Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vergrijzing bij bedrijfsleiders in landbouw neemt toe

Vergrijzing bij bedrijfsleiders in landbouw neemt toe

DEN HAAG (ANP) - De landbouw is de afgelopen tien jaar vergrijsd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Meer mensen die in 2023 aan het hoofd van een landbouwbedrijf stonden, hadden de pensioenleeftijd al bereikt vergeleken met 2013.

Bijna een op de vijf bedrijfshoofden in de landbouw, zo'n 20 procent, was in 2023 67 jaar of ouder. Tien jaar eerder was dat nog 17 procent, becijfert het CBS.

Bijna 10.000 van de ongeveer 50.000 landbouwbedrijven werden vorig jaar geleid door iemand die ouder is dan 67 jaar. Bij ondernemingen in de akkerbouw hebben bedrijfsleiders relatief het vaakst de pensioenleeftijd bereikt. Bijna drie op de tien bedrijfshoofden in deze sector waren in 2023 67 jaar of ouder.

Leeftijd verhoogd

Mogelijk werken meer bedrijfsleiders door als ze al op de pensioenleeftijd zitten omdat ze geen opvolger hebben. Bijna zes op de tien boeren van 55 jaar en ouder hadden niemand klaarstaan die de leiding van het bedrijf kan overnemen, liet het CBS in 2021 weten. Vooral bij kleinere landbouwbedrijven speelde dit probleem.

Het CBS constateert ook dat er meer bedrijfshoofden zijn bijgekomen die jonger zijn dan 40 jaar. In 2023 hadden bijna 4800 landbouwbedrijven een leidinggevende die jonger dan 40 was, ruim 9 procent meer dan tien jaar eerder. Jongere bedrijfshoofden werken vooral in de tuinbouw. Volgens het CBS werd 12 procent van de tuinbouwbedrijven in 2023 geleid door iemand van nog geen 40 jaar. Ook in de veehouderij zijn relatief veel bedrijfshoofden jong.

Overigens konden mensen in 2013 eerder met pensioen gaan dan in 2023. Sinds 2013 wordt de leeftijd telkens verhoogd waarop mensen in Nederland met pensioen kunnen en een AOW-uitkering ontvangen. In 2013 kon dat als ze 65 jaar en een maand oud waren, tien jaar later moesten ze daarvoor 66 jaar en tien maanden oud zijn. Dit jaar is de pensioengerechtigde leeftijd verder verhoogd naar 67 jaar.

Meer uit Financieel

Storing bij X is voorbij

BASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.

6 uur geleden
Wall Street sluit lager na opmerking Trump over Fed-kandidaat

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.

8 uur geleden
OpenAI begint test met advertenties in ChatGPT

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, wil binnenkort advertenties aan gebruikers van de populaire chatbot laten zien. Het bedrijf meldt de komende weken te beginnen met het testen van het aanbieden van reclames onder gebruikers in de Verenigde Staten.

9 uur geleden
Luchtvaartautoriteit EU adviseert niet boven Iran te vliegen

KEULEN (ANP/RTR) - De Europese luchtvaartautoriteit EASA heeft Europese luchtvaartmaatschappijen opgeroepen het luchtruim van Iran te mijden. De EASA kwam vrijdag met dit advies vanwege de aanhoudende spanningen en dreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump met militaire acties in Iran.

10 uur geleden
Europarlement overweegt steun handelsdeal te linken aan Groenland

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Europees Parlement overweegt de goedkeuring van het handelsakkoord met de Verenigde Staten te koppelen aan het terugtrekken van Donald Trumps bedreiging om Groenland over te nemen. De overeenkomst die de Europese Commissie en de VS afgelopen zomer sloten, moet nog worden goedgekeurd door het Europees Parlement.

11 uur geleden
Megatunnel Duitsland en Denemarken op zijn vroegst in 2031 klaar

KIEL (ANP/DPA) - De bouw van de Fehmarnbelttunnel loopt opnieuw vertraging op. De projectontwikkelaar verwacht dat de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland niet voor 2031 af is. De tunnel moest oorspronkelijk in 2024 klaar zijn en kost miljarden euro's.

12 uur geleden
AEX eindigt licht lager na opmars tot boven de 1000 punten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is vrijdag iets lager gesloten. Beleggers waren terughoudender, nadat de hoofdindex donderdag een opmars maakte en voor het eerst de mijlpaal van 1000 punten bereikte.

12 uur geleden