'Vertrouwen in banken lijdt onder negatieve publiciteit'
AMSTERDAM (ANP) - Het vertrouwen in de bankensector is afgelopen jaar niet verder verbeterd. Bij onder meer grootbanken ING en ABN AMRO was zelfs sprake van een lichte daling van het vertrouwen van klanten. Telkens wanneer banken negatief in het nieuws komen krijgt het vertrouwen weer een knauw, zo komt naar voren uit onderzoek in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB).
Banken liggen de laatste tijd onder een vergrootglas wegens tekortschieten bij het tegengaan van witwassen. Op een schaal van 1 tot 5 scoort de sector wat betreft vertrouwen nu een 3. Dat is net zo hoog als een jaar terug. Sinds 2015 is het vertrouwen slechts met 0,2 punten gestegen. De invloed van negatieve publiciteit over de sector, lijkt volgens de onderzoekers zeer groot.
ING trof in 2018 al een recordschikking met het Openbaar Ministerie van 775 miljoen euro omdat maatregelen tegen witwassen via de bank jarenlang ondermaats waren. ING ziet de eigen vertrouwensscore nu met 0,1 punt dalen tot een 3,1. ABN AMRO gaat van een 3,3 naar een 3,2. De bank liep vorig jaar tegen de lamp en moet op last van De Nederlandsche Bank (DNB) miljoenen klanten in Nederland gaan doorlichten.
Rabobank
Ook Rabobank werd vorig jaar op de vingers getikt. Het vertrouwen van klanten in Rabobank is niettemin gestegen van een 3,3 naar een 3,4. Maar de vertrouwensmeting liep tot eind september, terwijl pas in november aan het licht kwam dat Rabobank tienduizenden klanten opnieuw aan het doorlichten is op mogelijke witwasrisico's.
Banken willen het checken van geldstromen graag gezamenlijk oppakken. De eerste stappen voor zo'n gezamenlijk transactiemonitoringsysteem zijn al gezet. "Witwassen is bij banken top of mind en dat zal zo blijven", benadrukt NVB-voorzitter Chris Buijink in een toelichting. De sector probeert daarnaast vertrouwen te kweken door in te zetten op het verbeteren van de dienstverlening en inspanningen op het vlak van klimaat.
Meer uit Financieel
ESSEN (ANP/DPA) - Tienduizenden reizigers van Duitse reisbureaus zitten vast in het Midden-Oosten na de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten en de tegenaanvallen van Iran. Uit cijfers van de Duitse reisbrancheorganisatie DRV blijkt dat ongeveer 30.000 toeristen niet naar huis kunnen vliegen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Defensiebedrijven eindigden maandag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op Iran die in het weekend begonnen en de vergeldingsaanvallen van Iran.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - De rechtszaken van bedrijven over het terugbetalen van de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump worden niet uitgesteld. Trump diende onlangs een verzoek in om de procedures met maximaal vier maanden uit te stellen voordat de zaken worden hervat. Een Amerikaans federaal hof van beroep wees het verzoek echter af.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De kosten voor het vervoeren van ruwe olie van het Midden-Oosten naar China zijn gestegen tot het hoogste niveau ooit. Dat is het gevolg van de onrust in de regio en het stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz. Die zeestraat is een belangrijke route voor olie en gas.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Klanten van Odido die vermoeden dat ze slachtoffer zijn geworden van de diefstal van hun gegevens, kunnen nu ook op de site van de politie controleren of hun data in handen van criminelen is gevallen. Mensen kunnen op basis van hun gegevens op politie.nl de check doen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ABN AMRO mag zijn kleinere branchegenoot NIBC Bank overnemen, heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) besloten. Volgens de mededingingswaakhond zijn er geen aanwijzingen dat deze deal de concurrentie in het Nederlandse bankenlandschap beperkt.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Air France-KLM ging maandag flink onderuit op de aandelenbeurs in Amsterdam. Ook andere Europese luchtvaartmaatschappijen hadden op de beurzen last van de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten, die dit weekend begonnen, en vergeldingsacties van Iran.
9 uur geleden