Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-Veiligheidsraad neemt eerste resolutie aan over coronapandemie

VN-Veiligheidsraad neemt eerste resolutie aan over coronapandemie

NEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft voor het eerst een resolutie aangenomen over de coronapandemie. Het gaat om een oproep om gewapende conflicten wereldwijd tijdelijk te staken om humanitaire hulpverlening mogelijk te maken tijdens de crisis.

Diplomaten zeggen dat drie maanden zware onderhandelingen voorafgingen aan het aannemen van de resolutie, die is opgesteld door Frankrijk en Tunesië. De Tunesische VN-ambassadeur sprak over een "historische prestatie", maar experts zijn kritisch. Zij vragen zich af of gehoor zal worden gegeven aan de oproep en denken dat het gesteggel over de tekst ten koste gaat van de geloofwaardigheid van de raad.

De raad schaart zich met de resolutie achter een pleidooi van VN-topman António Guterres. Die riep in maart op tot een wereldwijde wapenstilstand. In de resolutie van de veiligheidsraad wordt gepleit voor humanitaire pauzes van minstens 90 opeenvolgende dagen. De strijd tegen jihadistische groeperingen hoeft overigens niet te worden gestaakt. Waarnemers denken dat de resolutie meer gewicht had gehad als die kort na de oproep van Guterres was aangenomen.

Tijdens de onderhandelingen over de resolutie dreigde zowel China als de VS een veto uit te spreken. Washington verzette zich tegen een verwijzing naar de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), dat de crisis volgens de Amerikaanse regering slecht heeft aangepakt. China zou juist hebben gehamerd op het belang van de WHO. De landen zouden na bemiddeling door Indonesië uiteindelijk genoegen hebben genomen met een compromistekst, die unaniem is aangenomen.

Meer uit Buitenland

Trump hint op ontmoeting na ontkenning contact door Noord-Korea

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt later dit jaar de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un te ontmoeten. Eerder berichtten Amerikaanse media al over de wens daartoe van Trump, nadat de Verenigde Staten militaire oefeningen met Zuid-Korea plotseling flink terugschaalden.

48 minuten geleden
Belgen en Duitsers terug naar huis na evacuatie brand Hoge Venen

LUIK (ANP/BELGA/AFP) - De laatste evacuatiebevelen vanwege de brand in het Belgische natuurgebied de Hoge Venen zijn opgeheven. Dat betekent dat in België zo'n honderd mensen naar huis mogen en net over de grens met Duitsland nog eens dertig anderen.

2 uur geleden
Frankrijk meldt oversterfte van 1243 personen na hittegolf juli

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - In Frankrijk zijn tijdens de hittegolf van vorige maand 1243 meer personen overleden dan normaal. Juli was de warmste ooit gemeten in het land, met een gemiddelde temperatuur van 24,9 graden.

3 uur geleden
Noord-Korea niet onder de indruk van geste Trump

SEOUL (ANP/RTR/AFP) - De inkorting van gezamenlijke militaire oefeningen van de Verenigde Staten en Zuid-Korea laat Noord-Korea koud, zegt de invloedrijke zus van de leider van het land. De geste van de Amerikaanse president Donald Trump doet volgens Kim Yo-jong niets af aan de "vijandelijke" houding van de VS. Ze zegt ook niets te weten van contact tussen haar broer en Trump, waarop die laatste zinspeelde.

3 uur geleden
Israël zegt dood 5-jarige in Gaza te onderzoeken

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft gezegd een intern onderzoek te hebben ingesteld naar de dood in de Gazastrook van de 5-jarige Hind Rajab begin 2024. Het is volgens het leger een juridische verplichting "uitzonderlijke incidenten tijdens gevechten te onderzoeken".

4 uur geleden
Spanje haalt minderjarige meisjes uit Ceuta naar het vasteland

CEUTA (ANP) - De Spaanse regering wil "met spoed" vijfhonderd meisjes uit de exclave Ceuta naar het vasteland halen, meldt persbureau EFE. Het gaat om minderjarigen die drie weken geleden samen met tienduizenden anderen Ceuta waren binnengedrongen vanuit Marokko.

5 uur geleden
Doden door crash helikopter met toeristen in Kenia

NAIROBI (ANP/AFP/RTR) - In Kenia is een helikopter met toeristen neergestort. Alle zeven inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen, melden Keniaanse media.

5 uur geleden