
Volkskrant: bij protest opgepakte journalist weer vrij
DEN HAAG (ANP) - De verslaggever van de Volkskrant die maandag werd opgepakt bij een demonstratie van actiegroep Extinction Rebellion in Den Haag, is weer vrij, meldt de Volkskrant maandagavond. De journalist, Mac van Dinther, blijft nog wel verdacht van het beledigen van een agent, aldus de krant.
Van Dinther vertelde zijn leidinggevende Eelco Meuleman dat hij bij de actie van Extinction Rebellion door de politie aan de kant was geduwd en werd gesommeerd meer afstand te nemen. "Dat vond hij geen goede gang van zaken, hij wilde dichter bij de groep actievoerders staan om te zien wat er gebeurde", vertelt Meuleman. De politie zou daarop hebben gezegd dat hij de agenten belemmerde, waarop Van Dinther dit als "kinderachtig" bestempelde. "Dat was blijkbaar genoeg om hem in het politiebusje te duwen."
Van Dinther wees de agent aan de hand van zijn politieperskaart die hij om zijn nek had hangen op het feit dat hij journalist is. "Daarop reageerde die agent met 'iedereen kan wel zeggen dat hij journalist is'." De verslaggever zat vast van 15.00 uur tot 19.00 uur. De Volkskrant had onder meer een advocaat in de arm genomen om Van Dinther vrij te krijgen.
Opheldering
"We maken onze grote zorgen over de hardheid waarmee de politie tegen onze journalist heeft opgetreden", zegt hoofdredacteur van de Volkskrant Pieter Klok. "Er moeten wel heel zwaarwegende redenen zijn om journalisten op deze wijze te beperken in de vrijheid van nieuwsgaring en al helemaal om hen te arresteren. Ik kan me niet voorstellen dat daar in dit geval sprake van is."
De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft gezegd contact op te nemen met de politie om opheldering te vragen.
De actievoerders van Extinction Rebellion blokkeerden maandag een kruispunt vlakbij de tijdelijke Tweede Kamer. De actiegroep voerde een groot deel van de dag actie op diverse plekken in Den Haag. Er zijn ruim zestig arrestanten verspreid over de stad aangehouden vanwege direct verkeersgevaar, meldt de politie maandagavond.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De koopkracht stijgt volgend jaar iets meer dan gedacht. Dat staat in het voorwoord van de miljoenennota, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van verschillende media. Gemiddeld krijgen huishoudens er volgens de rekenmodellen van het Centraal Planbureau 1,3 procent bij. In de laatste raming was dat nog 1 procent.
4 uur geledenBEVERWIJK (ANP) - De vier middelbare scholen en de mbo-school in Beverwijk en Heemskerk die vrijdag wegens dreiging gesloten zijn, gaan maandag allemaal weer open. Dat willen de beide gemeenten, "tenzij er echt signalen zijn dat dat onverstandig is". Die signalen zijn er momenteel niet, benadrukken de Noord-Hollandse gemeenten.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - De European Broadcasting Union (EBU) begrijpt de zorgen van AVROTROS over het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten, maar neemt op dit moment zelf geen besluit over de deelname van Israël aan het Eurovisie Songfestival. Dat laat de organisator desgevraagd weten aan het ANP na het besluit van de AVROTROS om zich terug te trekken uit het evenement als Israël deelneemt.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt dat een verdachte is opgepakt voor het doodschieten van de conservatieve politieke activist Charlie Kirk. Iemand uit de omgeving van de verdachte zou hem hebben aangegeven.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft een aangepast wetsvoorstel voor een verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zzp'ers voor advies naar de Raad van State gestuurd. Uitvoeringsorganisaties UWV en de Belastingdienst waren kritisch op het oorspronkelijke voorstel, maar de doorgevoerde wijzigingen hebben hun zorgen weggenomen, meldt demissionair minister Mariëlle Paul (Sociale Zaken, VVD).
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van omroep AVROTROS om volgend jaar niet aan het Eurovisie Songfestival mee te doen als Israël meedoet. Nederland zal dan ook niet via een andere omroep meedoen.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederland kan niet meedoen aan het Eurovisie Songfestival, zolang Israël door organisator EBU wordt toegelaten. Dat heeft AVROTROS vrijdag laten weten.
7 uur geleden