
Verkenners: Omtzigt had geen onderwerp van verkenning mogen zijn
DEN HAAG (ANP) - Het had "niet mogen gebeuren" dat CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt onderwerp van de verkenningsgesprekken van de formatie zou worden. Dat zeggen de huidige verkenners Wouter Koolmees (D66) en Tamara van Ark (VVD) vrijdag. Verkenners gaan niet over individuele Kamerleden, zeggen beiden.
Ze betreuren dat op een uitgelekte notitie onder meer werd gerept over een "functie elders" voor Omtzigt. Daarmee is het vertrouwen van de partijleiders volgens hen geschaad. Ook de inmiddels opgestapte verkenners Kajsa Ollongren (D66) en Annemarie Jorritsma (VVD) zouden dit vinden. Dat vertrouwen moet volgens Koolmees en Van Ark worden hersteld.
Volgens hen is de positie van Omtzigt niet aan de orde geweest tijdens gesprekken met de gekozen partijleiders. Wel stond hij dus vermeld op een lijst "aandachtspunten" voor de verkenning, die donderdag met VVD-leider Mark Rutte en D66-leider Sigrid Kaag besproken zouden worden. Die lijst was een "inventariserende voorbereidingsnotitie", aldus de voormalige verkenners.
Debat
Wie het punt van Omtzigt heeft ingebracht, is nog steeds niet bekend. Die vraagt komt volgens Koolmees aan de orde tijdens het debat over de kwestie met de oud-verkenners, dat aanstaande woensdag wordt gehouden. De passage over Omtzigt zou zijn voortgekomen uit "meerdere invalshoeken, waaronder berichten in de media", schreven de huidige verkenners eerder vrijdag in een brief.
Het punt over Omtzigt is pijnlijk, omdat hij momenteel overspannen thuiszit en volgens geruchten spanningen zou hebben met de partijtop van het CDA. Ook vanuit het kabinet zouden eerder al pogingen zijn gedaan om de kritische Omtzigt "te temperen", meldde NRC-columnist Tom Jan Meeus eerder dit jaar. CDA-ministers Hugo de Jonge en Wopke Hoekstra, die tevens partijleider is, zouden hebben meegedaan aan die gesprekken volgens NRC.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Raad van State is kritisch over de aanpak van probleemwolven die demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur, BBB) voor ogen heeft. Hij wil het te makkelijk maken om een wolf te vangen of zelfs te doden en dat is strijdig met Europese natuurbeschermingsregels, aldus de belangrijkste adviseur van de regering op wetgevingsgebied.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen en jongeren voelen zich structureel niet gehoord door politici. Ze beoordelen de mate waarin ze zich gehoord voelen met een 4,4. Vorig jaar was dit een 4,5. Hun grootste zorgen zijn pesten (41 procent), woningnood (36 procent) en veiligheid (36 procent), meldt UNICEF Nederland in het jaarlijkse UNICEF-jongerenadvies. Twee van de drie grootste zorgen zijn hetzelfde als vorig jaar. "Er is dus weinig veranderd", concludeert UNICEF.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) vindt dat het aan het Openbaar Ministerie is om "te beoordelen of en welke stappen passend zijn" na het optreden van de rapgroep Bob Vylan in Paradiso. Hij gaat niet in op het verzoek van coalitiepartij BBB om "desnoods gebruik te maken van uw bevoegdheid om deze persoon de toegang tot Nederland te ontzeggen".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans hoopt partijen mee te krijgen om de begroting die het demissionaire kabinet binnenkort presenteert op Prinsjesdag te verbouwen na de verkiezingen. Hij vreest dat "2026 anders ook weer een verloren jaar wordt, na al die verloren jaren die we achter de rug hebben", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij Buitenhof.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - "Artistieke vrijheid kan nooit betekenen dat concertbezoekers of Amsterdammers zich bedreigd voelen of er wordt opgeroepen tot haat of geweld." Dat stelt de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema na het optreden van de band Bob Vylan, zaterdagavond in Paradiso.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."
3 dagen geleden