Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN neemt pact aan voor 'betere toekomst' voor de mensheid

VN neemt pact aan voor 'betere toekomst' voor de mensheid

NEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben zondag een Pact voor de Toekomst aangenomen dat gericht is op het aanpakken van de "uitdagingen van de 21e eeuw". Die variëren volgens het orgaan van geweldsconflicten tot klimaatverandering en mensenrechten.

Het pact is de uitkomst van een 'Top van de Toekomst, die secretaris-generaal António Guterres had georganiseerd. De VN-baas hoopte zo de internationale samenwerking nieuw leven in te blazen.

Tientallen staatshoofden en regeringsleiders, in New York voor de jaarlijkse Algemene Vergadering van de VN die dinsdag begint, ondertekenden de tekst. Het pact schetst 56 "acties", waaronder toezeggingen aan multilateralisme, het handhaven van het VN-Handvest en vredeshandhaving.

'Lauw'

De tekst roept ook op tot hervormingen van internationale financiële instellingen en de VN-Veiligheidsraad, evenals hernieuwde inspanningen om klimaatverandering te bestrijden, ontwapening te bevorderen en de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie te begeleiden.

Aanname van de tekst liep een korte vertraging op toen de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Versjinin, een amendement introduceerde dat de nadruk legde op het "beginsel van niet-inmenging in de interne aangelegenheden van staten". Dat amendement werd in grote meerderheid afgewezen.

Veel diplomaten uitten hun frustraties over de ambitie en impact van de tekst en beschreven deze als "lauw", "minimaal" en "teleurstellend". Die kritiek betrof onder meer de structuur van de Veiligheidsraad, waarin vijf landen - China, Frankrijk, Rusland, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk - hun vetorecht behouden. "Je zou hopen op nieuwe ideeën, frisse ideeën", zei een diplomaat tegen AFP.

Meer uit Buitenland

Witte Huis verwerpt kritiek op Trumps uitspraken over NAVO

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering heeft kritiek op uitspraken van president Donald Trump over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan van de hand gewezen. Trump zei rond zijn bezoek aan het World Economic Forum in Davos dat militairen van NAVO-bondgenoten in Afghanistan de frontlinie zouden hebben gemeden.

2 uur geleden
Californië sluit zich aan bij VN-netwerk na vertrek VS uit WHO

SACRAMENTO (ANP/RTR) - Californië sluit zich aan bij een internationaal netwerk van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) dat wordt ingezet bij uitbraken van infectieziekten. Het is de eerste Amerikaanse staat die dat doet, nadat de Verenigde Staten zich donderdag officieel terugtrokken uit de VN-organisatie WHO.

2 uur geleden
Ondanks vrieskou duizenden bij mars tegen ICE in Minneapolis

MINNEAPOLIS (ANP) - Duizenden mensen doen in Minneapolis mee aan een protest tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE, melden lokale media als The Minnesota Reporter en Bring Me The News. Ze lopen ondanks extreme kou mee in een mars door de stad.

5 uur geleden
Politico: Trump overweegt zeeblokkade bij Cuba

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump overweegt om een maritieme blokkade in te stellen bij Cuba, zoals eerder gebeurde bij Venezuela. Dat melden drie ingewijden aan Politico. Volgens hen zou die blokkade bedoeld zijn om een regimewissel op het eiland te bereiken.

5 uur geleden
Deense premier in Groenland voor steun in 'moeilijke tijd'

NUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.

9 uur geleden
Spaanse aanklager seponeert misbruikzaak Julio Iglesias

MADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.

9 uur geleden
Britse premier laakt Trumps uitspraken over NAVO in Afghanistan

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.

9 uur geleden