Voedselprijzen een vijfde lager dan piek na begin oorlog Oekraïne
ROME (ANP) - De wereldwijde prijzen van voedsel zijn in maart opnieuw gedaald en liggen ruim een vijfde lager dan de piek van een jaar geleden, berekende de Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Kort na de Russische inval in Oekraïne in februari 2022 stegen de prijzen voor de belangrijkste basisgrondstoffen voor eten en drinken tot een recordhoogte. Beide landen zijn belangrijke graanexporteurs en de oorlog joeg de vrees aan voor tarwe- of maistekorten
De graadmeter waarmee de FAO de prijsontwikkelingen meet voor bijvoorbeeld graan, vlees en plantaardige oliën daalde tussen februari en maart met 2,1 procent tot 126,9 punten. In vergelijking met maart vorig jaar gaat het om een neergang van 20,5 procent.
Die afname was onder andere te danken aan goedkoper graan. Rusland en Oekraïne blijven de wereldmarkt volgens de FAO goed voorzien van graan, dankzij de verlenging van hun vorig jaar gesloten akkoord dat de export vanuit Oekraïense havens aan de Zwarte Zee mogelijk maakte. Daarnaast had Australië een goede tarweoogst en ziet het ernaar uit dat graan in Europa ook goed groeit. Ook oliën zoals zonnebloemolie of raapzaadolie werden goedkoper dankzij een ruim aanbod en relatief lage vraag.
Hoofdeconoom Máximo Torero van de FAO waarschuwt voor al te veel optimisme over de gedaalde prijzen. Zo is voedsel nog relatief duur en hebben sommige landen wel degelijk te maken met oplopende kosten voor de meest basale benodigdheden. "Dit is vooral het geval in ontwikkelingslanden die veel voedsel importeren, waarbij hun situatie is verslechterd door de waardedaling van hun valuta's ten opzichte van de Amerikaanse dollar of de euro", zegt hij. Een aantal armere landen kampt ook met hoge schulden, wat hun positie op de wereldmarkt verzwakt, stipt Torero aan.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevel gegeven voor heropening van het luchtruim boven Venezuela voor verkeersvliegtuigen uit de Verenigde Staten. Volgens Trump kunnen Amerikaanse burgers snel weer naar Venezuela vliegen en zullen ze daar veilig zijn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgende week bekendmaken wie hij gaat voordragen als opvolger van voorzitter Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. De termijn van voorzitter Powell bij de Federal Reserve loopt in mei af.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel vlak gesloten. Zwaargewicht Shell stond bij de winnaars dankzij een flinke stijging van de olieprijzen. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi gingen juist verder omlaag na de verliezen een dag eerder. Verder kwam ING met kwartaalcijfers naar buiten.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde vraag naar goud is vorig jaar naar een recordniveau gestegen. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag vorig jaar 5002 ton. Het is voor het eerst dat de vraag boven de 5000 ton uitkwam.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olieprijzen zijn donderdag flink gestegen na de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Iran. Hij riep Teheran woensdag op een nucleaire overeenkomst te sluiten, want anders zou het olierijke land militaire aanvallen riskeren.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms was donderdag een van de winnaars op Wall Street na sterke kwartaalresultaten. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram verwacht ook dit kwartaal meer omzet dan gedacht. Het bedrijf investeert dit jaar bovendien extra in datacenters en AI. Hiermee verhoogt Meta de druk in de AI-strijd tussen grote techbedrijven. De koers ging 9,5 procent omhoog.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank moet de rente "substantieel" verlagen. Dat schreef president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. De Federal Reserve hield woensdag de rente onveranderd na drie eerdere verlagingen op rij. Trump roept al langer om een flinke renteverlaging om zo de economie van de Verenigde Staten te stimuleren, met daarbij ook felle kritiek op Fed-voorzitter Jerome Powell.
7 uur geleden