Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Experts: olieprijzen niet per se fors omhoog na nieuwe aanvallen

Experts: olieprijzen niet per se fors omhoog na nieuwe aanvallen

DEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.

"We hebben zoveel aanvallen gezien. Daar heeft de markt van geleerd", legt energiedeskundige Hans van Cleef van het bureau EqoLibrium het mogelijk beperkte effect uit. Volgens hem is het belangrijker hoe Iran en de VS reageren op de aanvallen. "Als daaruit blijkt dat we terug bij af zijn, zullen de prijzen omhoogschieten. Maar als daaruit blijkt dat ze gewoon blijven doorpraten, zal het meevallen."

Volgens Iraanse staatsmedia heeft Iran zaterdag Amerikaanse doelen in de regio beschoten als reactie op een Amerikaanse aanval. De VS meldden Iraanse doelen te hebben aangevallen na de beschieting van een schip in de zeestraat.

Afwachten

"Blijven aanvallen gebeuren, dan geeft het een opwaartse druk op de prijs", zegt energie-analist Jilles van den Beukel van het The Hague Centre for Strategic Studies (HCSS). "Het is even afwachten."

Hoe de olieprijzen reageren zal blijken wanneer de beurzen in Azië zondagnacht opengaan. De prijs van Brentolie, maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, stond vrijdag op bijna 72 dollar per vat en is daarmee in de buurt van het niveau van voor de oorlog. Veranderingen in de Europese gasprijs worden maandagochtend op de gasbeurs in Amsterdam zichtbaar.

Kerosine, stookolie en diesel

Volgens Van Cleef zal het effect groter zijn op de prijs van kerosine, stookolie en diesel. "Ruwe olie kan ook vanuit de regio per pijpleiding worden vervoerd. Dat geldt niet voor geraffineerde producten zoals kerosine."

Hoe de olieprijs zich verder ontwikkelt is moeilijk te voorspellen, stelt Van den Beukel. Het aantal schepen dat door de zeestraat vaart is de afgelopen week toegenomen, maar er zijn nog veel onzekerheden. De IMO heeft het evacuatieplan van schepen door de Straat van Hormuz sinds donderdag tijdelijk gestaakt en Iran hamerde vrijdag op eigen zeggenschap over de vaarweg, schetst Van den Beukel de situatie rondom de belangrijke zeestraat waar voor de oorlog een vijfde van de wereldwijde olie doorheen ging. "Bovendien is er nog veel onduidelijkheid over wat er gaat gebeuren na de vredesonderhandelingen."

Meer uit Financieel

Vakbonden eensgezind in strijd tegen kabinetsplannen

DEN HAAG (ANP) - De voorzitters van de vakbonden FNV, CNV en VCP hebben tijdens de actie in Den Haag verduidelijkt dat ze samen staan in de strijd tegen de kabinetsplannen. De bonden voeren deze week actie tegen bezuinigingen op sociale zekerheid.

3 minuten geleden
Duitse super gaat in Nederland concurrentie aan met bol en Amazon

NECKARSULM (ANP) - De grote Duitse supermarktketen Kaufland heeft de Nederlandse markt betreden als onlinemarktplaats. Daarmee concurreert Kaufland hier niet met bijvoorbeeld Albert Heijn of Jumbo, maar eerder met bol en Amazon.

46 minuten geleden
Opkoper bitcoins verliest rechtszaak in geschil rond beursgang

DEN HAAG (ANP) - Het is de Nederlandse opkoper van bitcoins AMBTS niet gelukt om via de rechter af te dwingen dat het bedrijf toch naar de beurs kan. Het bedrijf wilde via een beursnotering in Amsterdam institutionele beleggers nieuwe financiële instrumenten bieden om te investeren in de cryptomunt. Maar de Autoriteit Financiële Markten (AFM) en AMBTS zijn het oneens over de vorm van het bedrijf, waardoor het prospectus voor de beursgang eerder niet werd goedgekeurd door de toezichthouder.

1 uur geleden
Volkswagen overweegt verkoop motorfietsenmerk Ducati

WOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse autoconcern Volkswagen overweegt een verkoop van de Italiaanse motorfietsenbouwer Ducati. Het bekende merk maakt nu nog deel uit van Audi, dat weer een dochterbedrijf van Volkswagen is. Audi-topman Gernot Döllner zegt tegen persbureau Bloomberg dat een verkoop wordt bekeken.

2 uur geleden
EU-hof: Vlaams Belang-asielplan met naam IKEA kan merk schaden

STRAATSBURG (ANP) - Dat de Belgische radicaal-rechtse partij Vlaams Belang gebruik heeft gemaakt van de IKEA-naam en logo's voor de presentatie van een asielplan, kan schadelijk zijn voor het merk IKEA. Dat concludeert het Hof van Justitie van de Europese Unie dinsdag in een uitspraak.

2 uur geleden
Ook VK weert goederen van Israëlische nederzettingen in Westbank

LONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk komt met een handelsverbod op goederen die zijn geproduceerd in Israëlische nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Dit heeft een minister uit de regering van premier Andy Burnham bevestigd in Britse media.

3 uur geleden
Chinese vouwbare smartphones onthuld in aanloop naar Apple-event

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese smartphonefabrikanten Huawei en Xiaomi hebben nieuwe opvouwbare telefoons aangekondigd, in aanloop naar een Apple-evenement op woensdag. De iPhone-maker onthult daar naar verwachting zijn langverwachte, eerste vouwbare smartphone.

3 uur geleden