VN: kiescommissie Venezuela leefde integriteitsregels niet na
NEW YORK (ANP/AFP) - De kiesraad in Venezuela heeft zich tijdens en na de verkiezingen van 28 juli niet gehouden aan de basisprincipes rond transparantie en integriteit. Dat concludeert een VN-commissie in een dinsdag gepubliceerd rapport.
Venezuela had vier verkiezingsexperts van de Verenigde Naties uitgenodigd om de stemming te observeren en verslag uit te brengen aan secretaris-generaal António Guterres. Zij concluderen in het rapport dat kiesraad CNE heeft verzuimd de maatregelen te nemen die essentieel zijn voor geloofwaardige verkiezingen.
Het uitblijven van een gedetailleerd overzicht van de uitslag per stembureau wordt in het rapport aangemerkt als een beslissing die "ongekend is in hedendaagse democratische verkiezingen" en die "een negatieve invloed heeft gehad op het vertrouwen in de uitslag".
Na de verkiezingen riep de CNE zittende president Nicolás Maduro uit tot winnaar. Hij zou 52 procent van de stemmen hebben gekregen. De oppositie stelt op basis van eigen tellingen aan te kunnen tonen dat haar kandidaat Edmundo Gonzalez Urrutia, een 74-jarige gepensioneerde diplomaat, de verkiezingen met een ruime marge heeft gewonnen.
De waarnemers merken in het rapport ook op dat zij tijdens het grootste deel van het verkiezingsproces medewerking kregen vanuit het CNE, maar dat het hen na het sluiten van de stemlokalen op 28 juni niet meer lukte om de verkiezingsfunctionarissen te spreken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat de marine de Straat van Hormuz sluit en er onder meer mijnen gaat ruimen. De hele operatie die Trump voor ogen heeft, duurt volgens hem niet lang. Volgens Trump zijn veel landen bereid te helpen. Zo zouden Groot-Brittannië en andere landen mogelijk mijnenvegers sturen.
7 minuten geledenMAIDUGURI (ANP/RTR) - Nigeriaanse straaljagers hebben zaterdagnacht een dorpsmarkt bestookt tijdens de achtervolging van islamitische militanten in het noordoosten van het land waarbij mogelijk zeker 200 burgers zijn omgekomen. Dat verklaarden een lokaal raadslid en omwonenden zondag tegen persbureau Reuters.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump claimt op sociale media dat hij bevel heeft gegeven aan de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz te blokkeren en de scheepvaart bij de zeestraat te gaan controleren. Hij zegt ook schepen te gaan stoppen en onderzoeken waarvoor mogelijk tolgeld aan Iran is betaald.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Alle leden van de Amerikaanse delegatie die naar Pakistan was gegaan voor onderhandelingen met Iran, zijn weer vertrokken. Ook de prominente gezanten van president Donald Trump, Steve Witkoff en Jared Kushner, hebben in navolging van vicepresident JD Vance het land verlaten, melden Amerikaanse media.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De opkomst voor de parlementsverkiezingen in Hongarije is ongekend hoog. Tegen 13.00 uur heeft al 54,14 procent van de Hongaarse stemgerechtigden een stem uitgebracht, meldt de landelijke kiescommissie. Dat is beduidend hoger dan op dat moment van de dag in 2022, tijdens de vorige verkiezingen. Toen lag het percentage op 40,01 procent.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het is de Verenigde Staten niet gelukt het vertrouwen van Iran te winnen in de onderhandelingen in Islamabad dit weekend. Dat zegt parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, die de 71-koppige Iraanse delegatie voorzit.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft zijn stem uitgebracht in Boedapest. In reactie op de toegestroomde journalisten zei hij voor niets minder dan de winst te zijn gekomen. "Ik ben hier om te winnen." Gevraagd naar de ongewoon hoge opkomst zo kort na het openen van de stembussen, zei hij blij te zijn. "Heel goed - hoe meer van ons komen opdagen, hoe beter." Ook zei hij zijn belangrijkste tegenstander, Péter Magyar van Tisza, niet te hebben onderschat.
7 uur geleden