VN: stijgende rentes vergroten schuldenproblematiek armere landen
GENÈVE (ANP/AFP) - De renteverhogingen door centrale banken tegen de hoge inflatie verergeren de schuldenproblematiek voor armere landen. Dat stelt de VN-conferentie over handel en ontwikkeling (UNCTAD). De organisatie van de Verenigde Naties zegt dat ook de afzwakkende wereldeconomie voor toenemende problemen in armere landen zorgt.
Door de stijgende rentes in onder meer de Verenigde Staten, de eurolanden en andere rijke landen nemen de kosten voor het aangaan en financieren van leningen voor armere landen toe. Volgens de UNCTAD zullen die stijgende rentekosten tegen 2025 voor meer dan 800 miljard dollar aan verloren inkomsten voor armere landen zorgen.
In het rapport wordt dan ook gezegd dat rentebeslissingen in ontwikkelde landen niet zonder oog voor de impact op het bredere financiële systeem in de wereld genomen moeten worden. De VN-organisatie vindt ook dat er aanpassingen rond schulden en leningen moeten komen. Zo moeten armere landen makkelijker toegang tot financiële middelen krijgen en zou er een internationaal systeem moeten komen voor rentekosten.
De UNCTAD stelt verder dat het aantal armere landen dat meer aan rentekosten kwijt is dan aan gezondheidszorg in de afgelopen bijna tien jaar is verdubbeld. Die trend lijkt nu te versnellen door de renteverhogingen.
Meer uit Financieel
VELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.
7 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.
9 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.
11 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
1 dag geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
1 dag geleden