Verhoogd risico op natuurbranden: Wat betekent dat voor Tholen?
THOLEN - Het is weer zomers warm. Dat brengt veel plezier met zich mee; mensen gaan de straat op, de stranden raken vol, en er worden volop ijsjes gegeten. Maar, de zomerse temperaturen en de aanhoudende droogte hebben ook een keerzijde. Door de droge bermen en natuur kan er gemakkelijker brand ontstaan. De Veiligheidsregio Zeeland heeft daarom deze maand het natuurbrandrisico al verhoogd naar ‘extra alert’. Kees van de Velde is brandweerman op de post Sint Philipsland en vertelt erover.
“Wij hebben geen groot bosgebied, maar wel veel landbouwgrond en dijken. Wanneer dijken net zijn gemaaid, is er een kans dat de brand ontstaat”, aldus Van de Velde. Een brand ontstaat zelden ‘uit zichzelf’. Daar spelen vaak nog andere factoren in mee. “Een brand heeft meestal een ontstekingsbron nodig zoals een vlam, vonk, hittebron of chemische reactie. Het warme weer op zich kan geen brand veroorzaken. Bekende voorbeelden waardoor een brand ontstaat zijn een barbecue, warme auto in de berm of een peuk.” Volgens Kees kan de mens in veel gevallen een brand zelf voorkomen: “Het menselijk gedrag speelt hierbij een rol: let bijvoorbeeld op dat je sigarettenpeuken niet naar buiten gooit. Ruim dat netjes op. Gooi ook geen barbecue in een afvalcontainer na gebruik.”
Mocht er tóch een klein brandje ontstaan, dan is dit ook vaak eenvoudig op te lossen. “Zorg dat er altijd een emmer stand-by staat. Schat de brand goed in! Een brand kan snel ontwikkelen en vaak overschat je jezelf. Zorg vooral dat je altijd op je eigen veiligheid let. Een kleine container, waarbij de kans op uitbreiding nihil is, kun je gemakkelijk zelf blussen. Als de brand al wat groter is - of de kans op uitbreiding groot is - kun je beter de brandweer bellen. In de tussentijd kun je wel kijken of je brandstoffen weg kunt nemen. Bijvoorbeeld door je auto te verplaatsen.”
Ook op het eiland komen natuurbranden regelmatig voor. Dan staat de brandweer direct paraat. “Het komt weleens voor dat een stuk land in brand staat. Dan wordt alles uit de kast getrokken om deze te bestrijden in verband met uitbreidingsgevaar. Maar grote branden op het eiland, dat valt gelukkig erg mee. Als wij naar een natuurbrand gaan, krijgen wij eerst van de meldkamer door hoe de brand er ongeveer uitziet. Op de locatie zelf schatten wij dan in of we het zelf kunnen blussen, of dat er hulp nodig is van andere brandweerposten.” Ook voor de brandweer zijn het warme dagen. Dat maakt het blussen in volle bepakking extra zwaar. De brandweer is dan ook elke minuut van de dag goed voorbereid op dit soort inzetten. “We zorgen ervoor dat we de hele dag water drinken, zodat ons vochtpeil goed is voor een eventuele uitruk. Tijdens de inzet houden we de inzettijd zo kort mogelijk en schalen we snel op, zodat zij ons kunnen aflossen.”
Kees sluit af: “Wees altijd voorzichtig met wat je doet. Een flesje of glas heeft een vergrootglas effect, hiermee krijg je heel gemakkelijk brand. Ga ook verstandig om met hittebronnen op de camping; daar is het vaak droog. Een stacaravan bijvoorbeeld brandt erg gemakkelijk met dit weer. En wellicht niet helemaal in lijn met het onderwerp droogte, maar kijk ook eens naar de deobussen bij je raam. Door de warmte in combinatie met de volle zon, kan zo’n deobus zomaar exploderen.”
Meer uit Tholen
STAVENISSE - Rien de Graaf is vrijdagmiddag tijdens de onthulling van het gerestaureerde grafmonument in de Hervormde Kerk van Stavenisse verrast met een Koninklijke onderscheiding. De onderscheiding kreeg hij vanwege zijn jarenlange inzet voor onder meer de kerk en de restauratie van het monument Hieronymus van Tuyll van Serooskerke.
12 minuten geleden[Advertorial] POORTVLIET - Dertig jaar geleden schreef Jolanda Geelen haar praktijk Engedi in bij de Kamer van Koophandel. Inmiddels heeft zij al vele cliënten mogen begeleiden bij uiteenlopende hulpvragen, zoals trauma, verlies, relatieproblemen en misbruik. Vanuit haar praktijk in Poortvliet blikt ze dankbaar terug op een intense maar waardevolle periode.
7 uur geledenTHOLEN - Ben jij dé WK-kenner van de regio? Doe mee met de WK-prijsvraag van Uitgeverij de Bode en win een LG televisie!
1 dag geledenBERGEN OP ZOOM/THOLEN - Ooit waren er 23 weervissers actief op de Oosterschelde, nu is er nog maar één: Henk van Schilt, schoonzoon van Cor van Dort, de bekendste weervisser van Bergen op Zoom, die in september 2025 overleed op 93-jarige leeftijd.
1 dag geledenWEST-BRABANT/THOLEN - Het Bravis ziekenhuis zet een speciaal IC-filter in om medicijnresten, zoals antibiotica, uit het rioolwater te houden. Het filter wordt ingezet op de Intensive Care en is ontwikkeld in samenwerking met Zereau.
2 dagen geledenPOORTVLIET - Een minderjarig meisje is dinsdagavond gewond geraakt toen zij met haar brommer ten val kwam op de Kadijk bij Poortvliet. Volgens de politie botste ze daarbij tegen een paaltje.
2 dagen geledenSINT PHILIPSLAND/STEENBERGEN - De Slaakbrug (N257) is van donderdag 28 tot en met vrijdag 29 mei afgesloten vanwege onderhoud. Rijkswaterstaat voert dan werkzaamheden uit aan de voegovergangen en opleggingen. Zowel de hoofdrijbaan als de parallelbaan zijn dicht. Als het werk uitloopt, wordt er doorgewerkt tot en met zaterdag.
2 dagen geleden