VN: kiescommissie Venezuela leefde integriteitsregels niet na
NEW YORK (ANP/AFP) - De kiesraad in Venezuela heeft zich tijdens en na de verkiezingen van 28 juli niet gehouden aan de basisprincipes rond transparantie en integriteit. Dat concludeert een VN-commissie in een dinsdag gepubliceerd rapport.
Venezuela had vier verkiezingsexperts van de Verenigde Naties uitgenodigd om de stemming te observeren en verslag uit te brengen aan secretaris-generaal António Guterres. Zij concluderen in het rapport dat kiesraad CNE heeft verzuimd de maatregelen te nemen die essentieel zijn voor geloofwaardige verkiezingen.
Het uitblijven van een gedetailleerd overzicht van de uitslag per stembureau wordt in het rapport aangemerkt als een beslissing die "ongekend is in hedendaagse democratische verkiezingen" en die "een negatieve invloed heeft gehad op het vertrouwen in de uitslag".
Na de verkiezingen riep de CNE zittende president Nicolás Maduro uit tot winnaar. Hij zou 52 procent van de stemmen hebben gekregen. De oppositie stelt op basis van eigen tellingen aan te kunnen tonen dat haar kandidaat Edmundo Gonzalez Urrutia, een 74-jarige gepensioneerde diplomaat, de verkiezingen met een ruime marge heeft gewonnen.
De waarnemers merken in het rapport ook op dat zij tijdens het grootste deel van het verkiezingsproces medewerking kregen vanuit het CNE, maar dat het hen na het sluiten van de stemlokalen op 28 juni niet meer lukte om de verkiezingsfunctionarissen te spreken.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP) - Duizenden mensen doen in Minneapolis mee aan een protest tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE, melden lokale media als The Minnesota Reporter en Bring Me The News. Ze lopen ondanks extreme kou mee in een mars door de stad.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump overweegt om een maritieme blokkade in te stellen bij Cuba, zoals eerder gebeurde bij Venezuela. Dat melden drie ingewijden aan Politico. Volgens hen zou die blokkade bedoeld zijn om een regimewissel op het eiland te bereiken.
1 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.
5 uur geledenMADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.
5 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Iraakse premier Mohammed Shia al-Sudani vindt dat Europese landen IS-gevangenen moeten terughalen die door de VS vanuit Syrië naar Irak worden overgebracht. Hij zei tegen de Franse president Emmanuel Macron dat landen, met name uit de EU, hun "verantwoordelijkheid moeten nemen door deze personen met hun nationaliteit terug te halen" en te vervolgen.
8 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het geweld tegen demonstranten in Iran van de voorbije weken is het dodelijkste sinds de Iraanse Revolutie van 1979. Dat zegt de VN-verkenningsmissie die onderzoek doet naar de situatie.
8 uur geleden