VN-klimaatchef roept G20-landen op: maak klimaatcrisis prioriteit
BAKOE (ANP) - De klimaatcrisis moet het eerste punt op de agenda zijn in de besprekingen tussen G20-landen in Rio de Janeiro, aankomende week. Dat vindt klimaatchef Simon Stiell van VN-organisatie UNFCCC. "De wereld kijkt toe en verwacht sterke signalen dat klimaatactie het belangrijkste onderwerp is voor de grootste economieën ter wereld", zei hij op de klimaattop in Bakoe.
Maandag begint de G20-top in de Braziliaanse stad. Elk jaar komen de grootste economieën bij elkaar om economische onderwerpen te bespreken, zoals handel, voedselzekerheid en klimaatverandering. Stiell wees erop dat klimaatrampen nu al "stukken scheuren uit elke G20-economie". Hij benadrukte dat de landen hun uitstoot sterk omlaag moeten brengen om de economie te sparen.
Stiell vindt het een goed teken dat steeds meer geld van de rijke landen naar schone energie en infrastructuur gaat. Maar, voegde hij toe, alle landen willen deze voordelen van "gedurfde klimaatactie" meemaken. Het gaat dan bijvoorbeeld om "sterkere groei, meer banen, minder vervuiling en veiligere en betaalbare energie".
Klimaatfinancieringsdoel
Op de klimaattop dit jaar onderhandelen landen over een nieuw klimaatfinancieringsdoel. Dat geld moet naar arme en kwetsbare landen gaan om ze te helpen de gevolgen van klimaatverandering tegen te gaan. De gesprekken op de top in Bakoe gaan echter moeizaam en rijke landen willen nog geen hoger bedrag toezeggen. Stiell hoopt met zijn toespraak de G20-landen aan te sporen toch concessies te doen. De klimaattop duurt nog ongeveer een week.
In de G20 zitten onder meer de Europese Unie, de Verenigde Staten en China.
Meer uit Buitenland
MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.
48 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.
4 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.
5 uur geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.
7 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie is met haar familie bereid te betalen om haar moeder terug te krijgen na haar vermoedelijke ontvoering in de staat Arizona. Dat zei Guthrie zaterdag in een videoboodschap op Instagram.
8 uur geledenSONDRIO (ANP/DPA) - Zeker vier mensen zijn omgekomen bij meerdere lawines in de Noord-Italiaanse Alpen. Er raakten ook skiërs gewond. In het Valtellina-gebied sleurde een lawine drie skitoeristen mee, waarvan er twee stierven. In de regio Trentino-Zuid-Tirol meldde de Italiaanse bergreddingsdienst twee lawines met elk één dode.
12 uur geledenMILAAN (ANP/AFP) - Bij een protest in de Noord-Italiaanse stad Milaan tegen de Olympische Winterspelen zijn rellen uitgebroken. Een groep van enkele tientallen gemaskerde personen splitste zich af en zocht de confrontatie met de politie. Ze gooiden vuurwerk en stenen naar de politie, die hen met waterkanonnen en traangas uiteendreef.
17 uur geleden