VN neemt pact aan voor 'betere toekomst' voor de mensheid
NEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben zondag een Pact voor de Toekomst aangenomen dat gericht is op het aanpakken van de "uitdagingen van de 21e eeuw". Die variëren volgens het orgaan van geweldsconflicten tot klimaatverandering en mensenrechten.
Het pact is de uitkomst van een 'Top van de Toekomst, die secretaris-generaal António Guterres had georganiseerd. De VN-baas hoopte zo de internationale samenwerking nieuw leven in te blazen.
Tientallen staatshoofden en regeringsleiders, in New York voor de jaarlijkse Algemene Vergadering van de VN die dinsdag begint, ondertekenden de tekst. Het pact schetst 56 "acties", waaronder toezeggingen aan multilateralisme, het handhaven van het VN-Handvest en vredeshandhaving.
'Lauw'
De tekst roept ook op tot hervormingen van internationale financiële instellingen en de VN-Veiligheidsraad, evenals hernieuwde inspanningen om klimaatverandering te bestrijden, ontwapening te bevorderen en de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie te begeleiden.
Aanname van de tekst liep een korte vertraging op toen de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Versjinin, een amendement introduceerde dat de nadruk legde op het "beginsel van niet-inmenging in de interne aangelegenheden van staten". Dat amendement werd in grote meerderheid afgewezen.
Veel diplomaten uitten hun frustraties over de ambitie en impact van de tekst en beschreven deze als "lauw", "minimaal" en "teleurstellend". Die kritiek betrof onder meer de structuur van de Veiligheidsraad, waarin vijf landen - China, Frankrijk, Rusland, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk - hun vetorecht behouden. "Je zou hopen op nieuwe ideeën, frisse ideeën", zei een diplomaat tegen AFP.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het optreden van "een handvol extremistische" Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever veroordeeld en heeft beloofd zich persoonlijk bezig te houden met het probleem van de gewelddadige kolonisten.
3 uur geledenBELÉM (ANP) - Sterke en snelle klimaatactie is noodzakelijk om de planeet te beschermen, benadrukt paus Leo XIV maandag in een videoboodschap bij een speciale bijeenkomst in het Amazonemuseum in Belém. In die Braziliaanse stad wordt momenteel de klimaattop (COP30) gehouden. "De schepping schreeuwt het uit in overstromingen, droogtes, stormen en meedogenloze hitte", zei de paus, die vervolgde dat de klimaatactie tot nu toe faalt.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft ingestemd met het plan om een internationale troepenmacht naar de Palestijnse Gazastrook te sturen. De missie maakt deel uit van het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Gaza, dat door de raad werd gesteund.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Huis van Afgevaardigden van het Amerikaanse parlement stemt dinsdag over de vrijgave van de zogenoemde Epstein-documenten over een spraakmakend misbruikschandaal tot in de hoogste kringen. De kans is groot dat een duidelijke meerderheid openbaarmaking zal afdwingen.
5 uur geledenBELÉM (ANP) - Denemarken heeft op de klimaattop in Belém een nieuwe nationale klimaatambitie voor 2035 bekendgemaakt, waarmee het land meteen wereldwijd koploper wordt. De Deense regering komt met een bindend doel van minimaal 82 procent minder uitstoot van broeikasgassen in 2035 dan in 1990.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Als de Europese Unie ervoor kiest om bevroren Russische tegoeden te gebruiken voor een lening aan Oekraïne, delen alle EU-lidstaten eventuele risico's. Dit stelt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie voor in een notitie die naar de lidstaten is gestuurd. Von der Leyen hoopt hiermee de bezwaren van België weg te nemen.
7 uur geledenBELÉM (ANP) - De Europese Unie vervult nog altijd een belangrijke leiderschapsrol in de onderhandelingen die momenteel gaande zijn tijdens de klimaattop in het Braziliaanse Belém, verzekert Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). Met twijfels van milieuorganisaties over de opgestelde doelen voor 2035 en 2040 is hij het niet eens. "Kijk naar wat hier echt op tafel ligt in termen van ambities en plannen", zegt hij. "Met uitzondering van Groot-Brittannië is er niemand die net zoveel doet als de Europese Unie."
10 uur geleden