Verkiezingswinst regeringscoalitie Japan stemt beurs optimistisch
TOKIO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De regeringscoalitie van premier Fumio Kishida heeft zondag bij de parlementsverkiezingen in Japan een comfortabele meerderheid in het lagerhuis behouden. De coalitie kan rekenen op 293 van de 465 zetels. Dat is meer dan menigeen had verwacht en dan dat de exitpolls voorspelden. De overwinning lijkt de weg te effenen voor meer overheidsinvesteringen in de derde economie ter wereld.
De liberale LDP van premier Kishida domineert al decennialang de Japanse politiek. Ook nu kwam de partij, ondanks 15 zetels verlies, al in zijn eentje uit op een meerderheid van 261 zetels. Vooraf werd getwijfeld of de LDP nog wel alleen een meerderheid zou kunnen halen. Kishida beloofde de voor zijn partij en coalitie veel gunstiger verkiezingsuitslag dan vooraf was verwacht aan te wenden om belangrijke politieke knopen door te hakken. De coalitie is nu niet afhankelijk van de oppositiepartijen om extra budget vrij te maken, waarmee zij het economisch herstel na de coronapandemie kan versnellen.
De belangrijkste aandelenbeurs in Japan, de Nikkei, reageerde positief. Zij steeg maandag met meer dan 2 procent, nadat de uitslag bekend werd.
De 64-jarige Kishida is sinds begin oktober leider van de LDP en premier. Zijn voorganger Yoshihide Suga trad af wegens onder meer kritiek op zijn coronabeleid. Een van de eerste dingen die Kishida deed, was verkiezingen uitschrijven. De verkiezingen vormde een belangrijke test voor hem. Hij noemde de uitslag maandag dan ook een "erg belangrijk".
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - De druk op de Britse premier Keir Starmer om af te treden neemt verder toe. Het aantal partijgenoten dat oproept tot zijn vertrek, is toegenomen tot circa negentig. Intussen heeft hij een kort overleg gehad met een potentiële uitdager, de minister van Volksgezondheid Wes Streeting.
54 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO houdt voor het eerst een militaire oefening met Servië. De verstandhouding tussen het bondgenootschap en een van de weinige Europese landen die nog niet bij de NAVO of de EU horen is vaak moeizaam. Tijdens de Kosovo-oorlog in 1999 bombardeerde de NAVO Servië.
2 uur geledenWENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.
10 uur geledenWENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.
12 uur geledenCANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.
12 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.
13 uur geleden