Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-onderzoekers: scholen en ziekenhuizen bestookt in Syrië

VN-onderzoekers: scholen en ziekenhuizen bestookt in Syrië

GENÈVE (ANP/DPA/RTR) - Syrische regeringstroepen en hun bondgenoten hebben in enkele maanden tijd tientallen burgerdoelen bestookt in rebellengebied. Ze gebruikten bij die aanvallen ook clustermunitie, stellen VN-onderzoekers. Die oordelen ook hard over de jihadistische rebellen in het noorden van het land.

In Syrië woedt al bijna tien jaar een bloedige burgeroorlog. Het regime van president Bashar al-Assad begon eind vorig jaar een groot offensief om het laatste grote rebellengebied in handen te krijgen. Ook buurland Turkije raakte betrokken bij de strijd en in maart is een wapenstilstand gesloten. De internationale experts onderzochten de gebeurtenissen tussen november 2019 en juni 2020 en telden tientallen aanvallen op burgerdoelen.

De onderzoekscommissie stelt dat burgers tijdens het offensief aan de lopende band te maken kregen met dodelijk gevaar. Er was sprake van bombardementen, artilleriebeschietingen, martelingen en er is geplunderd. Honderden mannen, vrouwen en kinderen vonden de dood en in drie maanden tijd raakte bijna een miljoen mensen ontheemd.

Gebombardeerd

"Kinderen zijn bestookt op school, ouders op de markt en patiënten in ziekenhuizen", aldus voorzitter Paulo Pinheiro van de onderzoekscommissie. "Hele gezinnen zijn gebombardeerd terwijl ze op de vlucht waren." De aanvallen op burgerdoelen hebben geleid tot een een enorme vluchtelingenstroom. Volgens de onderzoekers is mogelijk sprake van misdaden tegen de menselijkheid.

De onderzoekers maken melding van 52 aanvallen op doelen als ziekenhuizen, scholen en huizen. Daar worden er 47 van toegeschreven aan pro-regeringstroepen. Ook Rusland, dat het leger van Assad luchtsteun geeft, wordt verantwoordelijk gehouden voor dergelijke aanvallen. Zo zou begin maart een boerderij zijn gebombardeerd bij Maarrat Misrin waar zich vluchtelingen bevonden. Daar vielen zeker 16 burgerdoden, onder wie 3 kinderen.

De jihadisten van Hayat Tahrir al-Sham (HTS) zouden op hun beurt bewoonde gebieden hebben bestookt. Ze lijken daarbij geen "legitiem militair doel" te hebben gehad, aldus de onderzoekers. Ook zouden strijders van HTS gevangenen hebben gemarteld en geëxecuteerd.

Meer uit Buitenland

Meerdere doden door Russische luchtaanvallen op Kyiv

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Zeker drie mensen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen door hevige Russische droneaanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv, meldt Mykola Kalashnyk, een Oekraïense topmilitair, op Telegram.

3 minuten geleden
Noord-Korea arresteert ingenieur na mislukte doop marineschip

CHONGJIN (ANP/RTR/AFP) - Noord-Korea heeft de hoofdingenieur van de Chongjin-scheepswerf gearresteerd en opgesloten, omdat die verantwoordelijk wordt gehouden voor de mislukte tewaterlating van een nieuwe torpedobootjager, melden staatsmedia van het land.

3 uur geleden
Oekraïense topmilitair: nieuwe Russische luchtaanvallen op Kyiv

KYIV (ANP/RTR) - Een Oekraïense topmilitair heeft op Telegram gewaarschuwd voor nieuwe grootschalige Russische droneaanvallen op Kyiv. Hij stelde in de nacht van zaterdag op zondag dat er al minstens tien drones boven de Oekraïense hoofdstad vlogen en zei te verwachten dat er later in de nacht nog meer zullen volgen.

5 uur geleden
Aanval Israël doodt 9 kinderen van artsenechtpaar in Gaza

KHAN YOUNIS (ANP/AFP) - Bij een Israëlische aanval in de zuidelijke stad Khan Younis zijn negen kinderen van een getrouwd artsenpaar om het leven gekomen, meldt de burgerbescherming in Gaza. Enkele lichamen werden in verkoolde staat aangetroffen in het huis van de artsen Hamdi al-Najjar en Alaa al-Najjar.

9 uur geleden
Iraanse film It Was Just an Accident wint Gouden Palm

CANNES (ANP/AFP) - De film It Was Just an Accident heeft de Gouden Palm gewonnen op het Filmfestival van Cannes. De Iraanse film van schrijver en regisseur Jafar Panahi sleepte zaterdag de prestigieuze prijs in de wacht De film gaat over vijf Iraanse mensen die een man tegenkomen die hen vermoedelijk martelde in de gevangenis.

10 uur geleden
VN-hulporganisatie: acute ondervoeding bij 70.000 kinderen Gaza

JERUZALEM (ANP) - Het Wereldvoedselprogramma (WFP) stelt dat meer dan 70.000 kinderen in Gaza te kampen hebben met acute ondervoeding. Volgens de VN-hulporganisatie komt dat doordat Israël slechts een minieme hoeveelheid hulp het verwoeste gebied binnenlaat.

12 uur geleden
Stroomstoring aan Middellandse Zeekust bij Cannes voorbij

CANNES/NICE (ANP) - De stroomuitval die een reeks gemeenten aan de Franse Rivièra in het departement Alpes-Maritimes zaterdag heeft getroffen, is volgens de betrokken elektriciteitsmaatschappijen en autoriteiten helemaal voorbij. Door brandstichting in een distributiepost in de nacht en de vernieling van drie pijlers van een hoogspanningsmast in de ochtend, kwamen 160.000 huishoudens zonder stroom te zitten in een kuststreek bij Cannes en Antibes.

13 uur geleden