Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN zien nodige groeiremmers voor wereldwijde economie

VN zien nodige groeiremmers voor wereldwijde economie

GENÈVE (ANP) - Het jaar 2019 was het minste jaar voor de wereldwijde economische groei in tien jaar tijd. Volgens een rapport van de Verenigde Naties kwam de groei uit op 2,3 procent. Voor volgend jaar wordt een gematigde groei verwacht, maar de landenorganisatie waarschuwt tegelijkertijd voor de nodige groeiremmers.

Volgens de VN kan de mondiale groei volgend jaar op 2,5 procent uitkomen. De organisatie houdt duidelijk een slag om de arm en wijst daarvoor met een beschuldigende vinger naar onder meer de aanhoudende handelsspanningen en een mogelijke escalatie van geopolitieke spanningen. Dit alles kan het herstel van de economie doen "ontsporen", zo valt te lezen.

In een zwarter scenario gaat de VN uit van 1,8 procent groei. Een "langdurige zwakte" kan daarbij duurzame ontwikkelingen in de weg zitten, zoals het doel om armoede uit te roeien en het creëren van "fatsoenlijke banen" voor iedereen. Ook worden bij mindere groei ongelijkheden en de toenemende klimaatcrisis aangewakkerd. Al met al zorgt dat voor groeiende onvrede in vele delen van de wereld, waarschuwt VN-secretaris-generaal António Guterres. Hij denkt ook dat dit een verdere toename van "naar binnen gericht beleid" aanmoedigt.

Wereldwijde handelsspanningen

De economie van Europa zal naar verwachting dit jaar "een beperkte groei" van 1,6 procent laten zien en 1,7 procent in 2021. Tegen de achtergrond van verhoogde wereldwijde handelsspanningen staan ​​bedrijven in Europa voor tal van uitdagingen, waaronder hogere importtarieven, een zwakkere vraag en een grotere beleidsonzekerheid. Zo blijft onder meer de brexit een punt van zorg. De groei in de Baltische staten en Midden- en Oost-Europa zal sterker zijn dan die van de Europese Unie als geheel.

Verder zijn er volgens de VN structurele uitdagingen in belangrijke sectoren, zoals de auto-industrie. Ook wijst de landenorganisatie erop dat de binnenlandse vraag de belangrijkste aanjager van de economische groei blijft. Huishoudens blijven in doorsnee profiteren van de lage werkloosheid, solide loonstijgingen en extra stimulering bovenop de toch al ondersteunende monetaire koers.

Dat de Europese Centrale Bank (ECB) weer extra geld in de markt pompt, om onder meer de inflatie aan te jagen, is volgens de VN niet zonder risico. Zo heeft de ECB volgens de VN niet heel veel ruimte voor verdere versoepelingen in geval van een nieuwe economische crisis.

Meer uit Financieel

Merz roemt oud-ECB-president Draghi bij uitreiking Karelsprijs

AKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.

1 uur geleden
Wall Street hoger terwijl beleggers letten op Trump in China

NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.

2 uur geleden
Amerikaanse rechter wil schikking Musk niet zomaar goedkeuren

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.

4 uur geleden
Forse schadevergoeding voor familie slachtoffer Boeing-crash

CHICAGO (ANP/AFP) - Een Amerikaanse jury heeft woensdag 49,5 miljoen dollar schadevergoeding toegekend aan de familie van een 24-jarige Amerikaanse die omkwam bij een vliegtuigcrash met een Boeing 737 MAX-toestel in 2019. De zaak was aangespannen door familieleden van Samya Stumo, die stierf bij de crash van Ethiopian Airlines waarbij 157 mensen om het leven kwamen.

4 uur geleden
Verenigd Koninkrijk begint 2026 met stevige economische groei

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse economie is het jaar met stevige economische groei begonnen. Bedrijven en consumenten in het Verenigd Koninkrijk lijken volgens donderdag verschenen cijfers in het eerste kwartaal nog niet van de wijs te zijn gebracht door het uitbreken van de Iranoorlog en de flinke stijging van de brandstofprijzen.

6 uur geleden
Moederbedrijf Action keldert op beurs Londen om zwakkere verkoop

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - 3i Group, het Britse moederbedrijf van discountwinkelketen Action, is donderdag gekelderd op de beurs in Londen. Het concern waarschuwde voor zwakkere verkopen bij Action, een teken dat zelfs budgetwinkels het zwaar hebben nu een toenemende inflatie de bestedingsruimte van consumenten onder druk zet.

8 uur geleden
Teruggeroepen babymelk Danone in België per ongeluk weer verkocht

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Babymelk van Nutrilon, die eerder uit voorzorg uit de handel werd gehaald omdat er mogelijk een giftige stof in zou zitten, is op sommige plekken in België opnieuw verkocht. Dat heeft voedingsmiddelenconcern Danone laten weten. Volgens het Franse bedrijf gaat het om een leveringsfout.

9 uur geleden