VN neemt pact aan voor 'betere toekomst' voor de mensheid
NEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben zondag een Pact voor de Toekomst aangenomen dat gericht is op het aanpakken van de "uitdagingen van de 21e eeuw". Die variëren volgens het orgaan van geweldsconflicten tot klimaatverandering en mensenrechten.
Het pact is de uitkomst van een 'Top van de Toekomst, die secretaris-generaal António Guterres had georganiseerd. De VN-baas hoopte zo de internationale samenwerking nieuw leven in te blazen.
Tientallen staatshoofden en regeringsleiders, in New York voor de jaarlijkse Algemene Vergadering van de VN die dinsdag begint, ondertekenden de tekst. Het pact schetst 56 "acties", waaronder toezeggingen aan multilateralisme, het handhaven van het VN-Handvest en vredeshandhaving.
'Lauw'
De tekst roept ook op tot hervormingen van internationale financiële instellingen en de VN-Veiligheidsraad, evenals hernieuwde inspanningen om klimaatverandering te bestrijden, ontwapening te bevorderen en de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie te begeleiden.
Aanname van de tekst liep een korte vertraging op toen de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Versjinin, een amendement introduceerde dat de nadruk legde op het "beginsel van niet-inmenging in de interne aangelegenheden van staten". Dat amendement werd in grote meerderheid afgewezen.
Veel diplomaten uitten hun frustraties over de ambitie en impact van de tekst en beschreven deze als "lauw", "minimaal" en "teleurstellend". Die kritiek betrof onder meer de structuur van de Veiligheidsraad, waarin vijf landen - China, Frankrijk, Rusland, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk - hun vetorecht behouden. "Je zou hopen op nieuwe ideeën, frisse ideeën", zei een diplomaat tegen AFP.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez stelt dat een Amerikaanse inval in Groenland de Russische president Vladimir Poetin "de gelukkigste man op aarde" zou maken. Dat heeft hij gezegd tegen het Spaanse dagblad La Vanguardia.
17 minuten geledenMELBOURNE (ANP) - Tennisster Aryna Sabalenka is de jacht op haar derde titel op de Australian Open goed begonnen. De nummer 1 van de wereld uit Belarus won in de eerste ronde in twee sets van de Franse speelster Tiantsoa Rakotomanga Rajaonah: 6-4 6-1.
25 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraanse functionaris zegt dat zeker 5000 mensen zijn omgekomen tijdens de protesten in Iran. Onder hen zijn ongeveer vijfhonderd leden van de veiligheidsdiensten, aldus de anonieme functionaris tegen persbureau Reuters.
44 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd een rechtszaak te starten tegen de Amerikaanse zender CBS, meldt The New York Times. Hij werd eerder deze week dertien minuten geïnterviewd en wilde dat het gesprek volledig werd uitgezonden, wat dinsdag gebeurde.
59 minuten geledenAMMAN (ANP/RTR/AFP) - Ook de Jordaanse koning Abdullah is uitgenodigd om deel te nemen aan de Raad van Vrede van de Amerikaanse president Donald Trump. De Verenigde Staten willen dat deze raad toezicht houdt op het toekomstige Palestijnse technocratische bestuur in de Gazastrook.
1 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - Syrische staatsmedia zeggen dat de door Koerden geleide SDF twee belangrijke bruggen over de rivier de Eufraat heeft vernietigd, in de noordelijke regio Raqqa. Syrische regeringstroepen rukken sinds kort op in het noorden van het land en controleren nu gebieden die meer dan een decennium in Koerdische handen waren.
2 uur geledenMAKASSAR (ANP) - De Indonesische autoriteiten hebben wrakstukken gevonden van het vliegtuig dat vermist raakte in de provincie Zuid-Sulawesi. Naar de elf inzittenden wordt nog gezocht.
6 uur geleden