Viroloog Koopmans adviseert WHO over ziekmakers van de toekomst
GENÈVE (ANP) - Viroloog Marion Koopmans gaat de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) van de Verenigde Naties adviseren over nieuwe virussen die een gevaar voor de volksgezondheid zouden kunnen worden. Ze maakt deel uit van een adviescommissie die moet onderzoeken waar het coronavirussen en andere ziekmakers vandaan komen.
"Het hoort bij de natuur dat er nieuwe virussen opkomen die epidemieën en pandemieën kunnen veroorzaken. Het huidige coronavirus, SARS-CoV-2, is het nieuwste virus, maar zal niet het laatste zijn", zegt de topman van de WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Volgens de Ethiopiër is het "essentieel voor het voorkomen van toekomstige uitbraken dat we begrijpen waar nieuwe ziekmakers vandaan komen."
De Scientific Advisory Group for the Origins of Novel Pathogens bestaat naast Koopmans uit nog 25 leden. Onder hen is de bekende Duitse viroloog Christian Drosten.
Koopmans maakte eerder dit jaar deel uit van een WHO-team dat onderzoek deed naar de oorsprong van het coronavirus. Daarvoor gingen ze onder meer naar de Chinese stad Wuhan, waar de eerste grote uitbraak was. De onderzoekers trokken geen harde conclusies. Het meest waarschijnlijke scenario volgens hen is dat het coronavirus van een vleermuis naar een ander dier is overgegaan, en daarna is overgesprongen naar de mens. Ze sloten vrijwel uit dat het virus uit een laboratorium is gelekt. Toch bleven er vraagtekens rond de onderzoekers hangen, bijvoorbeeld over de vraag of ze vrijuit konden werken in China.
Meer uit Binnenland
IJSSELSTEIN (ANP) - In de geplande noodopvang voor asielzoekers in IJsselstein komen met name gezinnen te wonen. Het gaat om gezinnen en partners van statushouders die via gezinshereniging naar Nederland komen, meldt de Utrechtse gemeente woensdag.
5 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - De demonstranten die de A59 bij Den Bosch blokkeerden, zijn de snelweg weer af. De weg daar is daarom weer vrijgegeven, meldt Rijkswaterstaat (RWS). Woensdagavond liepen zo'n 150 mensen de snelweg op in de rijrichting van Den Bosch naar Waalwijk omdat zij niet willen dat er een tijdelijke asielopvang voor jongeren in Engelen komt.
27 minuten geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken denkt dat de overgebleven passagiers van de MV Hondius komende maandag kunnen worden geëvacueerd, schrijft de krant El País. De verwachting is nu dat het cruiseschip zaterdag aankomt op Tenerife, maar daar moeten de passagiers nog aan boord blijven tot ze twee dagen later worden opgehaald, staat in een verklaring.
28 minuten geledenLEIDEN (ANP) - De ambulances die eerder woensdagavond van Schiphol waren vertrokken met vermoedelijk een Nederlandse opvarende van het cruiseschip MV Hondius zijn aangekomen bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), ziet een ANP-fotograaf.
56 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Demonstranten die tegen de komst zijn van een asielzoekerscentrum op een bedrijventerrein in Engelen nabij Den Bosch, blokkeren de A59 bij die stad. Dat bevestigt Rijkswaterstaat (RWS) na berichtgeving door Omroep Brabant. Doordat de groep demonstranten op het wegdek staat, heeft RWS besloten het verkeer van Den Bosch richting Waalwijk tegen te houden. Het gaat om zo'n 150 mensen.
1 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het vliegtuig dat meewerkt aan de evacuatie van vermoedelijke hantapatiënten dat een tussenlanding moest maken op Gran Canaria kampt met technische problemen. Spaanse media melden op basis van regeringsbronnen dat een van de systemen aan boord niet goed bleek te werken. Het ministerie zegt tegen persbureau AFP dat er zelfs een nieuw vliegtuig nodig is voor het transport.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De eerste medische evacuatievlucht vanuit het Kaapverdische Praia is woensdagavond rond 19.50 uur geland op Schiphol, zag een ANP-verslaggever. Wie precies aan boord waren van het toestel is niet bekend. In totaal zijn woensdag drie opvarenden van het cruiseschip MV Hondius met twee vluchten naar Nederland vertrokken, waarvan dit er een was.
2 uur geleden