VN-klimaatchef roept G20-landen op: maak klimaatcrisis prioriteit
BAKOE (ANP) - De klimaatcrisis moet het eerste punt op de agenda zijn in de besprekingen tussen G20-landen in Rio de Janeiro, aankomende week. Dat vindt klimaatchef Simon Stiell van VN-organisatie UNFCCC. "De wereld kijkt toe en verwacht sterke signalen dat klimaatactie het belangrijkste onderwerp is voor de grootste economieën ter wereld", zei hij op de klimaattop in Bakoe.
Maandag begint de G20-top in de Braziliaanse stad. Elk jaar komen de grootste economieën bij elkaar om economische onderwerpen te bespreken, zoals handel, voedselzekerheid en klimaatverandering. Stiell wees erop dat klimaatrampen nu al "stukken scheuren uit elke G20-economie". Hij benadrukte dat de landen hun uitstoot sterk omlaag moeten brengen om de economie te sparen.
Stiell vindt het een goed teken dat steeds meer geld van de rijke landen naar schone energie en infrastructuur gaat. Maar, voegde hij toe, alle landen willen deze voordelen van "gedurfde klimaatactie" meemaken. Het gaat dan bijvoorbeeld om "sterkere groei, meer banen, minder vervuiling en veiligere en betaalbare energie".
Klimaatfinancieringsdoel
Op de klimaattop dit jaar onderhandelen landen over een nieuw klimaatfinancieringsdoel. Dat geld moet naar arme en kwetsbare landen gaan om ze te helpen de gevolgen van klimaatverandering tegen te gaan. De gesprekken op de top in Bakoe gaan echter moeizaam en rijke landen willen nog geen hoger bedrag toezeggen. Stiell hoopt met zijn toespraak de G20-landen aan te sporen toch concessies te doen. De klimaattop duurt nog ongeveer een week.
In de G20 zitten onder meer de Europese Unie, de Verenigde Staten en China.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht niet dat er maandag een akkoord komt over het twintigste EU-sanctiepakket tegen Rusland. Hongarije blokkeert dat. Kallas gaat er niet van uit dat Hongarije maandag zijn standpunt wijzigt, zei de politica voor het begin van de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
35 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn zeker drie mensen om het leven gekomen, melden lokale autoriteiten. In de regio Odesa kwamen twee mensen om bij een droneaanval, aldus gouverneur Oleh Kiper. Drie mensen raakten daar gewond. In het zuiden, bij Zaporizja, kwam een man in de dertig om bij eveneens een droneaanval. In het oostelijke Charkiv kwam een raket neer in een woonwijk. Slachtoffers en schade van die aanval werden niet direct gemeld.
1 uur geledenSEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft protest aangetekend bij Rusland om een spandoek dat de Russische ambassade in Seoul heeft opgehangen. Daarop staat: "De overwinning zal voor ons zijn". Het doek is vermoedelijk opgehangen om erbij stil te staan dat de oorlog tussen Rusland en Oekraïne dinsdag vier jaar geleden begon.
4 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben zondag opnieuw mensen vrijgelaten uit de gevangenis in het kader van de amnestiewet die donderdag werd ingevoerd. Volgens mensenrechtenorganisatie Foro Penal gaat het om 23 personen.
5 uur geledenGUADALAJARA (ANP) - In meerdere staten in Mexico blijven scholen maandag gesloten. Na de dood van kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, hebben bendes in zes staten wegen geblokkeerd door auto's en vrachtwagens in brand te steken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse taskforce die inlichtingen verzamelt rond drugskartels heeft een rol gespeeld bij de opsporing van El Mencho. Dat meldt een anonieme legerbron aan persbureau Reuters. El Mencho, de leider van het Mexicaanse Jalisco-kartel, werd zondag bij de inval gedood.
8 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De regerende Arbeiderspartij van Noord-Korea heeft leider Kim Jong-un zondag op het partijcongres herkozen tot secretaris-generaal van de partij. Dat meldt staatspersbureau KCNA.
8 uur geleden