Volop discussie over opvolging Ginsburg
WASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten is het debat losgebarsten over de opvolging van de liberale opperrechter Ruth Bader Ginsburg. Ze overleed vrijdag op 87-jarige leeftijd, met als laatste wens dat haar opvolger pas zou worden benoemd door een nieuwe president.
De leider van de Republikeinen in de Senaat, Mitch McConnell, liet direct al weten dat er van uitstel geen sprake zal zijn. Zodra president Trump een kandidaat naar voren schuift, zal de Senaat erover stemmen, meldde hij.
Maar zo zeker is dat niet. Minstens twee Republikeinse senatoren, Susan Collins uit Maine en Lisa Murkowski uit Alaska, hebben recent al gezegd niet meer voor de verkiezingen akkoord te zullen gaan met een door Trump voorgedragen kandidaat-opperrechter.
Republikeinen hebben meerderheid
"Dat zit er te dicht op, dat denk ik echt", zei Collins eerder deze maand tegen de New York Times. Murkowski zei vrijdag hetzelfde tegen een radiozender in Alaska.
De Republikeinen hebben in de Senaat een meerderheid van 53, tegen 47 van de Democraten.
Voor het leven benoemd
De negen rechters van het Hooggerechtshof worden voor het leven benoemd door de Senaat, na voordracht door de president. Na twee benoemingen op voordracht van Trump is de kleuring binnen het hof overwegend conservatief. Dat zou kunnen worden versterkt als Trump erin slaagt nog binnen zijn ambtstermijn een opvolger voor Ginsburg benoemd te krijgen.
Dat zou weer gevolgen kunnen hebben voor bijvoorbeeld het lot van de migranten die als kind naar de Verenigde Staten zijn gekomen, de zogeheten dreamers, vernoemd naar de wet Development, Relief, and Education for Alien Minors (DREAM Act). Zij zijn illegaal, maar worden met een beroep op de DREAM-wet niet uitgezet. Ook zou een conservatieve meerderheid van de opperrechters kunnen stemmen voor inperking van het recht op abortus.
De Democratische presidentskandidaat Joe Biden liet direct na Ginsburgs overlijden al weten dat wat hem betreft de opvolger wordt aangewezen door degene die op 3 november de presidentsverkiezing wint.
Meer uit Buitenland
NAIROBI (ANP/AFP/RTR) - De Keniaanse sekteleider Paul Mackenzie is veroordeeld tot tweehonderd jaar gevangenisstraf voor de moord op 190 kinderen en een volwassene. Hij heeft volgens de rechtbank in Nairobi zijn volgelingen opgedragen zichzelf en hun kinderen uit te hongeren om "Jezus te ontmoeten".
58 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse omroep Sky heeft vrijdag een bedreiging ontvangen, een paar uur nadat onder meer de Ierse omroep RTÉ een bommelding had binnengekregen. "Sky is een van de mediaorganisaties die een beveiligingsdreiging hebben ontvangen", meldt de omroep in Sky News.
59 minuten geledenDUBLIN (ANP) - In de bommelding die werd verstuurd naar Ierse media wordt een link gelegd naar de bommeldingen bij passagiersvliegtuigen in Europa. De Ierse omroep RTÉ meldt dat de afzender dit claimt in een mail. Meerdere gebouwen van Ierse media werden ontruimd.
1 uur geledenPRAAG (ANP/AFP) - De luchthaven in Praag meldt dat vrijdag zeker acht vluchten van en naar het vliegveld te maken hebben met bommeldingen. Het gaat onder meer om een vlucht met Nederland als bestemming.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR/AFP) - Er zijn vrijdag opnieuw bommeldingen gedaan voor Europese vluchten. Dit soort meldingen ontregelen deze week het vliegverkeer in Europa, tientallen vliegtuigen kregen er de afgelopen dagen mee te maken. Er zijn vooralsnog nergens explosieven gevonden. Ook is nog niet bekend waar de meldingen vandaan komen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Openbaar Ministerie (EPPO) doet onderzoek naar mogelijke fraude rond het dodelijke treinongeluk in Spanje eind oktober. Er wordt gekeken naar spoorbeheerder Adif, de Spaanse overheidsinstantie voor spoorveiligheid AESF en de Spaanse rekenkamer.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische koning Filip accepteert het ontslag van premier Bart De Wever en daarmee zijn regering niet. De premier moet een nieuwe poging doen om tot een akkoord te komen over de begroting van 2027. Dat heeft het koningshuis vrijdag in een verklaring gemeld, na een gesprek tussen de koning en de premier. Als de koning het ontslag had aanvaard, dreigden vervroegde verkiezingen.
3 uur geleden