Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verkenners: Omtzigt had geen onderwerp van verkenning mogen zijn

Verkenners: Omtzigt had geen onderwerp van verkenning mogen zijn

DEN HAAG (ANP) - Het had "niet mogen gebeuren" dat CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt onderwerp van de verkenningsgesprekken van de formatie zou worden. Dat zeggen de huidige verkenners Wouter Koolmees (D66) en Tamara van Ark (VVD) vrijdag. Verkenners gaan niet over individuele Kamerleden, zeggen beiden.

Ze betreuren dat op een uitgelekte notitie onder meer werd gerept over een "functie elders" voor Omtzigt. Daarmee is het vertrouwen van de partijleiders volgens hen geschaad. Ook de inmiddels opgestapte verkenners Kajsa Ollongren (D66) en Annemarie Jorritsma (VVD) zouden dit vinden. Dat vertrouwen moet volgens Koolmees en Van Ark worden hersteld.

Volgens hen is de positie van Omtzigt niet aan de orde geweest tijdens gesprekken met de gekozen partijleiders. Wel stond hij dus vermeld op een lijst "aandachtspunten" voor de verkenning, die donderdag met VVD-leider Mark Rutte en D66-leider Sigrid Kaag besproken zouden worden. Die lijst was een "inventariserende voorbereidingsnotitie", aldus de voormalige verkenners.

Debat

Wie het punt van Omtzigt heeft ingebracht, is nog steeds niet bekend. Die vraagt komt volgens Koolmees aan de orde tijdens het debat over de kwestie met de oud-verkenners, dat aanstaande woensdag wordt gehouden. De passage over Omtzigt zou zijn voortgekomen uit "meerdere invalshoeken, waaronder berichten in de media", schreven de huidige verkenners eerder vrijdag in een brief.

Het punt over Omtzigt is pijnlijk, omdat hij momenteel overspannen thuiszit en volgens geruchten spanningen zou hebben met de partijtop van het CDA. Ook vanuit het kabinet zouden eerder al pogingen zijn gedaan om de kritische Omtzigt "te temperen", meldde NRC-columnist Tom Jan Meeus eerder dit jaar. CDA-ministers Hugo de Jonge en Wopke Hoekstra, die tevens partijleider is, zouden hebben meegedaan aan die gesprekken volgens NRC.

Meer uit Politiek

Volgende week enquêteverhoren met Arib en Van Dissel

DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.

5 uur geleden
Jetten schrok ook van kosten voor privéjets ministers

DEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.

7 uur geleden
Kabinet vindt plan Netanyahu voor Gaza uitermate zorgelijk

DEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.

7 uur geleden
'Vliegend team' rond asiel is opgestart, zegt Van den Brink

DEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.

9 uur geleden
Van Weel: geen geld om verkeersboetes gelijk te houden

DEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).

11 uur geleden
Berendsen noemt gedrag Rusland na drone-incident "roekeloos".

DEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.

11 uur geleden
Van den Brink bezoekt Ter Apel en herhaalt roep om opvangplekken

TER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.

22 uur geleden