Vijf maanden cel voor gooien stenen naar ME-bus op Coolsingel
ROTTERDAM (ANP) - Tijdens een supersnelrechtzitting over de rellen op de Coolsingel heeft de rechter een celstraf van vijf maanden, waarvan twee voorwaardelijk, opgelegd aan de 30-jarige Joey van D. uit Krimpen aan den IJssel. De officier van justitie had een celstraf van zes maanden geëist, waarvan een maand voorwaardelijk.
"Ik heb gezondigd, vergeef me", zei de gelovige verdachte bij de politierechter. Hij meldde zich vorige week bij de de politie nadat hij zichzelf herkende op opsporingsbeelden. Op de beelden is te zien dat hij een blik bier en stenen gooide naar een ME-bus waarin agenten zaten. Ook heeft hij geschopt en geslagen tegen een deur van de ME-bus. Het voertuig raakte daarbij beschadigd.
Naast de celstraf legde de rechtbank een locatieverbod op. Hij mag een jaar lang niet in een straal van 5 kilometer rond de Coolsingel komen. "De omstandigheden zijn heel bijzonder en ongelooflijk betreurenswaardig geweest", zei de rechter. "U heeft echt afkeurenswaardig gedrag laten zien tegen mensen die er zijn om ons te helpen en uw demonstratierecht te waarborgen. Je zet echt wat op het spel als je je zo mee laat slepen. Berouw komt na de zonde", aldus de politierechter.
Schadevergoeding
Van D. moest na de zitting direct naar de gevangenis om zijn straf uit te zitten en is eveneens veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 1000 euro. Zijn advocaat noemde een celstraf disproportioneel en pleitte voor een taakstraf: "Ik snap dat er maatschappelijke druk is, maar voor deze verdachte vind ik het niet kunnen."
Van D. is de derde relschopper tot nu toe die tijdens een supersnelrechtzitting in de Rotterdamse rechtbank terechtstond voor de rellen. "Ik had weg moeten gaan toen de sfeer grimmig werd", zei de Krimpenaar, die sinds maandag vastzit. Hij was onder invloed van alcohol. Hij had naar eigen zeggen 2,5 liter bier gedronken.
Protest tegen coronabeleid
Een protest tegen het coronabeleid van het kabinet ontaardde vrijdag 19 november op de Rotterdamse Coolsingel in een ware veldslag. In het nauw gedreven agenten zagen zich genoodzaakt te schieten. Vijf mensen liepen schotwonden op, onderzocht wordt nog of het om politiekogels ging. De politie verrichtte 49 arrestaties. Daarna zijn beelden van de relschoppers verspreid in opsporingsprogramma’s, waardoor de teller van het aantal arrestaties inmiddels op 54 staat.
Woensdag 24 november zijn al twee relschoppers tot dezelfde celstraffen veroordeeld.
Meer uit Binnenland
WANSSUM (ANP) - In het Noord-Limburgse Wanssum is de bestuurder van een auto in de nacht van donderdag op vrijdag om het leven gekomen bij een botsing tegen een boom aan de Helling. Dat meldt de politie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim een op de tien jongeren wordt minstens een keer verdacht van een misdrijf. Dat staat in een donderdag gepubliceerd onderzoek in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC). De kosten van criminaliteit per groep adolescenten die in hetzelfde jaar van de basisschool kwamen, worden geschat op bijna 2,6 miljard euro.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.
11 uur geleden