Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: levensstandaard maakt wereldwijd terugval door vele crises

VN: levensstandaard maakt wereldwijd terugval door vele crises

GENÈVE (ANP/AFP) - De ontwikkeling van samenlevingen op het gebied van onderwijs, gezondheid en levensstandaard ging in 2020 en 2021 achteruit. Daardoor zijn we nu terug zijn op het niveau van 2016, meldt het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties (UNDP) donderdag in een rapport.

"Het betekent dat we eerder doodgaan, minder goed zijn opgeleid en lagere inkomens hebben", zegt UNDP-topman Achim Steiner tegen persbureau AFP over de Human Development Index (HDI). Na een jarenlange stijging van de welvaart verklaart de recente terugval volgens Steiner "waarom zoveel mensen zich wanhopig, gefrustreerd en bezorgd over de toekomst beginnen te voelen".

Volgens het UNDP-rapport 'Onzekere tijden, onrustige levens' is vooral de coronapandemie een belangrijke oorzaak voor de slechtere scores. Maar daarnaast kampen veel wereldburgers met de gevolgen van politieke, financiële en klimaatgerelateerde crises. Het is voor het eerst sinds de welzijnsindex dertig jaar geleden werd geïntroduceerd dat er in twee opeenvolgende jaren sprake is van een flinke terugval.

Grimmige vooruitzichten

Opvallend is dat de terugval in de levensstandaard bijna overal ter wereld wordt gevoeld. In 90 procent van de landen daalde de zogenoemde HDI-score in een van de twee voorgaande jaren, in 40 procent van de landen daalde het welzijn in allebei de jaren. Omdat de oorlog in Oekraïne en de gevolgen daarvan voor de wereldwijde voedselvoorziening en energieprijzen nog niet zijn meegerekend, noemt Steiner de vooruitzichten voor 2022 "zonder twijfel grimmig".

Zwitserland, Noorwegen en IJsland voeren de lijst aan. Zuid-Soedan, Tsjaad en Niger scoren het slechtst op de welzijnskaart.

Meer uit Buitenland

Sánchez: inval VS in Groenland zou Poetin gelukkig maken

MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez stelt dat een Amerikaanse inval in Groenland de Russische president Vladimir Poetin "de gelukkigste man op aarde" zou maken. Dat heeft hij gezegd tegen het Spaanse dagblad La Vanguardia.

35 minuten geleden
Sabalenka solide door naar tweede ronde Australian Open

MELBOURNE (ANP) - Tennisster Aryna Sabalenka is de jacht op haar derde titel op de Australian Open goed begonnen. De nummer 1 van de wereld uit Belarus won in de eerste ronde in twee sets van de Franse speelster Tiantsoa Rakotomanga Rajaonah: 6-4 6-1.

42 minuten geleden
Iraanse functionaris: zeker 5000 mensen omgekomen bij protesten

TEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraanse functionaris zegt dat zeker 5000 mensen zijn omgekomen tijdens de protesten in Iran. Onder hen zijn ongeveer vijfhonderd leden van de veiligheidsdiensten, aldus de anonieme functionaris tegen persbureau Reuters.

1 uur geleden
Trump dreigde CBS met rechtszaak bij montage interview

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd een rechtszaak te starten tegen de Amerikaanse zender CBS, meldt The New York Times. Hij werd eerder deze week dertien minuten geïnterviewd en wilde dat het gesprek volledig werd uitgezonden, wat dinsdag gebeurde.

1 uur geleden
Jordaanse koning ook uitgenodigd voor vredesraad Gaza

AMMAN (ANP/RTR/AFP) - Ook de Jordaanse koning Abdullah is uitgenodigd om deel te nemen aan de Raad van Vrede van de Amerikaanse president Donald Trump. De Verenigde Staten willen dat deze raad toezicht houdt op het toekomstige Palestijnse technocratische bestuur in de Gazastrook.

1 uur geleden
Syrische media: Koerdische troepen vernietigen bruggen

ALEPPO (ANP/AFP) - Syrische staatsmedia zeggen dat de door Koerden geleide SDF twee belangrijke bruggen over de rivier de Eufraat heeft vernietigd, in de noordelijke regio Raqqa. Syrische regeringstroepen rukken sinds kort op in het noorden van het land en controleren nu gebieden die meer dan een decennium in Koerdische handen waren.

2 uur geleden
Wrakstukken van vermist vliegtuig Indonesië gevonden

MAKASSAR (ANP) - De Indonesische autoriteiten hebben wrakstukken gevonden van het vliegtuig dat vermist raakte in de provincie Zuid-Sulawesi. Naar de elf inzittenden wordt nog gezocht.

6 uur geleden