
VN-rapport: meer dan 600 doden door onrust Bangladesh
DHAKA (ANP/BLOOMBERG) - Meer dan zeshonderd mensen zijn in Bangladesh omgekomen tijdens de wekenlange protesten tegen de regering. Dat stelt het mensenrechtenkantoor van de Verenigde Naties, dat zich baseert op mediaberichten en informatie van de protestbeweging. Er wordt niet gespecificeerd hoeveel mensen zijn gedood bij wraakacties nadat premier Hasina Wajed begin augustus het land was ontvlucht.
De VN zegt in een tussentijds rapport dat er geloofwaardige beschuldigingen zijn dat veiligheidstroepen "onnodig en disproportioneel" geweld gebruikten tijdens demonstraties en rellen. Tussen 16 juli en 4 augustus is melding gemaakt van ongeveer 400 doden. Op 5 en 6 augustus zouden daarna nog eens 250 mensen om het leven zijn gekomen. De aanhoudende onrust leidde tot het vertrek van premier Hasina, die opstapte als regeringschef en vluchtte in een helikopter.
Mensenrechtenchef Volker Türk van de VN zegt dat volgende week een team naar Dhaka gaat voor overleg over een onderzoek naar mogelijke mensenrechtenschendingen. Bangladesh wordt inmiddels bestuurd door een interim-regering onder leiding van Nobelprijswinnaar Muhammad Yunus.
Meer uit Buitenland
POMEZIA (ANP/AFP/RTR) - De auto van de bekende Italiaanse journalist Sigfrido Ranucci is voor zijn huis ontploft door een autobom. De journalist werkt voor het bekendste onderzoeksjournalistiekprogramma van Italië en wordt al jaren beveiligd. Politici, onder wie de Italiaanse premier Giorgia Meloni, veroordelen de daad. Bij de explosie vielen geen doden of gewonden.
20 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Washington gesproken met twee grote wapenproducenten. Hij ging om tafel met Raytheon, dat Patriot- en Tomahawkraketten produceert. Ook sprak hij met vertegenwoordigers van Lockheed Martin, schrijft hij op X.
36 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán spreekt naar eigen zeggen later deze vrijdag met de Russische president Vladimir Poetin. Het gesprek "zal gaan over vrede", zei Orbán op de staatsradio.
52 minuten geledenANTANANARIVO (ANP/RTR/AFP) - De militaire leider van Madagaskar, Michael Randrianirina, is beëdigd als president. Het leger nam deze week de macht over op het eiland na grote jongerenprotesten tegen de regering, waarbij president Andry Rajoelina het land ontvluchtte.
1 uur geledenVORDEN (ANP) - Ongeveer 10 miljoen hommels dreigen uit Nederland te verdwijnen. Dat meldt de Bijenstichting op basis van het nieuwste rapport van de Internationale Unie voor Natuurbescherming. Het rapport concludeert dat 20 procent van de Europese hommelsoorten op de rode lijst van bedreigde soorten staat.
3 uur geledenOITA (ANP/AFP) - De voormalige premier van Japan Tomiichi Murayama is op 101-jarige leeftijd overleden, meldt de Sociaaldemocratische Partij (SDP). Een van zijn belangrijkste wapenfeiten is dat hij in 1995 excuses aanbood voor de rol van Japan in de Tweede Wereldoorlog.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Bijna 80 procent van de armste mensen ter wereld wordt rechtstreeks blootgesteld aan klimaatgevaren die worden verergerd door de opwarming van de aarde. Dat komt neer op ongeveer 900 miljoen mensen die een "dubbele en diep ongelijke last" dragen, waarschuwen de Verenigde Naties vrijdag.
4 uur geleden