VNO-NCW: ondernemers somber gestemd in aanloop naar Prinsjesdag
DEN HAAG (ANP) - Ondernemers zijn somber gestemd over de economische situatie in de rest van het jaar. Dat melden de ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland op basis van een enquête voorafgaand aan Prinsjesdag. Daarin werden directeuren van verschillende branches ondervraagd, die meer dan 325.000 bedrijven vertegenwoordigen.
De helft van de ondervraagden verwacht een verslechtering van de economische situatie in de rest van het jaar en slechts 8 procent voorziet een verbetering. Ook gaan meer branches uit van een omzetdaling in plaats van een omzetstijging.
Een ruime meerderheid van de brancheorganisaties geeft verder aan dat de marges lager zijn dan gebruikelijk. Bedrijven hebben vooral last van de stijgende loonkosten en hogere inkoop- en energieprijzen. Slechts 1 procent van de branches kan die gestegen kosten volledig doorberekenen en driekwart kan dat zeer beperkt of niet. Dit sluit aan bij een eerder onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Extern advies
In 2022 liet een meerderheid van de branches nog een stijgende winst zien, maar voor dit jaar verwacht een ruime meerderheid een winstdaling. Ook in 2024 zal naar verwachting de helft van de branches een verdere daling van de winst laten zien en slechts 8 procent een stijging.
Door de slechte economische omstandigheden staan de investeringen ook onder druk. Ruim 40 procent van de branches verwacht dat investeringen zullen dalen. Slechts 19 procent rekent op een stijging van de investeringen in 2023. Tekort aan personeel, regeldruk en inkoopkosten zijn daarbij momenteel de grootste belemmeringen voor ondernemers en bedrijven.
VNO-NCW en MKB-Nederland riepen eerder al op tot een stevige aanpak van het volgend kabinet om de aanzwellende regeldruk voor ondernemers in te dammen. Volgens de organisaties komen er alleen maar regels bij, ook vanuit Brussel, maar er gaat zelden iets af. Ook zijn veel regels nauwelijks uitvoerbaar en is extern advies nodig om aan de regelgeving te kunnen voldoen. Dat drijft de al hoge kosten van regeldruk op tot onaanvaardbare proporties, waarschuwden ze.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - International SOS, een organisatie die bedrijven helpt personeel in veiligheid te brengen, heeft sinds het uitbreken van de Iranoorlog meer dan duizend mensen geëvacueerd uit het Midden-Oosten. Dat gebeurde zowel over land als door de lucht. De organisatie verwacht dat meer evacuaties volgen.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag vrijwel vlak gesloten. Daarmee kreeg de opleving van de AEX van een dag eerder geen duidelijk vervolg. Waar dalende olieprijzen toen nog voor optimisme op de aandelenbeurzen zorgden, nam de nervositeit weer toe toen energie weer duurder werd door de oorlog in het Midden-Oosten. Elders in Europa waren aanzienlijke verliezen te zien.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De strijd tussen het voormalige ledenparlement van FNV en het interim-bestuur van de vakbond krijgt een nieuw hoofdstuk. Oud-leden van het orgaan kondigden vorige maand aan in cassatie te gaan tegen een uitspraak van de ondernemingskamer, om zich te verzetten tegen een hervorming bij de bond. Maar ze hebben te weinig geld om daarvoor advies in te winnen. Daarom willen ze dat de ondernemingskamer het interim-bestuur opdraagt "alle nodige en mogelijke maatregelen" te treffen om de zaak alsnog mogelijk te maken, maakt het gerechtshof in Amsterdam bekend.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten overwegen de Nederlandse oliehandelaar Niels Troost van de sanctielijst te halen, meldt de Financial Times. Troost werd in december 2024 op de sanctielijst gezet omdat zijn bedrijf Paramount Energy and Commodities DMCC herhaaldelijk Russische olie boven de olieprijslimiet verhandelde.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Huiseigenaren die bezwaar maken tegen de WOZ-waarde van hun huis, moeten goed letten op de tarieven van bezwaarbureaus. Volgens een reeks uitspraken bij de rechtbanken Noord-Holland en Zeeland-West-Brabant heeft een WOZ-bezwaarbureau veel te veel geld gevraagd voor het opstellen van taxatierapporten.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) bevestigt dat leden 400 miljoen vaten olie vrijgeven uit de noodreserves. Dat is de grootste vrijgave in de geschiedenis van de organisatie.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende koersuitslagen geopend. Beleggers op Wall Street blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten en op de oliemarkten in de gaten houden. Software- en cloudbedrijf Oracle kwam met kwartaalresultaten en stond bij de stijgers.
3 uur geleden