Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-chef in Rusland voor top met onder meer Poetin

VN-chef in Rusland voor top met onder meer Poetin

KAZAN (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres is in de Russische stad Kazan aangekomen om er de top van de groep BRICS bij te wonen. Het is de eerste keer in meer dan twee jaar dat Guterres Rusland bezoekt. Donderdag heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties een ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin en ze spreken elkaar naar verwachting vooral over de oorlog in Oekraïne.

Guterres zal waarschijnlijk onder meer beklemtonen dat de veiligheid van de scheepvaart op de Zwarte Zee moet worden gewaarborgd in het belang van de voedsel- en energievoorziening op de wereld. De VN hebben zich samen met Turkije veel ingespannen om de zee voor het vrachtvervoer open te houden.

De top in Kazan wordt druk bezocht. Volgens Russische media is het een van de grootste diplomatieke topconferenties in het land ooit. Dinsdagavond dineerden de leiders van de BRICS en spraken onder meer over Oekraïne. De president van Brazilië moest verstek laten gaan na een valpartij. Poetin spreekt woensdag onder vier ogen de Iraanse president Masoud Pezeshkian. Hij spreekt naar verwachting ook apart met zijn Turkse en zijn Venezolaanse ambtgenoten, Recep Tayyip Erdogan en Nicolás Maduro. Beide landen hebben belangstelling voor het lidmaatschap van de BRICS. Voor Turkije speelt daarbij een belangrijke rol dat het land buiten de EU wordt gehouden. Dinsdag sprak Poetin afzonderlijk met de leiders van onder meer China en India, Xi Jinping en Rarendra Modi

Het Westen

Poetin is dit jaar de voorzitter en gastheer van de groep BRICS. Die is een kwart eeuw geleden opgezet als een economisch overlegorgaan van Brazilië, China, India en Rusland. Ze willen de dominantie van het Westen in de wereldeconomie doorbreken. Zuid-Afrika sloot zich snel aan. Dit jaar zijn Ethiopië, Egypte, Iran en de Verenigde Arabische Emiraten lid geworden. Saudi-Arabië heeft zich aangemeld en is als volwaardig lid op de top in Kazan. De groep heeft in de loop der jaren een meer geopolitieke lading gekregen, net als gebeurde met de westerse tegenhanger de G7. De BRICS-landen zijn goed voor bijna een derde van het landoppervlak en 45 procent van de wereldbevolking.

De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Caspar Veldkamp is niet blij met Guterres' bezoek. Hij zei dinsdag zo'n bezoek heel kwalijk te vinden naar aanleiding van de oorlog in Oekraïne.

Meer uit Buitenland

Rode Kruis zoekt samen met Hamas naar overleden gijzelaars

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Het Rode Kruis werkt samen met Hamas bij het zoeken naar de lichamen van overleden gijzelaars, meldden Israëlische media. Dat zou de hulporganisatie onder andere doen in een gebied in Gaza dat onder controle staat van het Israëlische leger.

1 uur geleden
Oorlogsschip VS aangekomen in Trinidad, voor kust Venezuela

PORT OF SPAIN (ANP/AFP) - Een Amerikaans oorlogsschip is aangekomen in Port of Spain, de hoofdstad van Trinidad en Tobago. Dat eiland ligt vlak voor de kust van Venezuela, te midden van hoog oplopende spanningen tussen dat land en de Verenigde Staten.

1 uur geleden
Netanyahu: Israël bepaalt wie bij vredesmacht in Gaza mogen

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Netanyahu heeft benadrukt dat alleen Israël bepaalt welke landen zich mogen aansluiten bij een geplande internationale vredesmacht in Gaza. De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio zei vrijdag dat hij hoopt dat de vredesmacht er snel komt om toezicht te houden op het staakt-het-vuren in Gaza. Dit zal naar verwachting een coalitie van voornamelijk Arabische en islamitische mogendheden zijn die troepen gaan inzetten in het gebied.

3 uur geleden
Soedanese RSF claimt inname legerbasis Al-Fashir

AL-FASHIR (ANP/RTR) - De Soedanese paramilitaire groep Rapid Support Forces (RSF) claimt het hoofdkwartier van het leger in de westelijke stad Al-Fashir te hebben ingenomen. Al-Fashir is het laatste bolwerk in de regio Darfur dat het regeringsleger nog in handen heeft. De krijgsmacht heeft het verlies van de basis nog niet bevestigd.

4 uur geleden
Twee verdachten opgepakt om juwelenroof Louvre

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse politie heeft twee verdachten opgepakt voor de geruchtmakende juwelenroof uit het Louvre. Dat bevestigen de autoriteiten na berichtgeving van de krant Le Parisien. Zij zouden deel uitmaken van de groep van vier personen die vorige week het museum in Parijs binnendrong met een verhuislift.

5 uur geleden
Poetin meldt succesvolle test nieuwe nucleair aangedreven raket

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft met succes de nieuwe Boerevestnik-kruisraket getest, meldt president Vladimir Poetin. Volgens hem kan die "onoverwinnelijke" nucleair aangedreven raket elk luchtverdedigingssysteem ontwijken.

6 uur geleden
Koerdische PKK trekt alle troepen uit Turkije terug naar Irak

ANKARA (ANP/AFP) - De Koerdische militante beweging PKK trekt al haar troepen terug uit Turkije, het land waar ze decennialang tegen vocht voor een eigen staat. De PKK besloot eerder dit jaar al zichzelf op te heffen en is momenteel bezig te ontwapenen.

8 uur geleden