Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: levensstandaard maakt wereldwijd terugval door vele crises

VN: levensstandaard maakt wereldwijd terugval door vele crises

GENÈVE (ANP/AFP) - De ontwikkeling van samenlevingen op het gebied van onderwijs, gezondheid en levensstandaard ging in 2020 en 2021 achteruit. Daardoor zijn we nu terug zijn op het niveau van 2016, meldt het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties (UNDP) donderdag in een rapport.

"Het betekent dat we eerder doodgaan, minder goed zijn opgeleid en lagere inkomens hebben", zegt UNDP-topman Achim Steiner tegen persbureau AFP over de Human Development Index (HDI). Na een jarenlange stijging van de welvaart verklaart de recente terugval volgens Steiner "waarom zoveel mensen zich wanhopig, gefrustreerd en bezorgd over de toekomst beginnen te voelen".

Volgens het UNDP-rapport 'Onzekere tijden, onrustige levens' is vooral de coronapandemie een belangrijke oorzaak voor de slechtere scores. Maar daarnaast kampen veel wereldburgers met de gevolgen van politieke, financiële en klimaatgerelateerde crises. Het is voor het eerst sinds de welzijnsindex dertig jaar geleden werd geïntroduceerd dat er in twee opeenvolgende jaren sprake is van een flinke terugval.

Grimmige vooruitzichten

Opvallend is dat de terugval in de levensstandaard bijna overal ter wereld wordt gevoeld. In 90 procent van de landen daalde de zogenoemde HDI-score in een van de twee voorgaande jaren, in 40 procent van de landen daalde het welzijn in allebei de jaren. Omdat de oorlog in Oekraïne en de gevolgen daarvan voor de wereldwijde voedselvoorziening en energieprijzen nog niet zijn meegerekend, noemt Steiner de vooruitzichten voor 2022 "zonder twijfel grimmig".

Zwitserland, Noorwegen en IJsland voeren de lijst aan. Zuid-Soedan, Tsjaad en Niger scoren het slechtst op de welzijnskaart.

Meer uit Buitenland

VN beklemtonen in rapport leed migranten in Libië

GENÈVE (ANP) - Migranten en vluchtelingen in Libië zijn het slachtoffer van "wrede en systematisch gepleegde" mishandelingen en andere schendingen van de mensenrechten. Daarbij worden moord, verkrachting, afpersing en marteling gepleegd, volgens een nieuw rapport van het mensenrechtenbureau van de VN en de VN-missie in het Noord-Afrikaanse land.

23 minuten geleden
Media: overleg VS en Iran hervat in Genève

GENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Iran hebben hun onderhandelingen hervat in Genève. Dat berichten Iraanse staatsmedia, die schrijven dat de twee partijen berichten uitwisselen via bemiddelaars uit Oman.

51 minuten geleden
Burgerrechtenactivist Jesse Jackson (84) overleden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse burgerrechtenactivist Jesse Jackson is op 84-jarige leeftijd overleden, meldt zijn familie. Jackson was een predikant, maar vooral bekend om zijn strijd voor gelijke rechten voor zwarte Amerikanen. Hij probeerde in 1984 en 1988 president van de Verenigde Staten te worden. Volgens zijn naasten overleed hij vredig, "omgeven door zijn familie".

1 uur geleden
VS-ambassadeur dinsdag op Belgisch ministerie om uitleg kritiek

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Amerikaanse ambassadeur Bill White moet dinsdag om 14.00 uur op het ministerie van Buitenlandse Zaken uitleg geven over zijn uithaal naar België. Het gaat om een bericht van White op X, waarin hij maandag schreef dat België antisemitisme veel beter moet aanpakken. Dat heeft in de Belgische regering tot zeer verontwaardigde reacties geleid.

1 uur geleden
Oekraïne meldt grote aanval voor hervatting diplomatiek overleg

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne meldt dat Rusland in aanloop naar hervatting van het diplomatieke overleg over de oorlog weer een grote aanval heeft uitgevoerd. Daarbij zouden tientallen raketten en honderden drones zijn afgevuurd. Minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha reageerde verontwaardigd en verweet Rusland op X het vredesproces niet serieus te nemen.

2 uur geleden
Frankrijk gaat regels voor afschieten van wolven versoepelen

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft aangekondigd de regels voor het afschieten van wolven te versoepelen. Nu mogen boeren wolven alleen afschieten als die vee in beschermde omheiningen aanvallen, maar na een beleidswijziging mag dat ook buiten die omheiningen.

13 uur geleden
Macron aangekomen in India, straaljagerdeal op tafel

MUMBAI (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is aangekomen in India voor een driedaags bezoek. De landen hopen een deal te sluiten over de aankoop door India van een honderdtal Dassault Rafale-gevechtsvliegtuigen.

15 uur geleden