Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-chef in Rusland voor top met onder meer Poetin

VN-chef in Rusland voor top met onder meer Poetin

KAZAN (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres is in de Russische stad Kazan aangekomen om er de top van de groep BRICS bij te wonen. Het is de eerste keer in meer dan twee jaar dat Guterres Rusland bezoekt. Donderdag heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties een ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin en ze spreken elkaar naar verwachting vooral over de oorlog in Oekraïne.

Guterres zal waarschijnlijk onder meer beklemtonen dat de veiligheid van de scheepvaart op de Zwarte Zee moet worden gewaarborgd in het belang van de voedsel- en energievoorziening op de wereld. De VN hebben zich samen met Turkije veel ingespannen om de zee voor het vrachtvervoer open te houden.

De top in Kazan wordt druk bezocht. Volgens Russische media is het een van de grootste diplomatieke topconferenties in het land ooit. Dinsdagavond dineerden de leiders van de BRICS en spraken onder meer over Oekraïne. De president van Brazilië moest verstek laten gaan na een valpartij. Poetin spreekt woensdag onder vier ogen de Iraanse president Masoud Pezeshkian. Hij spreekt naar verwachting ook apart met zijn Turkse en zijn Venezolaanse ambtgenoten, Recep Tayyip Erdogan en Nicolás Maduro. Beide landen hebben belangstelling voor het lidmaatschap van de BRICS. Voor Turkije speelt daarbij een belangrijke rol dat het land buiten de EU wordt gehouden. Dinsdag sprak Poetin afzonderlijk met de leiders van onder meer China en India, Xi Jinping en Rarendra Modi

Het Westen

Poetin is dit jaar de voorzitter en gastheer van de groep BRICS. Die is een kwart eeuw geleden opgezet als een economisch overlegorgaan van Brazilië, China, India en Rusland. Ze willen de dominantie van het Westen in de wereldeconomie doorbreken. Zuid-Afrika sloot zich snel aan. Dit jaar zijn Ethiopië, Egypte, Iran en de Verenigde Arabische Emiraten lid geworden. Saudi-Arabië heeft zich aangemeld en is als volwaardig lid op de top in Kazan. De groep heeft in de loop der jaren een meer geopolitieke lading gekregen, net als gebeurde met de westerse tegenhanger de G7. De BRICS-landen zijn goed voor bijna een derde van het landoppervlak en 45 procent van de wereldbevolking.

De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Caspar Veldkamp is niet blij met Guterres' bezoek. Hij zei dinsdag zo'n bezoek heel kwalijk te vinden naar aanleiding van de oorlog in Oekraïne.

Meer uit Buitenland

Opnieuw geweld bij protest tegen migrantenhotel buiten Londen

EPPING (ANP) - Een anti-migratieprotest in de Britse plaats Epping, ruim dertig kilometer buiten Londen, is zondagavond opnieuw uit de hand gelopen. Zeker duizend mensen protesteerden bij een hotel waar migranten ondergebracht zouden worden. Ze gooiden met flessen en rookfakkels naar agenten die de ingang van het hotel blokkeerden. Vijf relschoppers zijn gearresteerd, meldt de politie.

1 uur geleden
Drugsbaas Fito verlaat gevangenis Ecuador voor uitlevering aan VS

GUAYAQUIL (ANP) - De beruchte Ecuadoraanse drugsbaron en bendeleider Adolfo Macias, ook wel Fito genoemd, heeft zondag de gevangenis verlaten om uitgeleverd te worden aan de Verenigde Staten. Dat meldt de gevangenisautoriteit van Ecuador.

3 uur geleden
Doden na brand op veerboot bij Indonesië

JAKARTA (ANP/AFP) - Zeker vijf mensen zijn overleden nadat brand was uitgebroken op een veerboot bij Indonesië. Opvarenden in reddingsvesten sprongen overboord om zichzelf te redden, meldt de kustwacht. Die laat ook weten dat 284 opvarenden zijn gered.

10 uur geleden
Flinke nederlaag voor Japanse regeringscoalitie

TOKIO (ANP/DPA/RTR) - De Japanse regeringscoalitie van premier Shigeru Ishiba heeft een flinke nederlaag geleden bij de verkiezingen voor het Hogerhuis, een van de twee kamers van het parlement. Ishiba's Liberaal Democratische Partij en de kleinere partner Komeito verloren een aanzienlijk aantal zetels en hebben geen meerderheid meer, melden Japanse media.

11 uur geleden
Israël: premier Netanyahu herstelt van voedselvergiftiging

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft volgens zijn kantoor een voedselvergiftiging opgelopen. Hij moet enkele dagen herstellen.

13 uur geleden
Weer tientallen doden gemeld bij ophalen hulpgoederen in Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP/DPA) - Tientallen mensen zijn volgens Palestijnse bronnen in het noorden van de Gazastrook gedood door de Israëlische krijgsmacht. De slachtoffers stonden in de buurt van een grensovergang te wachten op trucks met hulpgoederen.

14 uur geleden
Paus roept op tot vrede na aanval op kerk in Gaza

VATICAANSTAD (ANP/RTR/AFP) - Paus Leo XIV heeft opgeroepen tot een einde aan de "barbaarsheid van oorlog" nadat een kerk was geraakt bij een Israëlische aanval in de Gazastrook. Hij las na een gebed de namen voor van de mensen die daarbij om het leven waren gekomen.

14 uur geleden