Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vissersbonden: vis duurder als oorlog in Oekraïne aanhoudt

Vissersbonden: vis duurder als oorlog in Oekraïne aanhoudt

DEN HAAG (ANP) - Vis zal de komende tijd duurder worden door de hoge energieprijzen en de oorlog in Oekraïne. Brandstof is een belangrijke kostenpost voor vissers. "Als die al 30 tot 40 procent duurder is, dan moet vis ook wel 20 tot 30 procent duurder worden", zegt een woordvoerder van de Nederlandse Vissersbond, de belangenvereniging van de Nederlandse kottervisserij.

Verder is Rusland voor Europa een "vrij grote leverancier" van vis als kabeljauw, koolvis en wijting. Door de sancties tegen Rusland is het betalingsverkeer bemoeilijkt. "Ook is er onzekerheid over de logistiek en het sentiment in de markt", meldt de Visfederatie.

Als de oorlog in Oekraïne aanhoudt, kan dat volgens de brancheorganisatie voor onder meer de visgroothandel tot tekorten aan vissoorten leiden, met hogere inkoopprijzen als gevolg. "Dat kan de sector niet zelf compenseren, dat zal een effect op de prijs voor klanten hebben", aldus de federatie.

Negatief prijseffect

Maar bij een laag aanbod kan ook "een negatief prijseffect" optreden, klinkt het vanuit de Visfederatie. Zo kunnen minimale ordergroottes misschien niet meer worden geleverd of worden transportkosten te hoog. "Er blijven dan minder kopers voor de aangevoerde vis over", waardoor de prijs kan dalen.

Vissers moeten gecompenseerd worden door de overheid voor de hoge brandstofprijzen, vindt Eendracht Maakt Kracht (EMK), de actiegroep van kottervissers. Sinds vorige week houden sommige kotters hun boten aan de kade omdat het door hoge brandstofprijzen niet meer rendabel is om uit te varen.

Pulsvissen

Deze week ligt 20 procent van de kotters aan de kade, schetst EMK-voorzitter Dirk Kraak. "Dat zijn twintig boten van de in totaal ongeveer negentig grote kotters." Eventuele overheidssteun zou moeten neerkomen op zo'n 10.000 euro voor een grote kotter. "Dan hebben ze hun weekgeld." De visserij betaalt nog per week uit.

Een andere optie om vis goedkoop te houden is pulsvissen, zegt Kraak. Daarvoor zou het verbod op pulsvissen, waartoe de Europese Unie enkele jaren geleden besloot, moeten worden opgeheven. Daartoe roepen dinsdag ook Europarlementariërs van de ChristenUnie, CDA, SGP en VVD op. "Daar besparen we 50 procent brandstof mee." Als pulsvissen nog was toegestaan, "hadden we nu niet in deze situatie gezeten", aldus Kraak. De Nederlandse Vissersbond en de Visfederatie onderschrijven de noodzaak pulsvissen juist nu terug te laten keren.

Meer uit Financieel

Zakenkrant: topwijnen terug op niveau van 2020 na verkoopgolf

PARIJS (ANP) - De markt voor dure bourgognes, bordeaux en andere topwijnen stevent af op het derde jaar op rij met verliezen. Dat komt doordat de importheffingen van de regering-Trump Amerikaanse kopers afschrikten en beleggers hun geld liever steken in andere beleggingen, zoals aandelen en goud.

7 uur geleden
Spaargeld in Duitsland blijft in waarde dalen door lage rente

FRANKFURT (ANP/DPA) - Duitsers zullen naar verwachting tot minstens halverwege 2026 zien dat hun spaargeld in waarde daalt, omdat de inflatie hoger ligt dan de spaarrente. In Nederland speelt hetzelfde probleem.

8 uur geleden
Bloomberg: China beperkt zeldzame aardmetalen voor VS nog steeds

WASHINGTON (ANP) - China beperkt nog steeds de levering van zeldzame aardmetalen die de Verenigde Staten nodig hebben om onder meer eigen magneten te maken. Dit gebeurt zelfs nadat president Donald Trump in oktober een deal sloot met Beijing om de beperkingen op de leveringen op te heffen, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.

10 uur geleden
China wil eerlijke samenwerking met Amerikanen na TikTok-deal

BEIJING (ANP/RTR) - China hoopt dat Amerikaanse bedrijven bij de TikTok-deal de Chinese regels naleven en naar evenwichtige oplossingen streven. "We hopen dat de Amerikaanse kant samenwerkt met China, zijn afspraken nakomt en een eerlijk en open klimaat biedt voor Chinese bedrijven in de Verenigde Staten", zei een woordvoerder van het Chinese ministerie van Handel.

11 uur geleden
Duitse Groenen pleiten voor realtime prijsapp voor supermarkten

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse Groenen willen dat consumenten supermarktprijzen van levensmiddelen kunnen vergelijken via een app. Hiervoor worden grote retailers verplicht prijzen in realtime door te geven, zei fractievoorzitter Katharina Dröge.

14 uur geleden
Nieuwe records S&P 500 en Dow op Wall Street na halve handelsdag

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.

1 dag geleden
Israël steekt 110 miljard dollar in eigen wapenindustrie

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.

1 dag geleden