Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN neemt pact aan voor 'betere toekomst' voor de mensheid

VN neemt pact aan voor 'betere toekomst' voor de mensheid

NEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben zondag een Pact voor de Toekomst aangenomen dat gericht is op het aanpakken van de "uitdagingen van de 21e eeuw". Die variëren volgens het orgaan van geweldsconflicten tot klimaatverandering en mensenrechten.

Het pact is de uitkomst van een 'Top van de Toekomst, die secretaris-generaal António Guterres had georganiseerd. De VN-baas hoopte zo de internationale samenwerking nieuw leven in te blazen.

Tientallen staatshoofden en regeringsleiders, in New York voor de jaarlijkse Algemene Vergadering van de VN die dinsdag begint, ondertekenden de tekst. Het pact schetst 56 "acties", waaronder toezeggingen aan multilateralisme, het handhaven van het VN-Handvest en vredeshandhaving.

'Lauw'

De tekst roept ook op tot hervormingen van internationale financiële instellingen en de VN-Veiligheidsraad, evenals hernieuwde inspanningen om klimaatverandering te bestrijden, ontwapening te bevorderen en de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie te begeleiden.

Aanname van de tekst liep een korte vertraging op toen de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Versjinin, een amendement introduceerde dat de nadruk legde op het "beginsel van niet-inmenging in de interne aangelegenheden van staten". Dat amendement werd in grote meerderheid afgewezen.

Veel diplomaten uitten hun frustraties over de ambitie en impact van de tekst en beschreven deze als "lauw", "minimaal" en "teleurstellend". Die kritiek betrof onder meer de structuur van de Veiligheidsraad, waarin vijf landen - China, Frankrijk, Rusland, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk - hun vetorecht behouden. "Je zou hopen op nieuwe ideeën, frisse ideeën", zei een diplomaat tegen AFP.

Meer uit Buitenland

VN-tribunaal bevestigt dood Mladić

DEN HAAG (ANP/AFP) - Een VN-oorlogstribunaal heeft de dood van de Bosnisch-Servische voormalig legerleider Ratko Mladić bevestigd. Volgens het zogenoemde Internationaal Restmechanisme voor Straftribunalen (IRMCT) overleed hij eerder op donderdag in een ziekenhuis in Den Haag.

14 minuten geleden
Twee mensen gedood op een school nabij Berlijn

GOSEN-NEU ZITTAU (ANP) - Op een middelbare school in de Duitse plaats Gosen-Neu Zittau, vlakbij Berlijn, zijn twee mensen vermoord, meldt de lokale krant Märkische Allgemeine. Er is een verdachte opgepakt.

1 uur geleden
Advocaat Mladić: verzoek om vrijlating kort voor dood afgewezen

DEN HAAG (ANP) - Advocaten van de Bosnisch-Servische voormalig legerleider Ratko Mladić dienden in de dagen voor zijn dood een dringend verzoek in bij een VN-oorlogstribunaal voor humanitaire vrijlating, zodat hij in Servië palliatieve zorg kon ontvangen. Dat zegt zijn advocaat Dragan Ivetić. Het tribunaal wees het verzoek af.

1 uur geleden
Voor genocide veroordeelde Ratko Mladić overleden

BELGRADO (ANP/RTR/AFP) - De voormalige Bosnisch-Servische opperbevelhebber Ratko Mladić is overleden. Dat bevestigen zijn advocaat en een VN-functionaris tegen persbureau Reuters na berichtgeving in Servische staatsmedia. De 84-jarige Mladić verkeerde al langer in slechte gezondheid. Hij werd veroordeeld voor genocide en misdaden tegen de menselijkheid voor zijn rol in de oorlog in Bosnië van 1992 tot 1995.

3 uur geleden
VS loven Nederland vóór beladen overleg over troepen in Europa

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten hebben voorafgaand aan beladen overleg over de mogelijke terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa complimenten uitgedeeld aan Nederland. Onderminister van Defensie Elbridge Colby prees de "buitengewone" investeringen in Defensie die Nederland en andere Europese landen als Polen en Duitsland doen.

4 uur geleden
Vrees voor nieuwe overstroming Nepal door stijgend waterpeil

KATHMANDU (ANP/RTR/AFP) - De rampenautoriteit in Nepal waarschuwt voor nieuwe overstromingen nu het waterpeil in een meer stijgt. Het meer was ontstaan op de plek van de overstroming doordat de rivier geblokkeerd raakte.

4 uur geleden
India biedt Nepal hulp aan bij stroomvoorziening na ramp

KATHMANDU (ANP/BLOOMBERG) - India wil buurland Nepal helpen bij zijn stroomvoorziening omdat de verwoestende overstromingen in het land schade hebben aangericht aan waterkrachtcentrales. Door de schade is volgens het energieministerie van Nepal ongeveer 8 procent van de stroomproductiecapaciteit van Nepal uitgeschakeld.

4 uur geleden