Verkenner ziet nu wel meerderheidscoalitie in provincie Groningen
GRONINGEN (ANP) - Het lijkt toch mogelijk om in de provincie Groningen een stabiel provinciebestuur te vormen dat stoelt op een meerderheid in Provinciale Staten. De partijen BBB, VVD, PvdA, GroenLinks en Groninger Belang gaan proberen een nieuw college te vormen, zei verkenner en oud-burgemeester van Groningen Peter den Oudsten bij de presentatie van zijn tweede rapport. Volgens hem is er "chemie" tussen de partijen. "Ik denk dat het goed gaat komen."
De fractievoorzitters moeten zo snel mogelijk onder leiding van een formateur om tafel, is het advies van Den Oudsten. Het voornemen is dat er zes gedeputeerden komen, een meer dan in het huidige college. De komende weken worden gesprekken op hoofdlijnen gevoerd om dat te vormen.
Op 25 september viel de coalitie van BBB, PvdA, ChristenUnie en Groninger Belang door onenigheid over een windmolenpark. Den Oudsten had eind oktober na zijn eerste verkenningsronde geconcludeerd dat een stabiel meerderheidsbestuur toen niet mogelijk was, mede omdat de BBB als grootste partij zich volgens andere fracties hard opstelde en niet luisterde en reflecteerde.
'Oud zeer en politieke spanningen'
Sindsdien zijn vele gesprekken gevoerd, waarna Den Oudsten en zijn medeverkenner Maarten Ruys concludeerden dat een meerderheidscoalitie over rechts niet kan, maar "over het midden" wel. Het CDA was daarbij ook in beeld, maar die partij wenst niet deel te nemen aan de komende formatiegesprekken.
De vijf genoemde partijen hebben nadat ze "oud zeer en politieke spanningen" zoveel mogelijk uit de weg hebben geruimd, besloten vooruit te kijken en inhoudelijke verschillen constructief te bespreken, aldus Den Oudsten. Een gedetailleerd coalitieprogramma is volgens hem niet nodig, een "addendum" op het vorige zou volstaan, met afspraken over zaken als het landelijk gebied, mijnbouw en energie, maar ook goed bestuur. In de gevallen coalitie had de ChristenUnie de samenwerking met de BBB opgezegd omdat die partij zich met haar tegenstem over het windpark in de Eemshaven schuldig zou hebben gemaakt aan onbetrouwbaar bestuur.
Geen plan B
Volgens Den Oudsten hebben de vijf genoemde partijen ondanks de verschillen in verkiezingsprogramma's "vertrouwen dat ze tot elkaar kunnen komen". Desgevraagd zei hij geen plan B te hebben. "Dat is ook niet nodig als ik zo de partijen heb gehoord."
De gevallen coalitie steunde op in totaal 23 van de 43 zetels. De partijen die nu gaan onderhandelen hebben er samen 27.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
10 uur geledenEDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".
2 dagen geleden