
Verkiezingen gaan door, afblazen kan tot op laatste moment
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan in het uiterste geval tot vlak voor de landelijke verkiezingen medio maart de boel nog afblazen mochten de ontwikkelingen met de oprukkende Britse coronavariant echt te riskant zijn. Het kabinet en de Tweede Kamer moeten dit dan snel en in samenspraak via een aparte wet regelen.
Maar niemand in politiek Den Haag zegt tot nu toe dat de verkiezingen moeten worden uitgesteld. Op onafhankelijk Tweede Kamerlid Henk Krol na. Het kabinet heeft tal van maatregelen in gang gezet die ertoe moeten leiden dat kiezers veilig kunnen stemmen, benadrukt minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) keer op keer. Zij is verantwoordelijk voor de verkiezingen.
Zorgen van een klein aantal burgemeesters en enkele deskundigen in het Outbreak Management Team (OMT) over de grote risico's, brengen daar geen verandering in. "De extra maatregelen om de verkiezingen coronaproof te maken, zijn juist genomen in overleg met het RIVM", stelt de minister woensdag. Het kabinet heeft tot nu toe dan ook geen advies gevraagd aan het OMT.
Eind februari nieuwe update
De verkiezingen zijn nu niet op één dag maar gespreid over drie dagen, 15, 16 en 17 maart. Mensen vanaf zeventig jaar mogen per brief stemmen. Ook mogen mensen drie in plaats van twee volmachten uitbrengen voor anderen die zelf niet hun stem kunnen uitbrengen, bijvoorbeeld omdat ze corona hebben of ziekteverschijnselen hebben.
Ollongren wil eind februari een nieuwe update over de situatie geven aan de Tweede Kamer. Maar ook daarna kan er dus nog iets veranderen, mocht dat noodzakelijk zijn. Het kabinet houdt volgens haar de actuele situatie goed in de gaten. De extra wet zou moeten worden behandeld tijdens het verkiezingsreces, dat na donderdag ingaat en loopt tot na de verkiezingen.
Uitstel zal een enorme logistieke operatie opleveren. Zo moeten alle stembiljetten opnieuw worden gedrukt, met de juiste datum. Ook moeten locaties en vrijwilligers worden afgezegd en weer geregeld worden voor de nieuwe verkiezingsdatum. Het zal leiden tot nog meer kosten, bovenop de tientallen miljoenen euro die al voor de aanpassingen zijn gemaakt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland moet 15 procent minder grondstoffen gebruiken in 2035 ten opzichte van 2016. Dat staat in een nieuw plan voor een kringloopeconomie in Nederland dat demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu, VVD) dinsdag heeft gepubliceerd. Het oude doel was een halvering in 2030, maar dat werd anders berekend. Daarom willen zowel het ministerie als het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) niet spreken van een lagere ambitie.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - JA21 vindt niet dat Oekraïne lid mag worden van de NAVO of de Europese Unie. Het land ligt "te veel in de Russische invloedssfeer", zei kandidaat-Kamerlid Michiel Hoogeveen maandag tijdens een debat over buitenlandse politiek in De Balie in Amsterdam.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse politie doet geen onderzoek naar extra dreigingen aan het adres van PVV-leider Geert Wilders, bevestigt een woordvoerster na berichtgeving hierover van De Telegraaf. "Er is geen indicatie voor een extra dreiging", zegt zij.
10 uur geledenENSCHEDE (ANP) - De SGP heeft "heel sterk" gehandeld toen in de Tweede Kamer een discussie was over de strafbaarstelling van illegaliteit, vindt VVD-leider Dilan Yeşilgöz. De conservatief-christelijke partij kreeg van andere partijen juist veel kritiek daarop. ChristenUnie-leider Mirjam Bikker sprak van een "staatsrechtelijke modderpoel".
16 uur geledenSHARM-EL-SHEIKH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is vanuit Israël vertrokken naar Egypte. Hij wordt daar verwacht op een bijeenkomst over Gaza, waar wordt gesproken over het staakt-het-vuren en de toekomst van het Palestijnse gebied.
17 uur geledenENSCHEDE (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz hoopt dat Geert Wilders van de PVV wél naar het verkiezingsdebat van SBS6 komt van donderdag 23 oktober, nadat hij het RTL-debat van afgelopen zondag had afgezegd om veiligheidsredenen. Ze gaat ervan uit dat SBS6 zorgt voor veilige omstandigheden. "Dan is het altijd aan degene zelf: voel je je ook veilig?", aldus de politica.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politieke partijen willen de discussie over woningbouw minder politiek maken, spreken ze uit in een debat over wonen in aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen. Alle partijen willen dat er jaarlijks zo'n 100.000 huizen gebouwd worden en dat mensen in een betaalbaar, passend huis kunnen wonen.
19 uur geleden