Verliezen op Wall Street na forse toename olieprijzen
NEW YORK (ANP/RTR) - Wall Street is donderdag met verliezen gesloten. Amerikaanse beleggers maakten zich vooral zorgen over een fikse toename van de olieprijzen. Die stijging werd aangewakkerd door onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze kende zijn zesde dag en er is geen uitzicht op een einde van het conflict. De vrees is juist dat de strijd zich ook nog naar andere landen kan uitbreiden.
Dit leidde tot een stijging van de Amerikaanse olieprijzen tot ongeveer 8,5 procent richting de 81 dollar per vat. Dat is het hoogste niveau sinds juli 2024. Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten en de Noordzee, steeg tot zo'n 5 procent naar dik 85 dollar per vat. Kenners maken zich zorgen dat deze prijstoenames de inflatie kunnen aanwakkeren en de economische groei kunnen vertragen.
Op de aandelenbeurs in New York zakte de toonaangevende Dow-Jonesindex 1,6 procent naar 47.954,74 punten. De brede S&P 500 verloor 0,6 procent op 6830,71 punten en techbeurs Nasdaq leverde 0,3 procent in op 22.748,99 punten.
ExxonMobil
"Kijk naar de olie vandaag, dat vertelt je alles wat je moet weten over waarom de aandelenmarkt daalt", zei Michael Antonelli, marktstrateeg bij Baird Private Wealth Management. "De markt probeert echt te begrijpen hoe lang dit conflict zal duren."
De ontwikkelingen stuwden wel de beurskoersen van oliebedrijven. Zo gingen ExxonMobil en Chevron tot ruim 2 procent omhoog.
Nvidia
De koersverliezen bij techbedrijven werden anderzijds beperkt door een sterke prognose van chipontwerper Broadcom. Die voorspelde dat de omzet uit zijn kunstmatige intelligentie-chips volgend jaar meer dan 100 miljard dollar zou bedragen. Broadcom zelf werd bijna 5 procent hoger gezet.
Ook chipconcern Nvidia eindigde met een kleine koerswinst, van 0,2 procent. Branchegenoot AMD leverde ruim 1 procent in. Persbureau Bloomberg meldde op basis van ingewijden dat de Amerikaanse regering nieuwe regels overweegt voor de AI-sector. Bedrijven zouden daarbij worden verplicht om toestemming van Washington te vragen voor vrijwel alle exporten van AI-versnellers.
De Trump-regering heeft herhaaldelijk gezegd het belangrijk te vinden dat de wereld Amerikaanse AI gebruikt. Deze regels zouden daarom ook niet bedoeld zijn als exportbeperking voor Nvidia. In plaats daarvan zou de regelgeving de Amerikaanse overheid als poortwachter voor de AI-industrie neerzetten.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
43 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
46 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
14 uur geleden