Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-klimaatchef roept G20-landen op: maak klimaatcrisis prioriteit

VN-klimaatchef roept G20-landen op: maak klimaatcrisis prioriteit

BAKOE (ANP) - De klimaatcrisis moet het eerste punt op de agenda zijn in de besprekingen tussen G20-landen in Rio de Janeiro, aankomende week. Dat vindt klimaatchef Simon Stiell van VN-organisatie UNFCCC. "De wereld kijkt toe en verwacht sterke signalen dat klimaatactie het belangrijkste onderwerp is voor de grootste economieën ter wereld", zei hij op de klimaattop in Bakoe.

Maandag begint de G20-top in de Braziliaanse stad. Elk jaar komen de grootste economieën bij elkaar om economische onderwerpen te bespreken, zoals handel, voedselzekerheid en klimaatverandering. Stiell wees erop dat klimaatrampen nu al "stukken scheuren uit elke G20-economie". Hij benadrukte dat de landen hun uitstoot sterk omlaag moeten brengen om de economie te sparen.

Stiell vindt het een goed teken dat steeds meer geld van de rijke landen naar schone energie en infrastructuur gaat. Maar, voegde hij toe, alle landen willen deze voordelen van "gedurfde klimaatactie" meemaken. Het gaat dan bijvoorbeeld om "sterkere groei, meer banen, minder vervuiling en veiligere en betaalbare energie".

Klimaatfinancieringsdoel

Op de klimaattop dit jaar onderhandelen landen over een nieuw klimaatfinancieringsdoel. Dat geld moet naar arme en kwetsbare landen gaan om ze te helpen de gevolgen van klimaatverandering tegen te gaan. De gesprekken op de top in Bakoe gaan echter moeizaam en rijke landen willen nog geen hoger bedrag toezeggen. Stiell hoopt met zijn toespraak de G20-landen aan te sporen toch concessies te doen. De klimaattop duurt nog ongeveer een week.

In de G20 zitten onder meer de Europese Unie, de Verenigde Staten en China.

Meer uit Buitenland

Iraanse media: gebouw van Assemblee van Experts gebombardeerd

QOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.

3 uur geleden
Zeker 40 doden en 246 gewonden bij Israëlische aanvallen in Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.

5 uur geleden
Oekraïne meldt nieuwe schade aan Droezjba-oliepijpleiding

KYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax ‌Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.

6 uur geleden
Hezbollah waarschuwt voor 'openlijke oorlog met Israël'

BEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.

6 uur geleden
Rode Kruis schaalt op in Midden-Oosten

TEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.

6 uur geleden
VAE onderschepten tot nu toe 172 Iraanse raketten en 755 drones

ABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.

6 uur geleden
Zelensky betuigt steun aan Golfregio en biedt hulp aan

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betuigt zijn steun en medeleven aan de Golfregio en het Midden-Oosten, die getroffen worden door tegenreacties van Iran. Ook biedt hij zijn hulp aan, meldt hij in een bericht op X.

7 uur geleden