Volop discussie over opvolging Ginsburg
WASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten is het debat losgebarsten over de opvolging van de liberale opperrechter Ruth Bader Ginsburg. Ze overleed vrijdag op 87-jarige leeftijd, met als laatste wens dat haar opvolger pas zou worden benoemd door een nieuwe president.
De leider van de Republikeinen in de Senaat, Mitch McConnell, liet direct al weten dat er van uitstel geen sprake zal zijn. Zodra president Trump een kandidaat naar voren schuift, zal de Senaat erover stemmen, meldde hij.
Maar zo zeker is dat niet. Minstens twee Republikeinse senatoren, Susan Collins uit Maine en Lisa Murkowski uit Alaska, hebben recent al gezegd niet meer voor de verkiezingen akkoord te zullen gaan met een door Trump voorgedragen kandidaat-opperrechter.
Republikeinen hebben meerderheid
"Dat zit er te dicht op, dat denk ik echt", zei Collins eerder deze maand tegen de New York Times. Murkowski zei vrijdag hetzelfde tegen een radiozender in Alaska.
De Republikeinen hebben in de Senaat een meerderheid van 53, tegen 47 van de Democraten.
Voor het leven benoemd
De negen rechters van het Hooggerechtshof worden voor het leven benoemd door de Senaat, na voordracht door de president. Na twee benoemingen op voordracht van Trump is de kleuring binnen het hof overwegend conservatief. Dat zou kunnen worden versterkt als Trump erin slaagt nog binnen zijn ambtstermijn een opvolger voor Ginsburg benoemd te krijgen.
Dat zou weer gevolgen kunnen hebben voor bijvoorbeeld het lot van de migranten die als kind naar de Verenigde Staten zijn gekomen, de zogeheten dreamers, vernoemd naar de wet Development, Relief, and Education for Alien Minors (DREAM Act). Zij zijn illegaal, maar worden met een beroep op de DREAM-wet niet uitgezet. Ook zou een conservatieve meerderheid van de opperrechters kunnen stemmen voor inperking van het recht op abortus.
De Democratische presidentskandidaat Joe Biden liet direct na Ginsburgs overlijden al weten dat wat hem betreft de opvolger wordt aangewezen door degene die op 3 november de presidentsverkiezing wint.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt dat de Verenigde Staten zijn land meer zullen steunen nu de Democraten een grote overwinning hebben behaald in de Congresverkiezingen. "Er is hoop dat het tot een machtsevenwicht komt en dat we meer ondersteuning krijgen", zei Zelensky in een interview met de Duitse omroep ZDF.
45 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Centrale Bank van Rusland wil dat de Belgische justitie een gerechtsdeurwaarder naar het hoofdkantoor van Euroclear stuurt om documenten in beslag te nemen. Dat meldt de Franstalige zakenkrant L'Echo. Bij die in Brussel gevestigde financiële instelling staat ruim 200 miljard euro aan Russische tegoeden, die geblokkeerd zijn na de Russische inval in Oekraïne.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BELGA) - Een vliegtuig van de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus, onderweg van Dublin naar Rome, is vanwege een bommelding omgeleid naar een luchtmachtbasis in het Franse Évreux. Daar is het toestel veilig geland. Dat heeft het kantoor van de Franse premier bekendgemaakt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse midtermverkiezingen afgelopen dinsdag kenden meerdere primeurs en records. Voor het eerst in de geschiedenis van de Verenigde Staten zijn er straks meerdere zwarte gouverneurs tegelijk in functie. Ook krijgt het land zijn eerste zwarte vrouwelijke gouverneur. In de staat Alabama is de eerste trans volksvertegenwoordiger verkozen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Republikeinse volksvertegenwoordiger Thomas Massie wil volgende week een stemming afdwingen over een afzettingsprocedure tegen de Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth. Dat zei hij tegen CNN. Meerdere Republikeinse bronnen verwachten dat het Huis van Afgevaardigden daarmee instemt.
5 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP) - De Hongkongse democratieactivist Joshua Wong is veroordeeld tot nog eens tien jaar gevangenisstraf wegens samenspanning met buitenlandse mogendheden. De 30-jarige oud-studentenleider zit al bijna zes jaar vast en zou naar verwachting in januari vrijkomen.
5 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Zuid-Korea stuurt een patrouillevliegtuig en een explosievenopruimingsteam naar wateren bij de Straat van Hormuz. Volgens het ministerie van Defensie moet de missie de commerciële scheepvaart en de energievoorziening beschermen.
7 uur geleden