Vijlbrief: bevindingen AP over zwarte lijst 'hard en ernstig'
DEN HAAG (ANP) - De conclusies van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) over de zwarte lijst van de Belastingdienst zijn "hard en ernstig" maar "geen verrassing", aldus demissionair staatssecretaris Hans Vijlbrief (Financiën). Niet voor niets is de Belastingdienst vorig jaar gestopt met het bijhouden van vermeende fraudeurs in het zogenoemde FSV-systeem, schrijft hij aan de Tweede Kamer.
De AP constateert dat de Belastingdienst de privacywetgeving ernstig heeft geschonden door jarenlang gegevens bij te houden over ruim een kwart miljoen mensen die om uiteenlopende redenen als mogelijke fraudeur waren aangemerkt. In veel gevallen gebeurde dat ten onrechte. Vijlbrief benadrukt nog eens "dat dit nooit had mogen gebeuren".
De bevindingen van de AP bieden volgens Vijlbrief een "waardevolle verdieping" bij de conclusies die hij eerder zelf al had getrokken en die aanleiding waren FSV uit de lucht te halen. Hij zegt de conclusies van de toezichthouder "volledig" te onderschrijven. De aanbevelingen worden meegenomen in het al lopende verbeterprogramma bij de fiscus.
Compensatieregeling
Op aandringen van de Tweede Kamer is de Belastingdienst al begonnen de mensen die op de zwarte lijst stonden daarover te informeren. Ook wordt gewerkt aan een mogelijke compensatieregeling voor degenen die nadelige gevolgen hebben ondervonden van hun registratie in FSV. Adviesbureau PwC onderzoekt nog hoeveel mensen gedupeerd zijn en op welke manier.
PvdA-Kamerlid Attje Kuiken spreekt op Twitter van "echt een grof schandaal" en Kamerlid Pieter Omtzigt noemt het "een snoeiharde conclusie". Kuiken en Omtzigt benadrukken beiden dat het bestaan van de zwarte lijsten al eerder was aangetoond. Volgens Renske Leijten, Kamerlid voor de SP, is er nog steeds geen duidelijkheid over hoe het FSV-systeem werkte, wie er zijn gedupeerd en of zij uitzicht hebben op compensatie. "Waarom moet het toch zo lang duren?" Haar partijgenoot Mahir Alkaya zegt dat "de strijd voor een eerlijke overheid" doorgaat, "maar wat hebben we nog een lange weg te gaan".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De voormalige advocaat van Ridouan Taghi, Vito Shukrula, mag onder voorwaarden weer aan de slag als advocaat. Dat meldt zijn verdediging na een beslissing van de Raad van Discipline maandag. Shukrula werd afgelopen april aangehouden. Hij wordt verdacht van deelname aan de criminele organisatie van Taghi. Volgens justitie heeft Shukrula berichten doorgespeeld van zijn voormalige cliënt.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Freek de Jonge gaat zich niet bemoeien met het WK voetbal in 2026. De cabaretier was in het verleden meermaals kritisch op de gastlanden van het eindtoernooi en riep op tot boycots. Inmiddels komen er wel andere stemmen op om het WK in de Verenigde Staten te boycotten om de acties van president Donald Trump.
1 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - De persoon die vrijdagochtend iemand heeft beschoten op het parkeerterrein van de gevangenis in Alphen aan den Rijn is nog altijd voortvluchtig. Er is nog niemand aangehouden, laat de politie maandag weten. Een woordvoerder wil niets zeggen over een motief voor het schietincident en op wie er is geschoten. "Er waren meerdere personen op de locatie, we kunnen nog niet duiden wie het beoogde doelwit was", zegt een woordvoerster.
2 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de twee Alkmaarse broers Mike (32) en Sander (39) W. ervan dat ze in september vorig jaar de 25-jarige Tijn in Alkmaar hebben vermoord. Ze hebben zijn lichaam midden in de nacht in een gehuurde boedelbak vervoerd naar België, waar zijn lichaamsdelen volgens het OM in een olievat zijn verbrand.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee Nederlandse militairen die op Groenland deelnamen aan een Europese verkenningsmissie, keren maandag terug naar Nederland. Ze zijn klaar met hun onderzoek op het door de Verenigde Staten opgeëiste eiland, laat Defensie weten.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer tien inwoners van Utrecht kunnen nog niet terugkeren naar hun woning, nadat een explosie afgelopen donderdag voor flinke schade aan hun huizen zorgde. Dat meldt een medewerker van stichting Salvage. Maandag heeft de stichting de verantwoordelijkheid voor het vergoeden van hun onderdak overgedragen aan verzekeraars, zegt hij.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van Mels van B., verdachte in de geruchtmakende Barendrechtse zedenzaak, heeft de rechtbank maandag tijdens haar pleidooi verzocht niet meer dan acht jaar gevangenisstraf op te leggen. Vrijdag eiste het Openbaar Ministerie veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging tegen de 46-jarige Van B., voor onder meer het ernstig seksueel misbruiken van achttien jonge meisjes.
3 uur geleden