Verkiezingswinst regeringscoalitie Japan stemt beurs optimistisch
TOKIO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De regeringscoalitie van premier Fumio Kishida heeft zondag bij de parlementsverkiezingen in Japan een comfortabele meerderheid in het lagerhuis behouden. De coalitie kan rekenen op 293 van de 465 zetels. Dat is meer dan menigeen had verwacht en dan dat de exitpolls voorspelden. De overwinning lijkt de weg te effenen voor meer overheidsinvesteringen in de derde economie ter wereld.
De liberale LDP van premier Kishida domineert al decennialang de Japanse politiek. Ook nu kwam de partij, ondanks 15 zetels verlies, al in zijn eentje uit op een meerderheid van 261 zetels. Vooraf werd getwijfeld of de LDP nog wel alleen een meerderheid zou kunnen halen. Kishida beloofde de voor zijn partij en coalitie veel gunstiger verkiezingsuitslag dan vooraf was verwacht aan te wenden om belangrijke politieke knopen door te hakken. De coalitie is nu niet afhankelijk van de oppositiepartijen om extra budget vrij te maken, waarmee zij het economisch herstel na de coronapandemie kan versnellen.
De belangrijkste aandelenbeurs in Japan, de Nikkei, reageerde positief. Zij steeg maandag met meer dan 2 procent, nadat de uitslag bekend werd.
De 64-jarige Kishida is sinds begin oktober leider van de LDP en premier. Zijn voorganger Yoshihide Suga trad af wegens onder meer kritiek op zijn coronabeleid. Een van de eerste dingen die Kishida deed, was verkiezingen uitschrijven. De verkiezingen vormde een belangrijke test voor hem. Hij noemde de uitslag maandag dan ook een "erg belangrijk".
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA/RTR) - In Iraanse steden zijn, ondanks de luchtaanvallen, vele duizenden mensen de straat opgegaan voor anti-Israëlische betogingen ter gelegenheid van de jaarlijkse al-Quds-dag. Die staat ook bekend als de Dag van Jeruzalem.
12 minuten geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse regering gaat een resolutie aannemen, zodat het land geld kan gebruiken uit het SAFE-programma van de Europese Unie. Dit ondanks een veto van president Karol Nawrocki, meldt premier Donald Tusk. Met SAFE kunnen lidstaten tegen lage rentes langlopende leningen afsluiten voor defensieprojecten met andere landen.
23 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft gemeld een brug over de rivier de Litani in Libanon te hebben bestookt. Het is voor het eerst bij de huidige aanvallen op Libanon dat het leger publiekelijk erkent een burgerdoel als doelwit te hebben gehad.
44 minuten geledenTEL AVIV (ANP) - Sinds de start van de oorlog met Iran moesten in totaal 2975 mensen in Israël naar het ziekenhuis, meldt het Israëlische ministerie van Volksgezondheid aan The Times of Israel. Zij raakten gewond bij de Iraanse vergeldingsaanvallen of werden bijvoorbeeld behandeld voor angstklachten. Op dit moment liggen er 85 mensen in het ziekenhuis, dat zijn zowel burgers als militairen.
50 minuten geledenSOHAR (ANP/AFP) - In Oman zijn twee buitenlanders om het leven gekomen als gevolg van het neerhalen van drones in Sohar. Volgens plaatselijke media vielen de drones of brokstukken ervan op een industrieterrein in de kustplaats. Daarbij vielen twee doden en meerdere gewonden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - President Donald Trump heeft op zijn platform Truth Social opnieuw de leiders van Iran bedreigd en zegt dat de VS "beschikken over ongeëvenaarde vuurkracht, onbeperkte munitie en zeeën van tijd".
2 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - Het Saudische ministerie van Defensie heeft gemeld een drone te hebben onderschept die gericht was op de diplomatenwijk ten westen van het centrum van de hoofdstad Riyad. Elders in het land werden nog twee drones neergehaald.
2 uur geleden