Viroloog Koopmans adviseert WHO over ziekmakers van de toekomst
GENÈVE (ANP) - Viroloog Marion Koopmans gaat de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) van de Verenigde Naties adviseren over nieuwe virussen die een gevaar voor de volksgezondheid zouden kunnen worden. Ze maakt deel uit van een adviescommissie die moet onderzoeken waar het coronavirussen en andere ziekmakers vandaan komen.
"Het hoort bij de natuur dat er nieuwe virussen opkomen die epidemieën en pandemieën kunnen veroorzaken. Het huidige coronavirus, SARS-CoV-2, is het nieuwste virus, maar zal niet het laatste zijn", zegt de topman van de WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Volgens de Ethiopiër is het "essentieel voor het voorkomen van toekomstige uitbraken dat we begrijpen waar nieuwe ziekmakers vandaan komen."
De Scientific Advisory Group for the Origins of Novel Pathogens bestaat naast Koopmans uit nog 25 leden. Onder hen is de bekende Duitse viroloog Christian Drosten.
Koopmans maakte eerder dit jaar deel uit van een WHO-team dat onderzoek deed naar de oorsprong van het coronavirus. Daarvoor gingen ze onder meer naar de Chinese stad Wuhan, waar de eerste grote uitbraak was. De onderzoekers trokken geen harde conclusies. Het meest waarschijnlijke scenario volgens hen is dat het coronavirus van een vleermuis naar een ander dier is overgegaan, en daarna is overgesprongen naar de mens. Ze sloten vrijwel uit dat het virus uit een laboratorium is gelekt. Toch bleven er vraagtekens rond de onderzoekers hangen, bijvoorbeeld over de vraag of ze vrijuit konden werken in China.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een 49-jarige man is woensdag opgepakt omdat hij voor ruim acht miljoen euro zou hebben gefraudeerd met de subsidieregeling Coronabanen in de Zorg (COZO), meldt de Nederlandse Arbeidsinspectie maandag. Met die regeling kon extra zorgpersoneel worden ingehuurd tijdens de coronapandemie. Hij wordt ook verdacht van witwassen en valsheid in geschrifte.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de Tweede Kamer hebben maandag een uitgebreid advies ontvangen van het Nationaal Burgerberaad Klimaat, opgesteld door 175 burgers die daar in zeven weekenden aan hebben gewerkt. Volgens onderzoeksbureau CE Delft kan het voorgestelde maatregelenpakket de broeikasgasuitstoot met 4 tot 12 procent verlagen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De verdachte van de koperdiefstal op het treintraject tussen 't Harde en Zwolle heeft in totaal zeven kabels langs het spoor vernield. Halverwege maandagochtend zijn zes van de zeven kabels gerepareerd. "Vanwege de omvang van de schade kost het een hoop tijd om alles te repareren", meldt een woordvoerder van ProRail.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kabinet trekt nog eens 250 miljoen euro uit om defensiemateriaal uit de VS voor Oekraïne te kopen. Dat heeft demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) maandag in Brussel aangekondigd. Aankopen via de VS zijn "de enige manier om in heel korte tijd meer munitie voor luchtverdediging die kant op te krijgen", zei Brekelmans.
3 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Reizigersvereniging Rover en Translink, het bedrijf achter de ov-chipkaart, zijn een rechtszaak gestart tegen Kings Online, dat via twee websites ov-chipkaarten verkoopt voor "buitensporig hoge tarieven". Volgens de aanklagers zijn meerdere exploitanten door hun toedoen gestopt met het via websites aanbieden van te dure ov-chipkaarten en is Kings Online de laatste uitbater die een halt toegeroepen moet worden.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Van en naar Noord-Nederland rijden maandagochtend veel minder tot geen treinen, meldt ProRail. Het traject tussen Lelystad en Zwolle ligt sinds zondagavond plat, nadat daar veel schade aan het spoor was ontstaan door een poging tot koperdiefstal. Op de enige omreisroute, tussen Amersfoort en Barneveld, is een seinstoring ontstaan. "Hierdoor kunnen ook op dit traject minder treinen rijden", aldus de spoorbeheerder.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De treinhinder die is ontstaan door een poging tot koperdiefstal in Zwolle duurt naar verwachting nog tot het einde van maandagmiddag. In de NS-reisplanner, die maandagochtend vroeg is bijgewerkt, is te zien dat tot zeker 15.00 uur geen treinen rijden tussen 't Harde en Zwolle en tussen Zwolle en Lelystad.
6 uur geleden