VN: stijgende rentes vergroten schuldenproblematiek armere landen
GENÈVE (ANP/AFP) - De renteverhogingen door centrale banken tegen de hoge inflatie verergeren de schuldenproblematiek voor armere landen. Dat stelt de VN-conferentie over handel en ontwikkeling (UNCTAD). De organisatie van de Verenigde Naties zegt dat ook de afzwakkende wereldeconomie voor toenemende problemen in armere landen zorgt.
Door de stijgende rentes in onder meer de Verenigde Staten, de eurolanden en andere rijke landen nemen de kosten voor het aangaan en financieren van leningen voor armere landen toe. Volgens de UNCTAD zullen die stijgende rentekosten tegen 2025 voor meer dan 800 miljard dollar aan verloren inkomsten voor armere landen zorgen.
In het rapport wordt dan ook gezegd dat rentebeslissingen in ontwikkelde landen niet zonder oog voor de impact op het bredere financiële systeem in de wereld genomen moeten worden. De VN-organisatie vindt ook dat er aanpassingen rond schulden en leningen moeten komen. Zo moeten armere landen makkelijker toegang tot financiële middelen krijgen en zou er een internationaal systeem moeten komen voor rentekosten.
De UNCTAD stelt verder dat het aantal armere landen dat meer aan rentekosten kwijt is dan aan gezondheidszorg in de afgelopen bijna tien jaar is verdubbeld. Die trend lijkt nu te versnellen door de renteverhogingen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag hoger geopend. Beleggers op het Damrak hebben een drukke dag met veel kwartaalcijfers. Zo openden onder meer Philips, dsm-firmenich en Adyen de boeken. Ook Ahold Delhaize kwam met resultaten en de bekendmaking dat topman Frans Muller volgend jaar aftreedt. Ahold Delhaize wil de Frans-Britse Thierry Garnier benoemen tot zijn opvolger.
50 minuten geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Lufthansa waarschuwt voor toenemende risico's voor zijn financiële prestaties vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Daarmee doelt het bedrijf onder meer op mogelijke kerosinetekorten. Daarnaast lopen de kosten voor brandstof flink op.
52 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Webwinkelconcern Zalando kende in het afgelopen kwartaal een sterke groei, vooral door de overname van de Duitse webshop About You. Ook de inzet van kunstmatige intelligentie zorgde voor meer omzet en winst, maakte het concern bekend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De economische verschillen tussen huishoudens worden steeds groter en de fiscus draagt daar "soms" aan bij, aldus een woensdag gepubliceerd onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). "Als deze trend doorzet, kan dit de kansengelijkheid onder druk zetten."
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar minder omzet geboekt als gevolg van nadelige valutaeffecten. Het concern heeft al tijden last van de gedaalde waarde van de dollar.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, het moederbedrijf van Albert Heijn, wil Thierry Garnier in 2027 benoemen tot nieuwe topman. Garnier moet in april 2027 de huidige bestuursvoorzitter Frans Muller opvolgen. Muller zal na zijn vertrek met pensioen gaan, na het bedrijf sinds juli 2018 te hebben geleid.
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Dsm-firmenich merkt dat klanten aan het einde van het eerste kwartaal aankopen naar voren hebben gehaald door de Iranoorlog. Het Nederlands-Zwitserse concern zag in maart bestellingen bij de parfum- en schoonheidsactiviteiten vervroegd worden. Klanten waren bang dat toeleveringen in gevaar zouden komen door de situatie in het Midden-Oosten.
2 uur geleden