Verkenner ziet nu wel meerderheidscoalitie in provincie Groningen
GRONINGEN (ANP) - Het lijkt toch mogelijk om in de provincie Groningen een stabiel provinciebestuur te vormen dat stoelt op een meerderheid in Provinciale Staten. De partijen BBB, VVD, PvdA, GroenLinks en Groninger Belang gaan proberen een nieuw college te vormen, zei verkenner en oud-burgemeester van Groningen Peter den Oudsten bij de presentatie van zijn tweede rapport. Volgens hem is er "chemie" tussen de partijen. "Ik denk dat het goed gaat komen."
De fractievoorzitters moeten zo snel mogelijk onder leiding van een formateur om tafel, is het advies van Den Oudsten. Het voornemen is dat er zes gedeputeerden komen, een meer dan in het huidige college. De komende weken worden gesprekken op hoofdlijnen gevoerd om dat te vormen.
Op 25 september viel de coalitie van BBB, PvdA, ChristenUnie en Groninger Belang door onenigheid over een windmolenpark. Den Oudsten had eind oktober na zijn eerste verkenningsronde geconcludeerd dat een stabiel meerderheidsbestuur toen niet mogelijk was, mede omdat de BBB als grootste partij zich volgens andere fracties hard opstelde en niet luisterde en reflecteerde.
'Oud zeer en politieke spanningen'
Sindsdien zijn vele gesprekken gevoerd, waarna Den Oudsten en zijn medeverkenner Maarten Ruys concludeerden dat een meerderheidscoalitie over rechts niet kan, maar "over het midden" wel. Het CDA was daarbij ook in beeld, maar die partij wenst niet deel te nemen aan de komende formatiegesprekken.
De vijf genoemde partijen hebben nadat ze "oud zeer en politieke spanningen" zoveel mogelijk uit de weg hebben geruimd, besloten vooruit te kijken en inhoudelijke verschillen constructief te bespreken, aldus Den Oudsten. Een gedetailleerd coalitieprogramma is volgens hem niet nodig, een "addendum" op het vorige zou volstaan, met afspraken over zaken als het landelijk gebied, mijnbouw en energie, maar ook goed bestuur. In de gevallen coalitie had de ChristenUnie de samenwerking met de BBB opgezegd omdat die partij zich met haar tegenstem over het windpark in de Eemshaven schuldig zou hebben gemaakt aan onbetrouwbaar bestuur.
Geen plan B
Volgens Den Oudsten hebben de vijf genoemde partijen ondanks de verschillen in verkiezingsprogramma's "vertrouwen dat ze tot elkaar kunnen komen". Desgevraagd zei hij geen plan B te hebben. "Dat is ook niet nodig als ik zo de partijen heb gehoord."
De gevallen coalitie steunde op in totaal 23 van de 43 zetels. De partijen die nu gaan onderhandelen hebben er samen 27.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Anders dan het kabinet en coalitiepartners VVD en CDA heeft D66 er "geen enkel begrip" voor dat de Verenigde Staten Israël "zonder plan" een oorlog zijn begonnen tegen Iran. Dat zei fractievoorzitter Jan Paternotte in een Kamerdebat over het conflict in het Midden-Oosten. "Wat we van de Amerikaanse regering horen is elke dag iets anders", zei hij.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD staat achter het kabinetsbeleid om geen expliciete steun uit te spreken voor de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. Maar de liberalen staan wel "aan de kant van de Amerikanen en de Israëli's", verzekerde fractievoorzitter Ruben Brekelmans in een Kamerdebat over de oorlog in het Midden-Oosten.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet aandringen op een gesprek tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten over de oorlog die het laatstgenoemde land met Israël voert tegen Iran, vindt CDA-leider Henri Bontenbal. Dat zal moeten gaan over een exitstrategie uit de oorlog, wat de doelstellingen zijn en hoe perspectief kan worden geboden aan de Iraanse bevolking.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet niet betrokken worden bij de oorlog in Iran, aldus Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) in een Kamerdebat over het conflict. "Loop niet achter Netanyahu en Trump aan."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK, SP en Partij voor de Dieren vinden dat het kabinet een "rode lijn" moet trekken tegen de VS en Israël vanwege de oorlog die de landen zijn begonnen tegen Iran. Stephan van Baarle van DENK opende het Kamerdebat over de oorlog door te stellen dat de Amerikaanse president Donald Trump het "internationaal recht bij het grofvuil" heeft gezet. Hij vindt de reactie van Nederland en uit de Tweede Kamer "echt schrikbarend".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.
1 dag geleden