Verkiezingen in door woningnood geplaagd Ierland
DUBLIN (ANP) - Ierland kiest zaterdag een nieuw parlement. Het land heeft nauwe historische en economische banden met Groot-Britannië en Noord-Ierland en lijkt ook politiek in zwaar weer te komen met de brexit. De huidige conservatief-liberale premier Leo Varadkar (41), die zijn mannetje stond tijdens de onderhandelingen met de Britten over hun vertrek uit de EU, lijkt echter niet te profiteren van zijn leiderschap, dat twee jaar duurt.
De enorme woningnood jaagt vooral veel jonge kiezers weg bij de twee centrumrechtse dominerende partijen, Fine Gael van premier Varadkar en de Fianna Fáil of de Republikeinse Partij. Fine Gael regeert al sinds 2011 en de kiezers lijken verandering te willen.
De linkse Sinn Féin lijkt de grootste te kunnen worden onder leiding van Mary Lou McDonald (50). Deze fanatiek naar hereniging met Noord-Ierland strevende partij ziet in de brexit de beste kans ooit om het eiland helemaal aan het Britse gezag te onttrekken. De radicale partij was ooit de spreekbuis van de terroristische beweging IRA, maar werft nu kiezers met sociale plannen zoals de snelle bouw van 100.000 woningen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een bemanningslid van het neergestorte Amerikaanse gevechtsvliegtuig in Iran is gered, meldden Amerikaanse functionarissen aan CBS News. Het toestel zou een F-15 zijn, waarbij twee personen aan boord zitten. De zoek- en reddingsoperatie is nog steeds bezig.
10 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgend jaar 1,5 biljoen dollar uitgeven aan defensie. Het Witte Huis heeft zijn begrotingsvoorstel gepubliceerd. Hiermee zouden de militaire uitgaven met ongeveer 40 procent worden verhoogd tot het hoogste niveau in de moderne geschiedenis.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Amerikaanse functionarissen bevestigen dat een Amerikaans gevechtsvliegtuig is neergehaald in Iran, meldt The New York Times. De VS proberen de bemanning op te sporen en te redden voordat Iran ze te pakken krijgt, zeggen ingewijden tegen de krant.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn land "met iets meer tijd makkelijk de Straat van Hormuz kan heropenen." Door een Iraanse blokkade varen nauwelijks nog schepen door de zeestraat, die van groot belang is voor de internationale handel.
2 uur geledenBUSHEHR (ANP/RTR) - Een opslagplaats met daarin hulpgoederen en hulpvoertuigen is geraakt door een droneaanval, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). Donderdag zei die organisatie nog zich zorgen te maken om de verslechterde humanitaire situatie in Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Vicepresident JD Vance zal voortaan verantwoordelijk zijn voor fraudebestrijding in de VS. Op Truth Social schrijft president Donald Trump dat Vance in die rol voortaan bekend zal staan als "fraude-tsaar".
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ma Xingrui, lid van het Chinese politburo en voormalig leider van de Communistische Partij in Xinjiang, wordt onderzocht door het anti-corruptieorgaan van de partij, melden Chinese media. Voor zover bekend is hij nog niet uit zijn functie gezet.
3 uur geleden