
Vlissingen krijgt een praktijklab duurzame waterstof
VLISSINGEN - Er komt een praktijklab duurzame waterstof in Vlissingen. Scalda- en HZ-studenten en mensen, die zich willen bij- of omscholen, krijgen in het lab les over duurzame waterstof. Ook krijgt het een spilfunctie in het Zeeuwse onderzoek naar deze groene energiedrager.
Het laboratorium komt in het gebouw van HZ University of Applied Sciences. Daar komen de twee belangrijkste typen elektrolysers te staan: PEM (Polymer Electrolyte Membrane) en Alkaline. Studenten kunnen onder begeleiding van docenten en onderzoekers in de praktijk oefenen met deze elektrolysers. De bouw van het lab geeft ook het onderzoek naar het gebruik en de toepassingen van duurzame waterstof én de Zeeuwse energietransitie in het algemeen een impuls.
Gekwalificeerd personeel
Initiatiefnemers HZ en Scalda willen in het lab elk jaar ruim tweehonderd mbo- en hbo-studenten in aanraking brengen met technologie voor duurzame waterstof. Hiermee versterken ze de Zeeuwse kennisinfrastructuur. Het voorziet in de verwachte vraag naar voldoende gekwalificeerd personeel op het gebied van duurzame waterstof, zoals die wordt voorzien door Smart Delta Resources en haar leden. In het kader van de klimaatdoelen is er veel aandacht voor duurzaam opgewekte, groene waterstof als technologie om de CO2-uitstoot van de industrie fors te reduceren. De Zeeuwse industrie en overheid hebben de ambitie uitgesproken om hierin een leidende rol te spelen. De vraag naar groene waterstof is groot in de Zeeuwse industrie. Het Deense energiebedrijf Ørsted wil een enorme elektrolysefabriek bouwen in het havengebied van North Sea Port, een exemplaar van 1000 megawatt. “Na onze succesvolle samenwerking op het gebied van wind op zee zien we ernaar uit om ook op het terrein van duurzame waterstof intensief samen te werken met Scalda en HZ. De komende jaren gaat er, onder meer in deze regio, veel op dit vlak gebeuren. Daar hebben we natuurlijk goed opgeleide medewerkers voor nodig. Een nauwe samenwerking met het onderwijsveld is daarbij cruciaal”, zegt Steven Engels, directeur waterstof Benelux van Ørsted.
Naast de onderwijsinstellingen draagt Stichting Zeeuwse Publieke Belangen (SZPB) ruim 2,5 ton bij aan de realisatie van het lab. SZPB is een regionaal fonds voor de energietransitie. Het stelt geld beschikbaar voor duurzame innovaties. Het fonds is een samenwerking tussen de provincie, Zeeuwse gemeenten en netwerkbedrijf STEDIN Groep. Het fonds is opgezet na de verkoop van DNWG/Enduris aan STEDIN Groep. Doelstelling is om het laboratorium in december 2023 op te leveren voor regulier gebruik in praktijkonderwijs en -onderzoek.
Meer uit Vlissingen
VLISSINGEN - Op donderdag 14 augustus kleuren vier propellervliegtuigen van het Britse aerobatic display team The Global Stars de lucht boven de Westerschelde. De internationaal gelauwerde formatie is opnieuw te gast tijdens Rescue Zeeland - het grootste hulpverleningsevenement van Nederland bij de Vlissingse boulevard - en belooft wederom een vliegshow van wereldklasse te verzorgen.
23 uur geledenVLISSINGEN - De samenwerking tussen regio en rijk vanuit Wind in de zeilen bestaat vijf jaar. 'De voortgangsrapportages die twee keer per jaar verschijnen, laten zien dat er door de samenwerking mooie resultaten zijn bereikt', schrijft de gemeente Vlissingen in een persbericht.
1 dag geledenOOST-SOUBURG - Aan de Dongestraat in Oost-Souburg worden een gezondheidscentrum en 24 appartementen gebouwd. Deze vernieuwing komt op de plek van het schoolgebouw van de Parelburcht en sportzaal Van Duyvenvoorde, die niet meer in gebruik zijn. De sloop van de school begint zo snel mogelijk, laat de gemeente Vlissingen weten.
1 dag geledenVLISSINGEN - 104 kinderen van basisscholen uit de hele stad bezoeken deze weken de zomerschool in brede school De Combinatie in Vlissingen. Dinsdag zijn ze al begonnen en donderdag was de feestelijke, officiële opening.
1 dag geledenVLISSINGEN - "Ik geef je mijn Raam" de unieke expositieruimte aan de Koudekerkseweg 8 in Vlissingen toont gedurende zes weken negen zogeheten Outsider kunstenaars uit het atelier "de Glazen Pui" in Middelburg.
2 dagen geledenOOST-SOUBURG - De locatie van de brandweerpost in Oost-Souburg is gekozen om snel in alle richtingen te kunnen uitrukken. In het oog springen doet deze plek op het bedrijventerrein aan de Marie Curieweg alleen wat minder. "Veel Souburgers weten daardoor niet dat ons dorp een eigen brandweer heeft", vertelt ploegleider Mark de Feijter. Die is er dus wel degelijk en bestaat zelfs 25 jaar.
2 dagen geledenVLISSINGEN - Bij laag water snel metselen, zodat de mortel voor hoog water hard is. Dit typeert het uitzonderlijke groot onderhoud deze maanden aan het Keizersbolwerk in Vlissingen. Daarnaast is het de kunst om het bijna vijf eeuwen oude verdedigingswerk te restaureren met behoud van de oorspronkelijke uitstraling.
3 dagen geleden