Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: levensstandaard maakt wereldwijd terugval door vele crises

VN: levensstandaard maakt wereldwijd terugval door vele crises

GENÈVE (ANP/AFP) - De ontwikkeling van samenlevingen op het gebied van onderwijs, gezondheid en levensstandaard ging in 2020 en 2021 achteruit. Daardoor zijn we nu terug zijn op het niveau van 2016, meldt het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties (UNDP) donderdag in een rapport.

"Het betekent dat we eerder doodgaan, minder goed zijn opgeleid en lagere inkomens hebben", zegt UNDP-topman Achim Steiner tegen persbureau AFP over de Human Development Index (HDI). Na een jarenlange stijging van de welvaart verklaart de recente terugval volgens Steiner "waarom zoveel mensen zich wanhopig, gefrustreerd en bezorgd over de toekomst beginnen te voelen".

Volgens het UNDP-rapport 'Onzekere tijden, onrustige levens' is vooral de coronapandemie een belangrijke oorzaak voor de slechtere scores. Maar daarnaast kampen veel wereldburgers met de gevolgen van politieke, financiële en klimaatgerelateerde crises. Het is voor het eerst sinds de welzijnsindex dertig jaar geleden werd geïntroduceerd dat er in twee opeenvolgende jaren sprake is van een flinke terugval.

Grimmige vooruitzichten

Opvallend is dat de terugval in de levensstandaard bijna overal ter wereld wordt gevoeld. In 90 procent van de landen daalde de zogenoemde HDI-score in een van de twee voorgaande jaren, in 40 procent van de landen daalde het welzijn in allebei de jaren. Omdat de oorlog in Oekraïne en de gevolgen daarvan voor de wereldwijde voedselvoorziening en energieprijzen nog niet zijn meegerekend, noemt Steiner de vooruitzichten voor 2022 "zonder twijfel grimmig".

Zwitserland, Noorwegen en IJsland voeren de lijst aan. Zuid-Soedan, Tsjaad en Niger scoren het slechtst op de welzijnskaart.

Meer uit Buitenland

Parket van Parijs wijst team aan voor Epstein-onderzoek

PARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.

38 minuten geleden
Zwitserland: Oman faciliteert overleg tussen VS en Iran in Genève

BERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.

2 uur geleden
Tientallen mensen gedood bij aanvallen op Nigeriaanse dorpen

ABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.

2 uur geleden
Immigratiedienst VS zette duizenden mensen onterecht vast

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.

3 uur geleden
Massale betoging in München tegen regime Iran

MÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.

6 uur geleden
Premier Orbán belooft voor verkiezingen goed jaar voor Hongaren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.

6 uur geleden
Nederland en bondgenoten: Rusland vergiftigde Navalny in cel

MÜNCHEN (ANP/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is door Rusland in zijn cel vermoord met gif, concluderen Nederland, het VK, Zweden, Frankrijk en Duitsland. Er is op hem epibatidine gevonden, stellen ze. "Alleen de Russische staat had de middelen, het motief en het lak aan het internationaal recht" om zo'n daad te plegen, menen ze.

6 uur geleden