, na hoorzittingen.

Over die 25 andere EU-commissarissen, uit elk land een, wordt al druk gesproken en gespeculeerd. Von der Leyen stelt in principe haar eigen team samen, in overleg met de lidstaat die de kandidaat moet leveren.

Italië krijgt, zo verwachten EU-bronnen, een stevige post in de Europese Commissie. Dat zou Meloni hebben bedongen als wisselgeld. De radicaal-rechtse fractie waar zij deel van uitmaakt (ECR), is de liberale fractie na de Europese verkiezingen voorbijgestreefd en voorlopig de derde partij geworden. De ECR heeft in deze ronde geen echte 'topjob' gekregen.

Meer uit Buitenland

Russische geheime dienst ontdekt spyware op telefoons topfiguren

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische geheime dienst FSB zegt een grootschalige operatie van buitenlandse inlichtingendiensten te hebben ontdekt, waarbij spyware was geïnstalleerd op de telefoons van hoge functionarissen. Hierdoor kon volgens de FSB in het geheim informatie worden verzameld.

22 minuten geleden
Doden bij protest in Kenia tegen quarantainefaciliteit VS

NANYUKI (ANP/RTR) - Bij een betoging tegen de oprichting van een Amerikaanse quarantainefaciliteit in de Keniaanse plaats Nanyuki zijn volgens waarnemers twee betogers door politiekogels gedood. Honderden mensen demonstreren bij de luchtmachtbasis bij de stad tegen het plan daar een Amerikaans opvangcentrum te zetten voor Amerikanen die in contact kunnen zijn geweest met het ebolavirus en daarom nog niet naar de VS mogen reizen.

1 uur geleden
NASA: reparatie lanceerbasis Blue Origin zal lange tijd duren

NEW YORK (ANP/RTR) - De reparatie van de schade aan de lanceerbasis van het ruimtevaartbedrijf Blue Origin door de ontplofte raket zal volgens NASA-topman Jared Isaacman waarschijnlijk lange tijd gaan duren. Mogelijk is de raketbasis pas in 2028 weer volledig hersteld, aldus Isaacman in een interview met zakenzender CNBC.

4 uur geleden
Doden en tientallen gewonden bij zware aanvallen op Oekraïne

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij zware aanvallen op verschillende delen van Oekraïne zijn in de nacht van maandag op dinsdag zeker negen mensen om het leven gekomen. Tientallen anderen raakten gewond. Onder meer hoofdstad Kyiv werd getroffen door een reeks luchtaanvallen. Mogelijk liggen er nog slachtoffers onder het puin van ingestorte gebouwen.

4 uur geleden
Vertragingen op Belgische luchthavens door staking

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Op verschillende Belgische luchthavens zijn vluchten dinsdagochtend vertraagd door een "spontane" staking bij luchtverkeersleider Skeyes. Op Brussels Airport zullen zo'n 25 vluchten later vertrekken dan gepland, in Luik gaat het om zo'n twintig vluchten, melden woordvoerders van de luchthavens. Of vroege vakantievluchten vanuit Charleroi ook vertraging oplopen, is niet duidelijk.

7 uur geleden
Netanyahu: Israël valt Beiroet aan als Hezbollah geweld voortzet

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft Donald Trump verteld dat Israël Beiroet alsnog zal aanvallen als Hezbollah zijn aanvallen tegen Israël niet staakt. Hij reageert daarmee op de aankondiging van Trump dat Israël geen troepen stuurt naar de Libanese hoofdstad en dat Hezbollah de aanvallen op Israël staakt.

14 uur geleden
EU eens over terugkeerregeling, waaronder 'terugkeerhubs'

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie zijn het eens geworden over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Eerder werden de drie EU-instituten het niet eens over wanneer de regeling precies van kracht zou zijn. Ze hebben nu een voorlopig akkoord voor een compromis hierover.

14 uur geleden