VN onderzoeken mogelijke mensenrechtenschendingen Saudi Aramco
GENÈVE (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Naties onderzoeken of olieconcern Saudi Aramco mogelijk mensenrechten schendt. Het staatsoliebedrijf van Saudi-Arabië is van plan meer olie en andere fossiele brandstoffen uit de grond te halen. Dat draagt bij aan klimaatverandering en is volgens experts van de VN daarom voor veel mensen nadelig.
VN-experts schrijven aan topman Amin Nasser dat hun zorgen gaan "over de nadelige impact op mensenrechten van de winning van fossiele brandstoffen die bijdragen aan klimaatverandering". Zo is het volgens de VN een mensenrecht om in een gezonde omgeving te leven, maar komt dit in het geding door de oliewinning van Saudi Aramco.
De briefschrijvers stellen ook dat Saudi Aramco het klimaatakkoord van Parijs uit 2015 ondermijnt. Daarin werd afgesproken de opwarming ruim onder de 2 graden Celsius te houden, en het liefst te beperken tot 1,5 graad.
ClientEarth
Het is zeldzaam dat de Verenigde Naties hun zorgen uiten aan een bedrijf, in plaats van aan de regering van een land. In de brief staat dat een staatsbedrijf als Saudi Aramco een "grotere verantwoordelijkheid" heeft om in lijn met internationale standaarden te opereren. Het concern is met afstand 's werelds grootste producent van aardolie.
Dezelfde brief, die op 26 juni is verzonden, ging ook naar de Saudische regering en een aantal financiers van Saudi Aramco. De VN hebben zelf geen wettelijke bevoegdheid om het oliebedrijf te dwingen minder olie op te pompen. Maar als het onderzoek inderdaad op mensenrechtenschendingen wijst, kunnen andere partijen dat gebruiken in rechtszaken. Het onderzoek volgt op klachten van de ClientEarth, dat via rechtszaken bedrijven probeert te dwingen meer tegen klimaatverandering te doen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in september beduidend aangetrokken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) was sprake van de sterkste toename sinds maart 2023.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna een op de zes werknemers had vorig jaar een stressvolle baan met hoge taakeisen en weinig vrijheid om het werk te doen zoals ze dat graag zelf willen. Dat melden onderzoeksinstituut TNO en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in de Nationale Enquête Arbeidsomstandigheden.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - BMW wordt in Nederland voor de rechter gedaagd omdat het autoconcern kopers van dieselwagens zou hebben misleid. De afgelopen jaren werd onder andere in Duitsland illegale software aangetroffen in diesels van BMW. Die technologie liet de auto's schoner lijken dan ze in werkelijkheid waren. De Stichting Car Claim en de Consumentenbond eisen nu dat duizenden kopers van BMW's en MINI's in Nederland compensatie ontvangen voor dat gesjoemel.
3 uur geledenHOUSTON (ANP) - Het Amerikaanse olie- en gasconcern ExxonMobil tempert de verwachtingen rond de investeringen die het bedrijf de komende jaren doet in projecten die weinig CO2 uitstoten. Vorig jaar kondigde Exxon aan tot en met 2030 30 miljard dollar te investeren in CO2-arme energie. In een interview met Financial Times zegt topman Darren Woods nu dat hij het tempo van die investeringen aanpast aan de tegenvallende vraag naar bijvoorbeeld waterstof en biobrandstoffen.
17 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft bevestigd dat het exportverbod voor chipmaker Nexperia grotendeels wordt opgeheven. Alle chips die voor niet-militaire doeleinden worden gebruikt, mogen weer vanuit een Chinese fabriek van de Nederlandse halfgeleiderfabrikant naar het buitenland, zei het Chinese ministerie van Handel. Eerder dit weekend meldde Eurocommissaris Maroš Šefčovič de versoepeling ook al.
20 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft een verbod op de export van drie metaalsoorten naar de Verenigde Staten opgeschort. Daarmee doet het Aziatische land opnieuw een concessie richting de VS in de handelsoorlog tussen de twee grootmachten.
22 uur geledenHAARLEM (ANP) - Projecten die via het failliete Winst Uit Je Woning liepen, kunnen binnenkort weer geld ontvangen. Als tussenpersoon regelde Winst Uit Je Woning voor tal van gemeenten en hun inwoners subsidies, adviseurs of vaklieden voor verduurzamingsprojecten. Maar het bedrijf ging deze week failliet, waardoor alle activiteiten stil kwamen te liggen.
23 uur geleden